Snimak nastao u bolnici u Gazi prikazuje očajnu mamu kako plače i viče "moje srce" dok joj odnose bebu koja je ubijena u vazdušnom napadu Izraela. U snimku se vidi kako muškarci drže telo bebe, umotano u belo ćebe, i dozvoljavaju mami da poslednji put poljubi svoje dete. Žena je izbezumljena dok kaže: "Zbogom draga. Srce moje. O, srce moje."

Nakon toga odnose telo deteta, dok jedan muškarac pokušava da uteši ženu koja ponavlja:: "Mala moja, delić mog srca". U snimku, koji je prvo objavila Al Džazira, takođe se vidi povređena devojčica na bolničkom krevetu pored žene koja plače.Prema poslednjim podacima palestinskog Ministarstva zdravlja, Palestinskog Crvenog polumeseca i Izraelskih medicinskih službi, najmanje 2.215 ljudi je ubijeno, a bar 8.696 povređeno u Gazi, dok je najmanje 51 je ubijen, a 700 povređeno na Zapadnoj obali.

Gaza Palestina.jpg
Profimedia 

U Izraelu je, sa druge strane, najmanje 1.300 mrtvih i 2.800 povređenih od početka borbi 7. oktobra. Svetska zdravstvena organizacija upozorila je da je zdravstveni sistem Gaze dostigao "tačku preloma" zbog izraelske "potpune blokade", pri čemu međunarodne grupe za ljudska prava pozivaju na hitnu akciju jer "bolnice rizikuju da se pretvore u mrtvačnice".

U sredu je jedina elektrana u Gazi ostala bez goriva i zatvorena je nakon što je Izrael odlučio da prekine snabdevanje posle prošlonedeljnog napada Hamasa. Međunarodni komitet Crvenog krsta (MKCK), medicinska dobrotvorna organizacija, zatražio je i od Izraela i od Hamasa da "smanje patnju civila" dok je eskalaciju nasilja u Pojasu Gaze opisao kao "odvratnu".

"Kako Gaza ostaje bez struje, bolnice ostaju bez struje, što dovodi u opasnost novorođenčad u inkubatorima i starije pacijente na kiseoniku. Dijaliza bubrega prestaje, a rendgenski snimci ne mogu se praviti. Bez struje, bolnice bi mogle da se pretvore u mrtvačnice. Porodice u Gazi već imaju problema sa pristupom pijaćoj vodi. Nijedan roditelj ne želi da bude primoran da žednom detetu daje prljavu vodu", naveo je u saopštenju Fabricio Karboni, regionalni direktor MKCK-a za Bliski istok.

Predstavnik bolnice al-Šifa u gradu Gaza rekao je da su izraelske vlasti ciljale na one koji prvi priskaču u pomoć civilima i apelovali su na globalnu zajednicu za pomoć.

U međuvremenu, globalna organizacija za ljudska prava Hjuman rajts voč saopštila je da izraelske vlasti, okupirajući Gazu, koja je opisana kao "zatvor na otvorenom", nameću "oblik kolektivnog kažnjavanja" Palestincima "za postupke pojedinaca", odnosno militanata Hamasa.

(Mondo/24sedam)