Krvavi sukob na Bliskom istoku traje već mesec dana. Svet svakodnevno obilaze slike i svedočenja nesrećnih građana Gaze koji lutaju ulicama enkalve, tražeći bilo kakav zakolon od neprestanog bombardovanja, više ni bolnice nisu sigurno mesto. Među stanovnicima Pojasa Gaze poseban problem imaju trudnice, jer ne znaju gde će se poroditi. Sa tim problemom se suočava 50.000 budućih majki. Tako je svoju ispovest započela Nor Hamad (24), nutricionista u klinici u Deir al-Balahu, u centralnoj Gazi.

Dan pre početka velikog sukoba 6. oktobra, napravila je večeru za sebe i svog muža. Pošto joj je termin u januaru, bila je preokupirana planiranjem, uključujući i uređivanje spavaće sobe. Međutim, samo nekoliko sati kasnije, svi planovi su postali uzaludni - spavaća soba više ne postoji, jer je njihova kuća uništena u vazdušnim napadima. Nor sada živi u sestrinoj kući sa dve spavaće sobe u Kan Junisu, gde spava na podu sa još 25 članova svoje porodice.

Uzbuđeno iščekivanje dolaska bebe zamenila je zabrinutost za bezbednost, zdravlje nerođenog deteta i razmišljanje kako će se poroditi u jeku rata. "Nemam pojma gde ću roditi svoju ćerku i kako ću se brinuti o njoj bez skloništa i odeće. Nemam ništa", kaže ona. Nor je samo jedna od oko 50.000 trudnica u Gazi koje se suočavaju sa ovom neizvesnošću.

Dečji fond UN (Unicef), Populacioni fond UN (UNFPA), Svetska zdravstvena organizacija i druge agencije saopštile su da, pošto je 14 od 35 bolnica i 46 od 72 zdravstvena centra uništeno ili više ne funkcioniše, 180 žena dnevno rađa bez adekvatne nege, uključujući i porođaj carskim rezom bez lekova protiv bolova. Takođe, porodilje su otpuštene samo nekoliko sati nakon porođaja.

"Neke žene moraju da se porađaju u skloništima, u svojim domovima, na ulicama među ruševinama ili u pretrpanim bolnicama, gde se higijena pogoršava, pa postoji opasnost od infekcije ili drugih medicinskih komplikacija. Očekuje se da će se smrtnost majki povećati, s obzirom na nedostatak adekvatne nege", navedeno je.

"Dok bolnice ostaju bez opreme zbog nedostatka goriva, loše se piše i odeljenjima za novorođenčad. Ovo spada u najtužnije tragedije koje lako mogu da se spreče", kaže predsednik grupe za pomoć MedGlobal Zaher Sahol.

Nor je bila svedok svakodnevnog haosa sa kojim se suočavaju zdravstveni radnici dok je volontirala u bolnici Naser u Gazi. "Pacijenti se zbrinjavaju u bolničkim dvorištima i hodnicima. Operacije se rade bez sterilizacije i anestezije. Uopšte nisam spremna da se porodim, jer bolnice u ovom trenutku ne primaju slučajeve slične mom zbog broja povreda", kaže ona. Lekari u bolnici su toliko prebukirani da Nor nije uspela da ode na redovnu kontolu da proveri da li je sve u redu sa bebom.

U međuvremenu, Nor dva ili tri puta nedeljno odlazi do centra UN-ove agencije za pomoć palestinskim izbeglicama (UNRWA) kako bi uzela konzervisanu hranu i vodu za piće. Količina hrane koju dobije nije ni približno dovoljna za svih 25 članova porodice sa kojima trenutno stanuje. Takođe, Nor brine i to da će loša ishrana i zagađena ili slana voda naškoditi njenom nerođenom detetu, piše Gardijan.

"Jedem neke namirnice sa dodatim konzervansima koji štete mom zdravlju i zdravlju moje bebe. Ni moje zdravstveno, ni moje psihičko stanje nije dobro. Ne mogu da opišem stepen svoje patnje. Svi naši snovi su uništeni. Nadam se da će se ovaj rat završiti i da ću moći da rodim svoju ćerku u miru", ​​kaže ona.

BONUS VIDEO:

Kurir teleivizija "RAT IZRAELA I HAMASA JE OPOMENA ZA NAS!" Vuletić: Posebno je opasna JEDNA STVAR koju neki političari neguju iz ličnih interesa

(MONDO)