• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

ZAŠTO TITANIK NIJE IZVAĐEN IZ VODE? Stručnjaci o olupini i GROBNICI koja je na dnu mora duže od jednog VEKA (VIDEO)

Autor Jana Desovski

Evo zašto Titanik nije izvađen iz vode, gde se nalazi od 1912. godine. Potraga za nestalom podmornicom u blizini olupine i dalje traje.

 Zašto Titanik nije izvađen iz vode Izvor: YouTube/OceanGate Expeditions/Screenshot

Titanik je bio čuveni britanski putnički brod, koji je potonuo 1912. godine tokom svog prvog i jedinog putovanja. Dok ceo svet iščekuje epilog slučaja sa podmornicom koja se spustila do olupine Titanika, a potom nestala, mnogi se pitaju zašto Titanik nikada nije izvađen iz mora, i šta se dogodilo sa telima putnika.

Zašto Titanik nikada nije izvađen iz vode?

Postoji čitav niz tehničkih, logističkih i etičkih razloga zašto je Titanik i dalje pod morem. Važno je napomenuti da među naučnicima i stručnjacima postoje različita mišljenja o tome da li je vađenje olupine iz vode poželjno, i moguće. Donosimo vam nekoliko mišljenja o olupini Titanika i njenoj budućnosti.

Tehnički izazovi

Jedna od glavnih prepreka je ogromna dubina na kojoj leži Titanik. Smešten na otprilike 3.800 metara ispod površine severnog Atlantskog okeana, dolazak do olupine predstavlja značajne tehničke izazove. Prema Bllu Soderu, pomorskom arhitekti i istoričaru, olupina Titanika se nalazi na dubini koja je van domašaja većine daljinski upravljanih vozila (ROV), pa čak i nekih podmornica sa ljudskom posadom.

Strukturni integritet

Vremenom se stanje Titanika značajno pogoršalo zbog korozije i uticaja dubokog mora. Prema rečima dr Džejmsa Delgada, pomorskog arheologa, struktura Titanika je u vrlo delikatnom stanju, a podizanje netaknutog broda zahtevalo bi značajno pojačanje i stabilizaciju, što je složen inženjerski zadatak.

Ekspedicija na Titanik
Izvor: Youtube/OceanGate Expeditions

Troškovi i resursi

Finansijski aspekt takođe igra ključnu ulogu. Troškovi povezani sa operacijom spasavanja takve veličine bili bi ogromni. Dr Pol Matijas, pomorski arheolog i bivši kustos kolekcije artefakata Titanika, kaže da bi bila potrebna značajna finansijska sredstva za izvođenje operacije koja bi mogla bezbedno da podigne Titanik, a pitanje ko će snositi troškove ostaje bez odgovora.

Očuvanje i etika

Mnogi naučnici i stručnjaci tvrde da olupinu Titanika treba ostaviti neometanom kao memorijalnu i podvodnu kulturnu baštinu. Postoji zabrinutost zbog narušavanja mesta na kojem počivaju žrtve, kao i potencijalne štete za olupinu i okolni ekosistem. Dr Robert Balard, okeanograf koji je otkrio olupinu Titanika 1985. godine, naglašava važnost očuvanja.

"Titanik je grobnica i treba ga tretirati kao takvog," rekao je on. Iako je bilo predloga i diskusija o potencijalnim operacijama spasavanja, ovi faktori su odvratili bilo kakve napore velikih razmera da se podigne Titanik. Naučnici i stručnjaci nastavljaju da proučavaju olupinu putem vozila na daljinsko upravljanje i drugim sredstvima kako bi dokumentovali njeno stanje i prikupili istorijske informacije.

(MONDO)

Pročitajte i ovo

Komentari 3

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Sveta

I zato sto to mozda i nije titanik

Ispran Mozak

Oskrnavljeno je tooliko grobnica punih zlata i drugih dragocenosti , a u Titaniku ih nema više , posle onog dijamanta o kojem je Kamerun snimio film . Gvožđe ne bi pokrilo troškove . To je jedini razlog .

Маја

Људска глупост и бахатост су га одвели на дно океана. Не видим разлог, ни смисао улагања огромних средстава да се он извлачи. Има на копну нових монументалних споменика људске глупости и бахатости колико желиш, Ирак, Либија, Авганистан, Косово, Украјина...

special image