Američki čokoladni mogul Džonatan Lerer i njegov navodni suučesnik Robert Snajder optuženi su na karipskom ostrvu Dominika za ubistvo kanadskog inovatora animacije i njegove partnerke nekoliko dana nakon što su njihova tela pronađena u spaljenom automobilu. Lehrer i Snider stigli su na sud za prekršaje u Roseau kako bi se suočili s optužbama za ubistva Danijela Langloe, a i njegove partnerke Dominik Marčand. Lerer poseduje imanje u blizini jednog luksuznog eko-odmarališta koje su vodili Langloa i Marčand - koje je luksuzni putnički časopis "Conde Nast Traveler" uvrstio na top destinaciju za 2023, a američki mesečnik "Travel + Leisure" proglasio “najzelenijim odmaralištem na svetu”.

Lerer je bio u sporu s parom oko javnog puta koji prolazi kroz njegovu plantažu kakaa. Lokalni mediji pišu da su Langloa i Marčand upali u zasedu i ubijeni pre nego što je njihov automobil pao u provaliju i zapalio se prošle nedelje. Vatra je gotovo u potpunosti uništila njihova tela što je policiji otežalo identifikaciju žrtava. “Ovako brutalan zločin ne može se ignorisati i ne možemo dopustiti odgovornima da se izvuku”, rekao je ministar nacionalne sigurnosti Dominike Rajburn Blakmor. Četiri osobe su uhapšene u vezi sa zločinom. Lerer i Snajder su optuženi i sledeći put će se pred sudom pojaviti u martu, piše "The Guardian".

Lerer je vlasnik imanja "Bois Cotete", proizvođača čokolade. Njegov otac Robert Lerer rekao je da je njegov sin “uspešan poslovni čovek, a ne ubica”. “Teško mi je da poverujem u to. Bio je zasićen ilegalnim prelascima na svojoj ruti i to mu je jako smetalo, ali prošlo je dosta vremena otkako smo se čuli”, dodao je.

Lerer i Langloa bili su u sporu oko puta Morne Ruž  koji prolazi kroz Lererovo imanje i koja je bila jedini pristup eko-odmaralištu. Langloa je organizovao i proteste protiv Lerera. Nakon što je Lerer pokušao da blokira rutu kamenjem i metalnim cevima i kopanjem rova u 2018., Vrhovni sud istočnih Kariba presudio je da se radi o javnoj ruti koju plaćaju porezni obveznici. Sud je razmatrao izgradnju drugog puta, ali je kasnije on Langloi i gostima omogućio neograničen pristup.

Langloa je bio poznat kao pionir animacije koji je razvio softver za 3D animaciju koji se koristio u filmovima poput  "Parka iz doba jure", "Titanika", "Matriksa", franšize o Hariju Poteru i Piratima s Kariba. Langloa je prodao firmu "Softimage Microsoftu" za 200 miliona dolara 1994.

Godine 1997. dobio je i Oskar Akademije filmskih umetnosti i nauke za razvoj "Softimagea" u softveru za 3D animacije. “S velikom tugom saznali smo za tragičnu smrt Danijela Langloe. Njegov doprinos svetu kinematografije je nesaglediv”, objavio je Nacionalni filmski odbor Kanade.

BONUS VIDEO

Kurir TV POVEZANOST OCA SA OSUMNJIĆENIM ZA UBISTVO

(Mondo/Telegram.hr/M. Š.)