Turska ima "posebne“ i dobre odnose sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom uprkos sve većem pritisku na Ankaru da pomogne u jačanju zapadnih sankcija Moskvi, rekao je turski predsednik Redžep Tajip Erdogan u ekskluzivnom intervjuu uoči drugog kruga predsedničkih izbora sledeće nedelje.

"Nismo u tački u kojoj bismo uveli sankcije Rusiji kao što je to učinio Zapad. Nismo vezani sankcijama Zapada“, rekao je Erdogan, Beki Anderson sa CNN-a. "Mi smo jaka država i imamo pozitivne odnose sa Rusijom. Rusija i Turska su potrebne jedna drugoj na svim mogućim poljima“, dodao je on.

Erdogan je očigledan favorit u turskoj predsedničkoj trci koja ide u drugi krug glasanja 28. maja. On i njegov glavni rival Kemal Kiličdaroglu razišli su se oko brojnih spoljnopolitičkih pitanja, uključujući diplomatiju sa Zapadom i Rusijom. Kiličdaroglu je obećao da popravi godine zategnute diplomatije sa Zapadom.

On je takođe rekao da neće nastojati da oponaša Erdoganov odnos sa Putinom koji je vođen ličnošću, već da ponovo kalibrira odnos Ankare prema Moskvi tako da bude "vođen od strane države“. Ali u danima koji su prethodili prvom krugu predsedničke trke 14. maja, Kiličdaroglu je zaoštrio ton prema Kremlju, optužujući ga za mešanje u izbore u Turskoj i pretnju da će prekinuti odnose između dve zemlje.

"Dragi ruski prijatelji, vi stojite iza montaža, zavera, dubokog lažnog sadržaja i traka koje su juče razotkrivene u ovoj zemlji“, naveo je on na Tviteru. "Ako želite nastavak našeg prijateljstva posle 15. maja, sklonite se sa turske države“, rekao je Kiličdaroglu. Nasuprot tome, Erdogan je udvostručio svoj odnos sa Putinom – i misli da Zapad treba da sledi njegov primer. "Zapad ne vodi balansiran pristup. Potreban vam je uravnotežen pristup prema zemlji kao što je Rusija, što bi bio mnogo srećniji pristup", dodao je on.

On je optužio svog rivala da želi da "odvoji“ Tursku od Rusije. Otkako je Rusija započela invaziju na Ukrajinu u februaru 2022. godine, turski moćnik se pojavio kao ključni moćnik, usvojivši ključni balans između dve strane, nadaleko poznat kao "proukrajinska neutralnost“.

Pomogao je u sklapanju ključnog sporazuma poznatog kao Inicijativa za Crnomorski koridor žitarica koja je otključala milione tona pšenice zarobljene u ruskoj invaziji na Ukrajinu, sprečavajući globalnu krizu gladi. Sporazum je produžen za još dva meseca u sredu, dan pre nego što je trebalo da istekne. "Ovo je bilo moguće zbog našeg posebnog odnosa sa predsednikom Putinom“, rekao je on za CNN, misleći na dogovor o žitu.

Rusko-turska trgovina dostiže 62 milijarde dolara godišnje. Ranije ove godine, Putin se odrekao plaćanja turskog gasa Rusiji u potezu za koji se verovalo da će pomoći da se povećaju Erdoganove šanse na izborima. Erdogan je takođe pomogao u obezbeđivanju razmene ratnih zarobljenika između Ukrajine i Rusije, pored toga što je ugostio neke oslobođene ukrajinske zarobljenike u Turskoj i Kijevu je obezbedio oružje. Ipak, njegove bliske veze sa Putinom činile su nervoznim njegove zapadne saveznike.

U svom intervjuu za CNN, Erdogan se pozabavio još jednom ključnom žarišnom tačkom turskih tenzija sa Zapadom: pristupanjem Švedske NATO-u. Turska – druga po veličini armija NATO-a – blokirala je članstvo Stokholma u alijansi, optužujući je da krije militante iz zabranjene Kurdistanske radničke partije (PKK).

"Sve dok Švedska nastavlja da dozvoljava izdanima terorističkih grupa u Turskoj da slobodno lutaju Švedskom, ulicama Stokholma, ne možemo blagonaklono gledati na članstvo Švedske u NATO-u. Trenutno nismo spremni za Švedsku. Zato što zemlja NATO-a treba da ima čvrst stav kada je u pitanju borba protiv terorizma", dodao je on.

Švedska je odbila ponovljene zahtjeve Turske za izručenje osoba koje Ankara opisuje kao teroriste, uz obrazloženje da o tom pitanju mogu odlučivati samo švedski sudovi. Erdogan je takođe kritikovao američkog predsednika Džoa Bajdena jer ga je nazvao "autokratom” u svojoj kampanji za Belu kuću 2020. "Da li bi diktator ikada ušao u drugi krug izbora?“ Erdogan je upitan.

(MONDO)