Biti na Forbsovoj listi znači samo jedno - da ste "teški" milijarde i milijarde dolara. Međutim, od 2.668 bogataša samo je 327 žena, pa javnost ne prestaje da zanima kako su dospele na prestižnu listu najbogatijih.
Vrlo je zanimljivo da se oni, za razliku od većine muških milijardera, ne razmeću bogatstvom, iako sebi mogu da priušte bukvalno sve što požele, a pored mnogih biste prošli i ne sluteći da se na njihovim računima nalaze neverovatne sume novca. Ko su najbogatije žene, kako izgledaju i čime se bave, pogledajte u nastavku:
Françoise Bettencourt-Meyers
- Neto bogatstvo: 80 milijardi dolara
Fransoaz Betankur-Majer treći put je najbogatija žena na svetu. 2021. godine njena kompanija L'Oréal ostvarila je rekordnu prodaju od 32,3 milijarde evra. Ona u svojim rukama drži 33 odsto akcija i deo je nadzornog odbora L'Oréala. Grupa uključuje i druge kozmetičke brendove, kao što su Garnier, Kiehl's, Urban Decay i Lancôme. Odeljenja kozmetike i parfema luksuznih brendova kao što su Yves Saint Laurent ili Maison Martin Margiela takođe su deo portfelja grupe L'Oréal. Ključ uspeha krije se pre svega u širokom pozicioniranju i uvek postupnom širenju kompanije. Danas čitav L'Oreal portfolio obuhvata oko 500 brendova i nekoliko hiljada proizvoda.
O njoj se vrlo malo zna, kako privatno, tako i u njenom odnosu prema preduzetništvu. Živi povučeno sa suprugom Jean-Pierreom Meyersom u pariskom predgrađu Neuilly-sur-Seine, a par ima dvojicu sinova. a par ima dva sina. Da bi postala gospođa Mejers, prešla je iz katolicizma u judaizam.
Alice Walton
- Neto bogatstvo: 66 milijardi dolara
Skoro svaki građanin SAD će u nekom trenutku doprineti bogatstvu Alis Volton - kupovinom u Volmartu. Godine 1992., sa 43 godine, nasledila je svoje akcije u kompaniji od svog pokojnog oca Sema Voltona, koji je osnovao Volmart 1962. godine. Sa braćom Džimom i Bobom Voltonom, on poseduje 50,8 odsto akcija Volmarta, danas najvrednije maloprodajne kompanije na svetu - sa prodajom od preko 550 milijardi dolara u 2020/2021.
Bogata naslednica živi u Fort Vortu u Teksasu, a o njenom privatnom životu se ne zna mnogo, osim da uzgaja konje i skuplja umetnička dela.
Julia Koch
- Neto bogatstvo: 75 milijardi dolara
Džulija Koh jedna je od najbogatijih žena na svijetu - od smrti njenog supruga Dejvida Koha, koji je preminuo od raka prostate u avgustu 2019. godine. Nažalost, kompanija, u kojoj Džulija Koh i njen zet Čarls Koh poseduju 42 odsto, simbolizuje i povezuje se sa kapitalizmom koji troši sve više prirodnih resursa.
Koch Industries posluje u energetskom, hemijskom i prehrambenom sektoru i proizvodi, na primer, asfalt, veštačka đubriva i plastiku. Ovaj korporativni konglomerat je bio umešan u razne kontroverze i skandale: braća Koh troše velike sume novca podržavajući organizacije koje žele da oslabe sindikate, ukinu socijalne programe i olabave zakone o zaštiti životne sredine i smanje poreze. Takođe se smatra jednim od najvećih zagađivača u Sjedinjenim Državama.
Kao predsednica Fondacije David H. Koh, ona donira milione dolara medicinskim istraživačkim projektima. Deluje apolitično - iako su njen pokojni suprug i zet podržavali desničarski populistički pokret Čajanka i poricali klimatske promene.
MacKenzie Scott
- Neto bogatstvo: 53 milijarde dolara
Kada se razvela od Džefa Bezosa, Mekenzi Skot je postala jedna od najbogatijih žena na svetu - dobila je četiri odsto udela u Amazonu, u to vreme procenjen na 35,6 milijardi dolara. Kao rezultat korona krize, vrednost akcija Amazona je toliko porasla da njene akcije sada vrede više od 60 milijardi dolara. Bezos je i nakon razvoda i dalje najbogatiji čovek na svetu čije se bogatstvo procenjuje na više od 200 milijardi američkih dolara.
Ipak je, i tokom braka sa Bezosom od 1993. godine, igrala ključnu ulogu u tome da Amazon postane kompanija kakva je danas. Kada su se njih dvoje upoznali, radili su zajedno u hedž fondu DE Shav - ona kao pomoćnica u istraživačkom timu, a on kao viši potpredsednik firme. Godine 2019. pridružila se organizaciji The Giving Pledge, koju su pokrenuli Bil i Melinda Gejts, prema kojoj se potpisnici obavezuju da će najmanje polovinu svog bogatstva donirati u dobrotvorne svrhe (bilo za života ili testamentom). Takođe je poznato da je u prvom koraku donirala milijardu američkih dolara za 116 organizacija koje se, između ostalog, bore protiv rasizma i diskriminacije u LGBT zajednici, za rodnu ravnopravnost, protiv klimatskih promena ili za funkcionalnu borbu za demokratiju - i to je samo mali deo njih.
Jacqueline Mars
- Neto bogatstvo: 50 milijardi dolara
Ogromno bogatstvo koje Žaklin Mar danas poseduje nije se moglo postići etički opravdanim sredstvima, posebno u 20. veku. Kompanija je optužena da je prihvatila ozbiljna kršenja ljudskih prava u uzgoju i berbi kakao drveta koje se koristi u proizvodnji nekih od njenih proizvoda. Radi se, navodno, o eksploataciji i dečijem radu, a sumnja se da sirovina potiče sa zasada koje su bespravno podignute u nacionalnim parkovima i zaštićenim područjima.
Žaklin Mars je periferno zabrinuta zbog svih grešaka koje Mars Inc. radi i danas: povukla se iz poslovanja kompanije 2001. Međutim, od 1982. godine bila je ključna u kompaniji - bila je na poziciji predsednika grupe prehrambenih proizvoda, što znači da je nadgledala sve aktivnosti sektora za hranu. Ona je ostala u odboru u svojstvu savetnika do 2016. godine, a danas je njen sin Stiven Bedžer generalni direktor kompanije.
Neki od najpopularnijih proizvoda kompanije su čokoladice kao što su Mars, Snickers ili Tvik, a portfolio kompanije Mars takođe uključuje sve što je pod brendom Vriglei. Mars Inc. takođe je jedan od najvećih proizvođača hrane za kućne ljubimce u svetu i investirao je u veterinarske klinike kao i u sektor nege biljaka.
Izvan kompanije, Žaklin Mars se pozicionira kao filantrop. U tom kontekstu, podržava različite organizacije koje se bave brigom o životnoj sredini.
Napominjemo kako je ovo Forbesova lista iz 2022., što znači da je vrlo moguće kako su neke od ovih dama sada još bogatije.
BONUS VIDEO:
(MONDO)
Još uvek nema komentara - sjajna prilika da pokreneš diskusiju.