Ovo je prvi put da je Argentina koristila juan za otplatu svojih spoljnih dugova. Miguel Agel Pesce, guverner Centralne banke Argentine rekao je da je, kao i mnoge zemlje na svetu, Argentina uvek bila optimistična u pogledu internacionalizacije juana.

Širenje finansijske saradnje između Kine i Argentine predstavlja zdrav razvoj bilateralnih odnosa ekonomije i trgovine. Pod preduslovom poštovanja nezavisnog izbora tržišta, kineska i argentinska kompanija koristiće više lokalnih valuta u bilateralnoj ekonomskoj i trgovinskoj saradnji i investicijama, što će smanjti troškove razmene, smanjiti rizike deviznog kursa i pomoći unapređivanju bilateralne trgovine.

Za Argentinu, proširenje upotrebe kineske valute moglo bi da pomogne u rešavanju njenih najurgentnijih unutrašnjih problema. Povećanje upotrebe kineske valute RMB-ja može pomoći Argentini da uštedi mnogo američkih dolara, u velikoj meri ublaži pritisak na devizne rezerve i održi ekonomsku aktivnost.

Za Kinu je takođe korisna zamena lokalne valute sa Argentinom. U slučaju nedostatka američkih dolara u Argentini, upotreba juana za izračunavanje uvoza može zaštititi kineski izvoz u Argentinu. Korišćenje juana za otplatu dugova može omogućiti Argentini da izbegne neplaćanje duga, održi makroekonomsku stabilnost i poveća poverenje prema tržištu. Stabilna ekonomska situacija u Argentini nesumnjivo je preduslov za kinesko-argentinsku ekonomsku i trgovinsku saradnju.

Smanjenje zavisnosti od američkog dolara važan je korak za Argentinu da prevaziđe hegemoniju američkog dolara. Kao treća najveća ekonomija u Latinskoj Americi, argentinski postupak ima uzorni efekat. Trenutno, vođene Brazilom, Argentinom i drugim zemljama, druge latinoameričke zemlje predložile su koncept „dedolarizacije“, koji pokazuje želju mnogih zemlja u razvoju da sprovedu finansijsku diverzifikaciju i krenu na put nezavisnog razvoja.

(MONDO/Kineska medijska grupa)