• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

ALBANCI TRGUJU LJUDIMA, IMAJU RAZVIJENU KORUPCIJU I KRIMINAL! Nije bezbedna zemlja - 40 organizacija traži samo jedno

Autor Sara Gajić

40 organizacija je tražilo da se Albanija skine sa liste bezbednih zemalja.

 Albanija nije bezbedna zemlja Izvor: Profimedia

Jedan broj organizacija i aktivista za ljudska prava uputio je danas otvoreno pismo britanskom parlamentu u kojem pozivaju da se Albanija skine sa liste "bezbednih zemalja” u vladinom nacrtu zakona o ilegalnoj migraciji. "Zemlja se bori sa ozbiljnim problemima kao što su korupcija, trgovina ljudima i nasilje povezanih sa bandama, kao i diskriminacija različitih zajednica, uključujući LGBTK, Rome i Egipćane“, navodi se u pismu.

Otvoreno pismo objavljeno u ponedeljak potpisalo je više od 40 organizacija koje smatraju da će kategorizacija Albanije kao "sigurne zemlje” značiti brz povratak Albanaca u zemlju porekla, bez obzira na njihova ljudska prava i pojedinačne zahteve za azil. Ovaj zahtev usledio je nakon zaključka međupartijskog odbora za unutrašnje poslove, koji je u ponedeljak zvanično saopštio da postoji "malo dokaza“ da su Albanci u opasnosti u sopstvenoj zemlji i da im je potreban azil. Komitet je naveo brojke: ukupno 51 odsto albanskih zahteva za azil prvobitno je prihvaćeno u šest meseci do juna prošle godine. Neki koji su podneli zahtev za azil, posebno žene, bili su žrtve trgovine ljudima i potrebna im je zaštita, rekli su poslanici.

Komitet je takođe saopštio da devet zemalja, uključujući Nemačku, nije prihvatilo nijedan zahtev za azil od Albanije u tom periodu. Iz ovih razloga, pozvali su Ministarstvo unutrašnjih poslova da objasni zašto je stopa prihvatanja u UK tako visoka. U izveštaju su istaknuti podaci iz 2022. koji pokazuju da je više od četvrtine od 45.755 ljudi koji su prešli kanal u malim čamcima došlo iz Albanije. Broj Albanaca koji stižu u Ujedinjeno Kraljevstvo ovom rutom porastao je sa 800 u 2021. na 12.301. u 2022.

"Albanija je sigurna zemlja“, rekli su predstavnici. "Nije u ratu i zemlja je kandidat za ulazak u Evropsku uniju. Nema jasne osnove da Ujedinjeno Kraljevstvo rutinski prihvata hiljade zahteva za azil od albanskih državljana", smatra Komitet.

Vlada kaže da u saradnji sa Albanijom radi na zaustavljanju ilegalnih migracija. Prošle nedelje, premijer Riši Sunak rekao je u Kentu, gradu na jugozapadu koji služi kao glavna kapija u zemlju preko Lamanša, da njegov plan da se uhvati u koštac sa migracijama napreduje, ali da ima "posla za obaviti“. On je naveo i da je sporazum sa Albanijom o povratku migranata rezultirao vraćanjem 1.800 ljudi, ali to nije doprinelo odvraćanju prelaza.

(MONDO/Jutarnji list)

Pročitajte i ovo

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image