Svojom novom spoljnom politikom Emanuel Makron čini se da želi da raskine sa francuskim partnerima. Posle njegove kontroverzne izjave da Evropljani ne bi trebalo da dopuste da ih Amerika uvuče u rat oko Tajvana sledi razotkrivanje tajnog dogovora između njega i kineskog vlastodržca Si Đinpinga da ovog leta dovuku Ukrajinu za pregovarački sto sa Putinom, diktatorom Kremlja. Makron želi da bude saradnik na kineskom "mirovnom planu" za Ukrajinu.

Taj plan su s pravom kritikovali slobodarski partneri Kijeva jer je Peking usvojio duktus ruskog agresora i imenuje Ukrajinu za sukrivca za rat. Izgleda da Makron sada deli ovaj pristup Pekinga i Kremlja. A to što je upravo kineski ambasador u Parizu istovremeno saopštio da države bivšeg SSSR, uključujući i Ukrajinu, zapravo ni nisu države priznate međunarodnim pravom je sve, samo nije slučajnost.

Zaokret u politici Pekinga prema Ukrajini

Francuska tako postaje poprište zaokreta od 180 stepeni u politici Kine prema Ukrajini. Do sada je Peking uvek tvrdio da se zalaže za suverenitet nacionalnih država, onako kako piše u Povelji Ujedinjenih Nacija. Iako je Peking priznao Ukrajinu i sklopio dalekosežni ekonomski sporazum sa Kijevom 2013. godine, nomenklatura u Pekingu nije nikako uspevala da osudi ruski napad na ovu suverenu državu. Na ovu kontradikciju s pravom ukazuju kritičari Kine još od početka ruskog rata. Ali kontradikcije više nema: jasno je da za Si Đinpinga Ukrajina zapravo uopšte nije suverena država.

Čime bi i poslednjem skeptiku moralo da bude jasno da Peking ne može biti mirovni posrednik u ovom ratu. Si tvrdi isto što i njegov drug Putin. U čijem političkom svetonazoru nema Ukrajine. Postoji samo "Sveta Rusija", koja uključuje i teritoriju Ukrajine. Zato Putin otima decu iz Ukrajine: da bi ih rusifikovao. Zato Putin pljačka umetnička blaga iz Ukrajine: da bi ovoj zemlji oteo njenu kulturu. I tu osobu, ovakvog Putina, za kojim je raspisana međunarodna poternica zbog ratnih zločina, Makron želi da posadi za isti sto sa predsednikom Zelenskim.

Makron i Si Đinping
Profimedia/Thibault Camus/POOL/SIPA 

Ako je Makronova izjava o Tajvanu bila ozbiljni udes, ovaj razvoj događaja je potpuna katastrofa za francusku diplomatiju i ugled Francuske u slobodnom svetu. Iz dobro upućenih izvora u Parizu se može čuti da je tamošnje Ministarstvo Inostranih Poslova bilo šokirano Makronovim postupkom i da je - po ko zna koji put opet - moralo da se bavi saniranjem nastale štete. Makron je trenutno pod ogromnim unutrašnjim pritiskom zbog svoje penzione reforme i želeo bi da iskoristi svoj spoljnopolitički "uspeh" da bi pokazao Francuzima da imaju snažnog predsednika koji može ravnopravno da razgovara sa predsednikom Kine.

Francuska na liniji sa Indijom i Kinom

Makronove žrtve su napadnuti Ukrajinci kao i stanovnici Tajvana, za koje je kineski napad na njihovo ostrvo sada postao verovatniji: zahvaljujući Makronovim izjavama. Pod njim Francuska sada kreće putem sličnim onom Brazila i Indije: i one se u pitanju Ukrajine maze sa Sijem: prizivajući mirovne pregovore uz usvajanje retorike Kremlja.

Za Makrona ovde ima ulogu i činjenica da Pariz i dalje želi da se osveti za AUKUS-Sporazum između Amerike, Velike Britanije i Australije. Tri države su odlučile da naoružaju Australiju podmornicama na nuklearni pogon - dizel model iz Francuske je Australija odbila u korist atomskog iz Amerike. Jelisejska Palata je prozviždala od besa jer time francuska industrija naoružanja gubi milijarde evra od planirane prodaje francuskog realno već zastarelog modela podmornice. Ubrzo nakon toga, američki predsednik Džo Bajden primio je razbesnelog Emanuela Makrona, koga ovaj gest očigledno nije zadovoljio. Sastanak sa Si Đinpingom u četiri oka, koji je trajao nekoliko sati, izgleda da jeste.

Zaokret za Evropu

Za Gospodara Kine je činjenica da je dobio podršku Francuske, nuklearne sile koja ima svoja ostrva i baze u Zapadnom Pacifiku, ne može biti bolji rezultat ovog sastanka. Si je njime uništio zajednički pristup evropske spoljne politike. Šteta za osovinu Pariz-Berlin-Varšava je enormna.

Evropa se sada nalazi pred prekretnicom, jer Pariz prijateljstvo sa svojim evropskim partnerima zamenio za savez sa kineskom i ruskom diktaturom. Ako Makron odmah ne ispravi svoju ogromnu grešku, njegove aktivnosti ugroziće Evropsku Uniju u celini.

(MONDO/Autor: Prof. Dr. Alexander Görlach/Prevod: Mirko Vuletić)