Ruska dečja igrališta pretvaraju se u vojne poligone, piše CNN. Od Pacifika do Crnog mora, deca u vrtićima i školama oblače uniforme i učestvuju u vežbama marširanja. Stariju decu uče da kopaju rovove, bacaju granate i gađaju pravom municijom. U školama širom Rusije veliča se služba u oružanim snagama, formiraju se "dobrovoljačke čete" tinejdžera i menja se nacionalni nastavni plan i program kako bi se akcenat stavio na odbranu otadžbine. Ukratko, ruska deca se spremaju za rat.

Militarizacija ruskih javnih škola se intenzivirala nakon ruske invazije na Ukrajinu, nije vođena spontanim talasom patriotskih osećanja, već vladom u Moskvi. Investicija je ogromna. Ministar prosvete Sergej Kravcov rekao je nedavno da u ruskim školama i fakultetima sada postoji oko 10.000 takozvanih "vojno-patriotskih" klubova i u njihovom radu učestvuje četvrt miliona dece i odraslih.

Ovi klubovi su deo višestrukog napora koji uključuje radikalnu reviziju školskog programa. Učenje o vojno-patriotskim vrednostima je obavezno; ažurirane knjige istorije naglašavaju ruske vojne trijumfe.

Menjanje udžbenika

Ruski predsednik Vladimir Putin potpisao je u avgustu zakon kojim se u škole uvodi novi obavezni predmet: "Osnovi domovinske bezbednosti i odbrane". U okviru ove inicijative, Ministarstvo prosvete je naknadno promovisalo kurseve koji obuhvataju izlete u vojne jedinice, "vojno-sportske igre, susrete sa vojnim licima i veteranima" i časove dronova.

Srednjoškolci bi se takođe podučavali upotrebi bojeve municije "pod vođstvom iskusnih oficira vojnih jedinica ili instruktora isključivo na liniji gađanja", navodi ministarstvo. Program, koji se testira ove godine i biće uveden 2024., osmišljen je tako da učenicima usađuje "razumevanje i prihvatanje estetike vojnih uniformi, vojnih rituala i borbenih tradicija", navodi se u dokumentu Ministarstva prosvete koji je otkrio ruski nezavisni medij Važne priče.

Savremena istorija se ponovno piše. Standardni udžbenik "Istorija Rusije" sada ima na koricama Krimski most i novo poglavlje posvećeno novijoj istoriji Ukrajine. Postoje odeljci pod naslovima "Falsifikovanje istorije", "Oživljavanje nacizma", "Ukrajinski neonacizam" i "Rusija je zemlja heroja". Putin je u više navrata lažno predstavljao rusku invaziju na Ukrajinu kao "specijalnu misiju" za zaštitu govornika ruskog jezika od genocida od strane "neonacista".

U novom poglavlju se tvrdi da je Ukrajina "otvoreno izrazila želju da nabavi nuklearno oružje" i da su Rusiji "uvedene sankcije bez presedana, pošto Zapad na sve načine pokušava da uruši rusku ekonomiju". Čini se da je knjiga osmišljena da izazove osećaj istorijske tuge među ruskom decom i prikaže egzistencijalnu bitku za opstanak nacije, što je uobičajena tema u državnim medijima.

etozfb9u.jpg
Twiter 

Predsednik Putin je lično vodio kampanju za ubrizgavanje patriotizma u ruske škole. Na jednom događaju u Kremlju ovog meseca, ispričao je grupi dece o pismu koje je njegov deda poslao njegovom ocu, koji se borio protiv nacista tokom Drugog svetskog rata. "Pobedite ološ!" rekao mu je, po Putinovom svedočenju. Putin je nastavio: "Razumeo sam zašto smo pobedili u Velikom otadžbinskom ratu. Ljudi sa takvim stavom jednostavno se ne mogu pobediti. Bili smo apsolutno nepobedivi, kao i sada".

Decu uče da sklapaju oružje

Opsežna istraga CNN-a o lokalnim i društvenim medijima u Rusiji pokazala je da deca od sedam ili osam godina prolaze osnovnu vojnu obuku. U julu su, na primer, deca u Belgorodu učestvovala u vežbama koje su uključivale korišćenje automatskog oružja, sklapanje mitraljeza i savladavanje poligona sa preprekama. Guverner Belgoroda Vjačeslav Gladkov predložio je redovne vežbe sa školskom i predškolskom decom.

U Krasnodaru u maju, desetine dece, koja nisu izgledala starije od sedam ili osam godina, marširali su u vojnim i mornaričkim uniformama, neki držeći u rukama imitacije automatskog oružja, dok su prolazili pored zvanica na podijumu. Na paradi održanoj u gradu Vologda, malo dete je salutiralo i reklo službeniku: "Druže komandante! Parada je spremna. Ja sam komandant Ulijana Šumelova".

Slične scene odvijale su se od Sahalina na ruskom Dalekom istoku do Jejska na Azovskom moru. Neka deca izgledaju uzbuđeno, neka zbunjeno. U Jejsku je jedan predškolac predvodio marš graničara, dok su njegovi vršnjaci skandirali: "Jedan, dva, tri. Levo, levo, levo!" Većina dece na ovim paradama je u vojnim uniformama i pokušavaju da marširaju u korak bez mnogo uspeha. Često nose slike ruskih vojnih heroja.

Takođe se slavi simbolika onoga što Kremlj naziva "Specijalnom vojnom operacijom" u Ukrajini. U gradu Astrahanu, deca iz vrtića su nosila uniforme i vozila igračke sa slovom Z, propagandnim simbolom kojim se izražava podrška ratu u Ukrajini.

Sledeća generacija se sprema za služenje vojnog roka

Od ruske dece se takođe očekuje da doprinesu ratnim naporima na praktičan način. Vladajuća partija Jedinstvena Rusija pokrenula je program u Vladivostoku u kojem školarci šiju pantalone i kape za vojnike. U Vladimiru su deca tokom radnog vremena šila balaklave za vojsku, u okviru akcije pod nazivom "Šijemo za naše muškarce".

Učenici tehničke škole u ​​Voronježu dobili su zadatak da naprave pokretne peći i rovovske sveće za rusku vojsku. Tinejdžerke sa invaliditetom u Usurijsku regrutovane su da šiju trake za glavu i zavoje za Severni vojni okrug. A u Burjatiji na ruskom Dalekom istoku, siročad su šila "srećne" amajlije za vojnike koji se bore u Ukrajini. Postoje i kampanje za pisanje pisama. "Petogodišnji dečaci iz vrtića odgovaraju sa poverenjem", izvestio je lokalni list u Čiti. "Pre nego što su zapečatili trouglastu kovertu, pažljivo su naslikali sliku borca".

Vojne igre mladih

Tinejdžeri se takođe podstiču da se takmiče u takozvanim Vojnim omladinskim sportskim igrama. Upravo je završeno okružno finale u Orenburškoj oblasti. 180 sportista iz 14 timova - uključujući i nelegalno pripojene regione Ukrajine - učestvovalo je u raznim takmičenjima: bacanju granata, savladavanju staze prepreka i sklapanju kalašnjikova...

Cilj je, kako navode u Ministarstvu odbrane, "negovanje osećaja uzajamne pomoći i drugarske podrške, visokog moralnog i psihološkog kvaliteta, kao i priprema mlađe generacije za službu u Oružanim snagama Ruske Federacije“. Vojska posećuje i škole. Deca u Burjatiji su govorila o poseti ranjenog vojnika koji je tvrdio da se borio protiv poljskih plaćenika u Ukrajini i rekao da sami Ukrajinci "ne žele da se bore i da ih teraju".

Nastavnici koji su se protivili su uklonjeni

Neki nastavnici koji nisu bili previše oduševljeni promenama su uklonjeni. Direktor škole u ​​Permu podneo je ostavku nakon što su ga proratni aktivisti kritikovali. Takođe je teško proceniti šta roditelji misle o uvođenju militarističkog nastavnog plana i programa. Neki roditelji su izrazili protivljenje, ali čini se da većina podržava ovu vojno-patriotsku kampanju, ako je verovati istraživanjima javnog mnjenja.

Državna novinska agencija RIA Novosti izvestila je da, prema istraživanju, 79 odsto roditelja podržava prikazivanje ratnih video zapisa svojoj deci. Komentari na društvenim mrežama sugerišu da mnogi Rusi osećaju da je njihova zemlja izopštena i da je jedina opcija da se brani. Ta poruka, koju su uneli Putin i državni mediji, sada se prenosi u ruske škole.

BONUS VIDEO:

Kurir televizija "RUSIJA SE SKROZ PROMENILA, KRENULA JE U SAMOIZOLACIJU" Đukić o susretu Putina i Džong Una: U Moskvi podigli spomenik teroristi!

(MONDO)