Severna Koreja je u utorak kritikovala plan Sjedinjenih Država da se ponovo pridruže UNESCO, organizaciji Ujedinjenih nacija za obrazovanje, nauku i kulturu, smatrajući ga "pretećim" potezom koji ima za cilj da iskoristi tu međunarodnu organizaciju za "provođenje hegemonističke strategije".

Agencija UN sa sedištem u Parizu objavila je ovog meseca da SAD nameravaju da se ponovo pridruže UNESCO u julu, uz obrazloženje da je reč o "činu poverenja u UNESKO i multilateralizam". Očekuje se da će ovaj potez SAD odobriti većina od 193 zemlje članice.

Odluka je delimično usmerena na obuzdavanje sve većeg uticaja Kine na rad agencije, u kojoj je ta zemlja jedan od najvećih donatora, objavio je u junu Volstrit džornal. "Preteća namera SAD da ubrza svoj ponovni ulazak u organizaciju je jasna... SAD imaju neslavnu reputaciju kada je reč o povlačenju, ne samo iz Uneska već i iz SZO, Saveta UN za ljudska prava i druge međunarodne organizacije", navodi se u saopštenju stalne misije Severne Koreje pri UNESCO.

Američki predsednik Džo Bajden poništio je odluku svog prethodnika Donalda Trampa da povuče SAD iz Svetske zdravstvene organizacije (SZO).

"Oni koriste međunarodnu organizaciju kao arenu za sukobe između različitih tabora i kao prostor za realizaciju hegemonističke strategije, a ne za međunarodnu saradnju i publicitet", dodaje se u saopštenju koje prenosi severnokorejska novinska agencija KCNA.

Sjedinjene Države su se pridružile UNESCO kada je organizacija osnovana 1945. godine, ali su se povukle 1984. u znak protesta zbog navodnog lošeg upravljanja finansijama i antiameričkog ponašanja pre nego što su se ponovo pridružile organizaciji 2003. godine. Ali SAD su se ponovo povukle iz UNESCO 2018. kada je Donald Tramp bio predsednik.

Američka administracija Donalda Trampa objasnila je povlačenje "upornim antiizraelskim stavovima koje ova organizacija neguje i lošim finansijskim upravljanjem". Severna Koreja je članica UNESCO od 1974. godine.

(MODNO)