Vojni stručnjaci smatraju da bi Ruska Federacija mogla mnogo da profitira zbog sukoba na Bliskom istoku, prenosi "Jutarnji list". Time će se dodatno učvrstiti veze Moskve i Teherana koji podržava palestinske paravojne jedinice koje su i pokrenule napad na Izrael u subotu 7. oktobra u ranim jutarnjim časovima.

Zvaničnih dokaza da je Moskva umešala prste nema. Međutim, Hamas dobija vojnu, ekonomsku i logističku podršku od Irana koji je Rusiji obezbedio dronove "samoubice" koji se koriste u ratu u Ukrajini.

Napad na Izrael iz Libana i Sirije otvara mogućnost otvaranje novog fronta na Bliskom istoku. Sve to se dešava u trenucima kada zapadne zemlje, pre svega najmoćnije članice Evropske unije i Sjedinjene Američke Države, imaju problema sa dobavljanjem naoružanja Ukrajini koje im je potrebno za kontraofanzivu.

"Rusi bi bili zainteresovani za cepanje zapada i stvaranje dodatnih problema. Sve to mora istovremeno da se uradi. Rusi se nadaju da će neko da kaže da je sve to preteško", rekao je bivši ministar odbrane Letonije Artis Pabriks.

Vladimir Putin
Profimedia Vladimir Putin

Rusija će verovatno oprezno da postupa tokom ovog oružanog sukoba. Ruski predsednik Vladimir Putin i izraelski premijer Benjamin Nejtanahu su učvrstili svoje veze tokom prethodnih godina, Moskva izražava zabrinutost oko Hezbolaha.

Rusija nije osudila napad Hamasa, a Izrael je prestao sa oštrom retorikom osude ruske "specijalne vojne operacije" u Ukrajini. Izrael je zauzeo neutralan stav, u toj zemlji živi na stotine hiljada Rusa, dok oko 1,5 miliona Izraelaca govori ruski jezik.

Izrael u početku jeste diplomatski pružao podršku Ukrajini, ali dosad nijednom nije poslao vojnu pomoć Kijevu. Vrednost izraelskog naoružanja iznosi više od 12 milijardi dolara.

BONUS VIDEO:

Kurir televizija "IZRAELU SMO DALI 78% DRŽAVE, ALI ONI HOĆE SVE" Kurir uživo u ambasadi Palestine: Od sastanka sa Putinom imamo velika očekivanja!

(MONDO)