Teretni voz natovaren cisternama juri pod prolećnim suncem. Uperivši mobilni telefon u kompoziciju, žena kaže: "Ovo je već drugi voz, bio je jedan takav malopre“. Na snimku, koji je izgleda snimljen krajem marta, vide se stari sovjetski tenkovi negde u Rusiji. Poznato je da Moskva uzima stariju vojnu opremu iz skladišta za upotrebu u Ukrajini, ali ova je drugačija.
Tenkovi su T-55, model koji je prvi put naručila Crvena armija Sovjetskog Saveza 1948. godine, ubrzo nakon završetka Drugog svetskog rata. Toliko su stari da ih možete pronaći u muzejima, prenosi CNN.
"Ovo je bio prvi borbeni tenk koji je Sovjetski Savez koristio tokom Hladnog rata“, rekao je istoričar Džon Dilejni, viši kustos u Imperijalnom ratnom muzeju (IVM) u Duksfordu, u Velikoj Britaniji, i nastavio: "Do tog trenutka postojala su tri veoma različitih tipova tenkova, lakih, srednjih i teških, koji su imali različite uloge na bojnom polju. Od sredine 50-ih naovamo postojao je koncept tenka koji je mogao sve po malo i koji je postao poznat kao glavni borbeni tenk. "
Najpopularniji tenk na svetu
Za Crvenu armiju, to je bio T-55 i njegove brojne varijante, koji su kasnije postali najpopularniji tenk na svetu, sa više od 100.000 proizvedenih. Jeftin, pouzdan, lak za upotrebu i lak za održavanje, bio je glavni oslonac vojske od Egipta do Kine do Sudana, gde je i dalje u upotrebi.
U istočnoj Evropi su korišćeni za suzbijanje ustanaka u zemljama bivšeg Varšavskog pakta. Prokotrljali su se ulicama Mađarske 1956. godine, a zatim 1968. u Pragu, tadašnjem glavnom gradu Čehoslovačke. Ali u narednim decenijama, kada su bili angažovani protiv zapadnih tenkova - u nekim arapsko-izraelskim sukobima, a zatim i u Zalivskom ratu - nisu im bili dorasli.
"U prvom Zalivskom ratu 1991. godine, na primer, američki i britanski tenkovi su uništavali iračke T-55 sa udaljenosti od 23 kilometra“, rekao je Dilejni. Verzija unutar IVM-ove dvorane za kopneno ratovanje izgrađena je 60-ih godina i pripadala je vojsci Istočne Nemačke. Muzej ga je kupio nakon ponovnog ujedinjenja Nemačke, pri čemu je Berlin favorizovao tenkove NATO standarda kao što su Leopard 1, a zatim Leopard 2 – koje je nedavno poslao u Ukrajinu – i arhivirao zastarelu sovjetsku opremu.
Kada je Rusija počela da penzioniše sopstvene T-55 1980-ih, i dalje ih je bilo više od 28.000, rekao je Delanei, dodajući da su bili zapečeni, ali ne i potpuno odbačeni: „Sovjeti nikada ništa nisu bacili. Verovatno postoji značajan broj tenkova u skladištima koja čekaju na dekonzervaciju“.
Izvlače stare rezervoare iz skladišta
Izgleda da je Rusija spremna da uradi upravo to. Satelitski snimci pokazuju da Rusija uklanja desetine tenkova iz skladišta u bazi u Arsenjevu, na dalekom istoku Rusije. Javno dostupne fotografije prikazuju jedan od tenkova T-55 koji se nalazi u bazi.
"Oni su tamo uskladišteni najmanje deceniju. Biće potrebno mnogo posla da se vrate u dobro radno stanje", kaže Dilejni. Nakon što su se krajem marta na društvenim mrežama pojavili snimci voza punog tenkova, Tim za obaveštavanje sukoba (CIT), volonterska grupa koja koristi obaveštajne podatke otvorenog koda za istraživanje sukoba u Ukrajini i Siriji, prvo je izvestila da su T-54/55 su premešteni iz skladišta u Arsenjevu.
Zapadni zvaničnici rekli su za CNN u aprilu da su videli kako se stari tenk pojavio blizu linije fronta. Rusija nije potvrdila da šalje T-55 na front, a Ministarstvo odbrane u Moskvi nije odgovorilo na zahtev CNN-a za komentar. Međutim, poslednjih nedelja prokremljovski blogeri su podelili fotografije na kojima se vide te tenkovi, navodno na teritorijama u Ukrajini koje je okupirala Rusija.
Holandska obaveštajna veb lokacija Oriks sa otvorenim kodom kaže da ima vizuelne dokaze da je Rusija izgubila više od 1.900 tenkova od početka invazije, skoro dve trećine početne snage od oko 3.000 tenkova. Osim količine, veliki problem je i brzina kojom se uništava ruska oklopna tehnika.
"Sve u svemu, Rusija je izgubila mnogo opreme i teško je proizvesti novu opremu“, rekao je Robert Li, bivši američki marinac i saradnik na američkom Institutu za istraživanje spoljne politike, dodajući:
"Vade čips iz mašina za pranje veša“
"Rusi prave neke nove tenkove – još uvek prave T-90 – ali im je potrebno više opreme nego što mogu da proizvedu, tako da se oslanjaju na starije i starije tenkove da nadoknade manjak. Trevor Tejlor, direktor Programa za odbranu, industriju i društvo u Kraljevskom institutu ujedinjenih službi (RUSI), kaže da sankcije Zapada takođe usporavaju rusku proizvodnju oružja.
"Imamo dokaze da ruska industrija, koja je 90-ih dobila pristup zapadnoj tehnologiji, zaista pati od ograničenja. Čujemo da vade čips iz mašina za pranje veša. A kada to uradite, zaista ste očigledno u velikoj nevolji“, rekla je Tejlor.
Li prati rusku invaziju na Ukrajinu od njenog početka, koristeći tehnologiju otvorenog koda za prikupljanje informacija o borbama. Obišao je ratišta na istoku Ukrajine. Pošto je Rusija krenula u defanzivu, tenkovske bitke su bile retke i on veruje da će upotreba T-55 biti ograničena.
"Neki od ovih sistema će se verovatno u početku koristiti u poleđini. Tako da to neće nužno biti tenkovi koji idu napred, već će delovati sa velike udaljenosti“, objašnjava Li. Ako je to njihova svrha, Dilejni veruje da bi se T-55 i dalje mogao pokazati korisnim.
"Ako pokušavate da izbegnete angažovanje tenkova, možete ih ukopati na odbrambene položaje. Stavite tenk u jamu tako da možete da vidite samo kupolu i onda to može da se koristi za odbranu linije fronta od kontranapada. Bio sam agresor u ratu i odjednom ste u defanzivi, ovo bi bilo efikasno za statične odbrambene pozicije“, kaže Dilejni.
(MONDO)
Partizan razbio Zvezdu i odigrao najbolji meč sezone! Obradovićev tim dominirao, Grobari slavili pred Delijama
Srbija pregazila Dansku i ide na Eurobasket: Blistali Aleksa i Balša, a moglo je i ubedljivije!
"Trebalo je da ubacim 30 poena, neće niko da nas sažaljeva": Petrušev o porazu od Partizana za otrežnjenje!
Mondo ukrštenica za 22. novembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
Partizan za 55 dana mora da sakupi milione evra: Rasim Ljajić otkrio koliko crno-beli duguju!