Jutros je libanski šiitski pokret Hezbolah gađao tri izraelska vojna položaja u oblasti farmi Šeba i tako se uključio u totalni rat, a sve u znak solidarnosti sa palestinskim narodom, na šta je Izrael odgovorio artiljerijskom vatrom i napadom dronom na južni Liban. Prekogranična paljba počela je dan nakon iznenadnog napada palestinskih naoružanih napadača na izraelske gradove u kojem je poginulo najmanje 350 Izraelaca, dok je još 313 stanovnika Gaze ubijeno u izraelskom uzvratnom bombardovanju.
Farme Šeba su uski pojas sporne teritorije duž libanske granice na Golanskoj visoravni, sirijskoj teritoriji koju je Izrael okupirao nakon Šestodnevnog rata 1967. godine. Područje je decenijama bilo žarište sukoba između Hezbolaha i izraelskih snaga. Hezbolah, koji efektivno kontroliše južni Liban, rekao je u subotu da je u "direktnom kontaktu" sa vođama palestinskih grupa otpora i da palestinske napade na Izrael smatra "odlučnim odgovorom na nastavak izraelske okupacije i porukom onima koji traže normalizacija situacije u Izraelu".
Šta je Hezbolah?
Hezbolah predstavlja šiitsku libansku proiransku (formalno) paravojnu organizaciju, koja je nastala 1982. godine, kao odgovor na ulazak Izraela u južni Liban. Nakon 18 godina, Hezbolahovo vojno krilo (Islamski otpor Libana) je, nakon mnogih gubitaka nanesenih Izraelcima, prisililo Izrael 2000. godine na povlačenje. Trenutni lider pokreta je Hasan Nasralah koji je na tom mestu od 1992. godine. Pokret je proglašen terorističkom organizacijom od strane 6 zemalja, uključujući i SAD i Ujedinjeno Kraljevstvo.
U sadašnjosti pokret je izrastao u organizaciju koja ima širok spektar delatnosti, uključujući i radio, televiziju, novine, škole, bolnice, socijalne ustanove, a neki članovi su i u sastavu libanske vlade. Glavni finansijer je Iran, a određena pomoć stiže i od Sirije. Vojna taktika se uglavnom zasniva na raketiranju Izraela. U napadima se isključuje upotreba bombaša samoubica, a takođe, bar načelno, ne napadaju se civili. Hezbolah se ogradio od delovanja Al Kaide i u svojim saopštenjima osudio napade na civile.
Rojters navodi da se Hezbolah može pohvaliti preciznim raketama i time može da pogodi sve delove Izraela. Lider Hezbolaha Sajed Hasan Nasralah rekao je 2021. godine da grupa ima 100.000 boraca, a SAD procenjuju da im Iran šalje stotine miliona dolara na godišnjem nivou. Hezbolah ima duboke veze sa drugim militantnim grupama u regionu koje podržava Iran, uključujući palestinske frakcije Hamas i Islamski džihad.
Hezbolah je obučavao grupe koje podržava Iran u Iraku i tamo takođe učestvuje u borbama, a vlasti Saudijske Arabije navele su da se Hezbolah borio za iranske Hute u Jemenu, što grupa poriče. Uticaj militantne grupe u Libanu posledica je velike zalihe oružja, ali i toga što mnogi šiiti smatraju da grupa brani Liban od Izraela.
Sa druge strane, libanske stranke koje se protiv Hezbolahu optužuju grupu da vodi zemlju u sukobe. Grupa ima ministre u vladi i poslanike u parlamentu, a borci Hezbolaha su preuzeli delove Bejruta. Hezbolah je ušao u politiku 2005. godine nakon što se Sirija povukla iz Libana posle ubistva bivšeg premijera Rafika el Haririja, za koje je sud u Hagu osudio tri člana te grupe.
BONUS VIDEO:
(MONDO)
Partizan razbio Zvezdu i odigrao najbolji meč sezone! Obradovićev tim dominirao, Grobari slavili pred Delijama
Srbija pregazila Dansku i ide na Eurobasket: Blistali Aleksa i Balša, a moglo je i ubedljivije!
Uhapšeno 11 osoba zbog pada nadstrešnice na Železničkoj stanici: Preti im do 12 godina zatvora
Partizan za 55 dana mora da sakupi milione evra: Rasim Ljajić otkrio koliko crno-beli duguju!
Mondo ukrštenica za 21. novembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!