• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

ŠTA SE DESILO SA TELIMA PUTNIKA TITANIKA? Vadili ih i vraćali u more, a odluka o SIROTINJI razbesnela sve

Autor Sara Gajić

Nakon što je potonuo jedan od najvećih brodova, legendarni Titanik, postavlja se pitanje šta se desilo sa telima putnika.

 Šta se desilo sa telima putnika sa Titanika Izvor: YouTube/printscreen/BBC News

Evo šta se desilo sa telima putnika Titanika, broda koji je potonuo tokom prve i jedine plovidbe. Titanik je potonuo 1912. godine, a trenutno čitav svet bez daha prati potragu za nestalom podmornicom sa bogatašima koji su obilazili olupinu. Na Titaniku je bilo 2.240 putnika i članova posade, a više od 1.500 njih je stradalo kada je potonuo.

Šta se desilo sa telima putnika?

Nakon potonuća Titanika, uloženi su napori kako bi se izvukla tela putnika i posade koji su stradali u tragediji. Međutim, nisu sva tela žrtava bila izvučena, a većina je ostala u vodi. Evo nekoliko ključnih detalja u vezi sa oporavkom i tretmanom tela putnika sa Titanika.

Kablovski brod Makaj-Benet, zajedno sa drugim brodovima, poslat je na mesto potonuća u potrazi za telima. Tokom nekoliko sedmica, posada tog i drugih brodova pronašla je ukupno 306 tela.

Ali, posada broda Mekej-Benet, plaćena dvostruko za ovaj jezivi zadatak, dobila je naređenje. Tela putnika iz prve klase će biti balsamovana i stavljena u kovčege, iz druge klase "samo" umotana u platna, dok su tela siromašne treće klase i posade otežana tegovima i - bačena u more.

Tela bogataša koja su pronađena uneta su na brodove za izvlačenje i podvrgnuta identifikaciji i preliminarnom procesu balsamovanja. Uloženi su napori da se pokojnici identifikuju putem ličnih stvari, fizičkih opisa i bilo koje dostupne dokumentacije.

Ali zbog ograničenosti prostora, resursa i uznapredovalog stanja raspadanja nekih tela, doneta je odluka da se većina izvučenih žrtava sahrani u moru. Tela su stavljena u platnene vreće ili kovčege i spuštena u okean.

Neka tela su vraćena porodicama kako bi mogle da ih sahrane. Među njima su bili putnici koji su ili mogli da budu identifikovani ili čiji su rođaci napravili posebne aranžmane za povratak njihovih najmilijih. Tela su transportovana na svoja odredišta raznim sredstvima, uključujući vozove i mrtvačka kola.

Važno je napomenuti da su se napori za oporavak suočili sa izazovima zbog velikog broja žrtava i teških uslova na mestu potonuća. Mnogi faktori, kao što su vreme proteklo od potonuća, dubina vode i uticaj morske flore i faune, doprineli su ograničenom uspehu u izvlačenju tela.

Pročitajte i zašto Titanik nikada nije izvađen sa dna mora, i pogledajte kako iznutra izgleda podmornica za kojom se traga

(MONDO)

Pročitajte i ovo

Tagovi

Komentari 5

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Драган

А шта очекивати од подлих и геноцидних бритона?

Shone

@Драган Opasan izliv srpstva na mozak

Ne budi primitivan i ograničen u svojim

@Драган komentarima. Videli bi sta bi se desilo da se na primer danas tako nešto desi sa putnicima iz Srbije. Tako nešto se svuda i uvek radilo u svetu,kod svih naroda.sve je lažno i sve se na laž i primitivizam svodi.

special image