• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

STRUČNJACI UPOZORAVAJU! NJUJORK TONE ZBOG OBLAKODERA: Izuzetno ranjiv na prirodne katastrofe - Ovaj deo posebno ugrožen

Autor Ivana Vlajković

Njujork tone jedan do dva milimetra godišnje zbog težine zgrada i oblakodera.

 Panorama Njujork Izvor: Shutterstock.com/TTstudio

Istraživanje Geološkog zavoda Amerike pokazalo je da Njujork tone jedan do dva milimetra godišnje zbog težine zgrada i oblakodera. Kako se navodi, neki delovi "Velike jabuke" spuštaju se i mnogo brže. 

U Njujorku postoji oko milion zgrada i oblakodera. Tom Parsons iz Geološkog zavoda Sjedinjenih Američkih Država navodi da postepeno tonjenje Njujorka ovaj grad čini izuzetno ranjivim na prirodne katastrofe. Donji Menhetn je posebno ugrožen, a postoji zabrinutost i za Bruklin i za Kvins, navodi se u studiji.

"Njujork se suočava sa značajnim izazovima zbog opasnosti od poplava. Pretnja od porasta nivoa mora je tri do četiri puta veća od globalnog proseka duž atlantske obale Severne Amerike... Duboko koncentrisana populacija od 8,4 miliona ljudi suočava se sa različitim stepenom opasnosti od poplava u Njujorku“, napisao je Parson i njegov tim u novom izveštaju.

Navodi se da se grad već suočio sa prirodnim katastrofama pre deceniju i da su se tad videli efekti tonjenja. "Dva nedavna uragana izazvala su žrtve i veliku štetu u Njujorku. Uragan Sendi je 2012. godine naterao morsku vodu u grad, dok su jake padavine iz uragana Ida 2021. preplavile sisteme za odvodnjavanje zbog obilnog oticanja u uglavnom asfaltiranom gradu", napisao je, prenosi njujork post.

Parsons strahuje da bi strukturalni integritet mnogih gradskih zgrada mogao da bude ugrožen u budućnosti. "Kombinacija tektonskog i antropogenog sleganja, porasta nivoa mora i sve većeg intenziteta uragana implicira sve veći problem duž priobalnih i obalnih područja. Ponovljeno izlaganje temelja zgrada slanoj vodi može korodirati armaturni čelik i hemijski oslabiti beton, uzrokujući slabljenje strukture", naveo je.

Istakao je da je pretnja od jakih oluja verovatnija nego što je bila pre mnogo godina.

(MONDO)

Možda će vas zanimati

Komentari 2

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

e moji strucnjaci

NY nemoze sve i da hoce da tone! On se nalazi na granitnoj steni koja moze da podnese jos mnoooogo vece opterecenje. Jedino ako novi "strucnjaci" nisu pronasli neke nove podatke. Pre ce biti da se nivo okeana podize. E tad ce NY stvarno poceti da tone ali i ostatak sveta...

sasa

to ce jednog dana da otkriju i za Beograd na vodi.

special image