• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

OTKRIVENA NOVA VRSTA DINOSAURUSA! Sav u oklopu sa ŠILJCIMA, živeo pre 100 miliona godina, naučnici ZAPANJENI

Autor Bojana Zimonjić Jelisavac

Otkrivena je nova vrsta dinosaurusa sa oklopom i šiljcima, nazvana Vectipelta barretti, naučnici sada moraju da preispitaju prethodna otkrića.

 Otkrivena nova vrsta dinosaurusa Izvor: Natural history museum

Nova vrsta dinosaurusa sa šiljcima nalik oštrici na oklopu otkrivena je na ostrvu Vajt, kod južne obale Engleske.

Nazvan Vectipelta barretti, to je prvi oklopni dinosaurus, ili ankilosaurus, koji je pronađen na ostrvu u 142 godine, navodi se u saopštenju londonskog Prirodnjačkog muzeja, gde je radilo nekoliko istraživača koji su otkrili dinosaurusa. Dinosaurus bi živeo tokom perioda rane krede, pre 145-100,5 miliona godina, navodi muzej.

"S obzirom na nedostatak fosilnih zapisa iz perioda rane krede u drugim delovima sveta, ostrvo Vajt je od vitalnog značaja za naše razumevanje onoga što se dogodilo. Ovo je važan primerak jer baca svetlo na raznolikost ankilosaurusa unutar formacije Veseks i Engleske rane krede", rekao je glavni autor studije Stjuart Pond, istraživač u Prirodnjačkom muzeju.

"Gotovo 142 godine, svi ostaci ankilosaurusa sa ostrva Vajt bili su smatrani vrstom Polacanthus fokii, poznatom dinosaurusu sa ostrva, a sada sva ta otkrića treba ponovo da se pregledaju jer smo opisali ovu novu vrstu."

Nova vrsta ima nekoliko razlika u odnosu na Polacanthus fokii, koji je ranije bio jedini ankilosaurus za koji se znalo da je živeo na ostrvu, sa varijacijama vratnih i zadnjih pršljenova, kao i karlice i oklopa sa šiljcima.

Analiza tima pokazala je da je Vectipelta barretti najbliža veza sa kineskim ankilosaurima, što sugeriše da su dinosaurusi mogli da se kreću između Azije i Evrope u ranoj kredi. Dinosaurus je dobio ime po profesoru Polu Baretu, koji je radio u muzeju 20 godina.

"Polaskan sam i apsolutno sam oduševljen što sam prepoznat na ovaj način, ne samo zato što je prvi rad koji sam ikada napisao takođe o oklopnom dinosaurusu u kolekciji NHM (Muzeja prirodne istorije). Siguran sam da je svaka fizička sličnost čisto slučajna", dodao je on.

Rad je objavljen u žurnalu "Sistematska paleontologija", a tim veruje da će na ostrvu Vajt, važnom izvoru fosila dinosaurusa, u budućnosti biti otkriveno još novih vrsta.

U junu 2022. godine naučnici su na ostrvu identifikovali ostatke spinosaurida, dinosaurusa-grabljivca sa dve noge i licem nalik krokodilu. Bio bi dugačak više od deset metara i težak nekoliko tona, što ga čini jednim od najvećih kopnenih lovaca u Evropi.

(MONDO)

Možda će vas zanimati

Komentari 3

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Seljak🤠

Cime se ljudi zatupljuju strasno...pa svaki dan mogu da izmisljaju neke nove vrste dinosaurusa.

Nego bi pametni trebalo da gledaju

@Seljak🤠 samo koliko je prasetje i jagnetje?

Čime

@Seljak🤠 se onda vi seljaci zatupljujete ako ne volite da slušate o dinosaurusima?

special image