• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

SUDBINA 3 ZEMLJE VISI O KONCU! Sve zavisi od ovih izbora, Amerika u problemu, a posledice su KATASTROFALNE!

Autor Aleksandar Blagić

Najal Ferguson, poznati istoričar, izneo je svoja predviđanja za 2024. godinu.

 wurxpxgt copy.jpg Izvor: YouTube/screenshot/The Sun/ John Anderson/Screenshot

Najal Ferguson, jedan od najpoznatijih istoričara današnjice, izneo je neke pesimistične prognoze o tome šta bi moglo da nas čeka ove 2024. godine. Delove njegovog članka je objavio "Blumberg", a potom je i sam Ferguson podelio na svom profilu na društvenoj mreži X (nekadašnji Tviter), a njegov kratak tekst sa društvene mreže možete pročitati ispod.

Pišući 2003. godine, u principu nisam bio protiv 'paks amerikane' (u doslovnom prevodu “Američki mir”, termin koji označava period globalnog mira postignutog američkom dominacijom u svetu, prim. nov.), koji je nasledio “paks britaniku” iz 19. i ranog 20. veka. Zauzeo sam (i još držim) sada jeretičku poziciju da je većina istorije - istorija carstava; da nijedna imperija nije bez svojih nepravdi i surovosti; ali da su imperije engleskog govornog područja bile, u neto terminima, poželjnije za svet od verodostojnih alternativa, i tada i sada. Međutim, bio sam skeptičan u vezi sa neokonzervativnim projektom da se “Veliki Bliski istok” preuredi pod okriljem “Globalnog rata protiv terorizma” u znak odmazde za 11. septembar.

Posebno sam sumnjao da će Sjedinjene Države biti u stanju da ostvare svoje ciljeve transformacije vlada Avganistana i Iraka u svoje saveznike — ili barem satelite. Da li su britanski imperijalisti uspeli da ukrote divlje zemlje severno od Hajberskog prolaza — a još manje drevnu Mesopotamiju?

Izvor: Youtube/ John Anderson/Screenshot

Tri američka problema

Razlozi za moj skepticizam su bili ono što sam nazvao “tri deficita” američkog čudnog carstva koje se nije usuđivalo da izgovori sopstveno ime. Prvi je bio ekonomski deficit...

Drugi je bio deficit radne snage... Konačno, i najvažnije, bio je deficit pažnje. Sve što se dogodilo od 2003. godine potvrdilo je da tri deficita ostaju snažno ograničenje za prikazivanje američke moći u inostranstvu.

U Ukrajini se već dugo priča o tome da će, ako Donald Tramp bude izabran za predsednika SAD u novembru, njihova zemlja biti u nevolji. Ispostavilo se da je njihova zemlja već u nevolji, 11 meseci pre američkih izbora.

Američki gubitak interesovanja je skoro odmah praćen ukrajinskom nestašicom materijala. Kijev jedva da ima dovoljno dalekometnog naoružanja, artiljerijske municije i sistema protivvazdušne odbrane da se nosi sa brutalnom ruskom vazdušnom ofanzivom koja je sada u toku. Lideri Evropske unije priznaju da bi Donald Tramp mogao da pobedi na američkim predsedničkim izborima, sa strašnim implikacijama na transatlantsku alijansu uopšte i posebno na Ukrajinu. Ali izgleda da nemaju pojma šta da rade povodom ovoga.

Tri izazova

Budući istoričari će se čuditi ovom. Činiće se očiglednim do 2033, ako ne i ranije, da se paks amerikana suočio sa dobro koordinisanim izazovom Kine, Rusije, Irana i Severne Koreje početkom 2020-ih.

Prvi potez bila je invazija Ukrajine. Drugi je bio rat iranskih saveznika protiv Izraela, a treći će najverovatnije biti kineski izazov američkom primatu u Indo-Pacifiku, možda, ako Si Đinping bude hrabar - blokada Tajvana.

Tri posledice

Ako tokom 2024. položaj Ukrajine postane toliko ranjiv da se njene snage moraju povući sa neke sporne teritorije, uslediće tri neposredne posledice. Prvo, više izbeglica će stići iz Ukrajine u Evropu... Drugo, privatni investitori će još manje rizikovati da daju svoj novac Ukrajini...

Treće, evropske vlade će morati da se mnogo ozbiljnije pozabave svojim izdacima za odbranu, sa svim očiglednim političkim glavoboljama koje impliciraju. Da bi NATO u celini dostigao 3,5% BDP-a na potrošnju na odbranu, bilo bi potrebno 431 milijardu dolara više godišnje – skoro dvostruko više od iznosa koji su sve zemlje obećale Ukrajini od prošle godine (247 milijardi dolara).

Paks amerikana izgleda da se završava. Sudbina Ukrajine, Izraela i Tajvana takođe — visi o koncu. Ne mogu reći da sam iznenađen. Uvek je bila velika verovatnoća da će prekoračenje Globalnog rata protiv terorizma dobiti ovakav odgovor: oživljavanje izolacionizma.

BONUS VIDEO:

Pogledajte

01:53
"KREMANSKO PROROČANSTVO PREDVIĐA JAČANJE RUSIJE, ZATO JE NASTAO RAT" Dragan Pjević tvrdi: Svaki NATO general ima tu knjigu
Izvor: Kurir televizija
Izvor: Kurir televizija

(Blic/MONDO/A.B.)

Pročitajte i ovo

Komentari 4

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Neko iz mase

Ekonomski i pravni sistem u svetu je kolabirao potpuno jer su dvostruki aršini prešli svaku meru, pogotovo sa konfiskacijom ruskih milijardi, pa naravno da će iozalacionizam da raste. Tužno i teško reverzibilno. Još tužnije je što sve i da padne američka hegemonija, a teško da će se to u potpunosti desiti, nema ko da zauzme vakuum. Rusija ima ekonomiju veličine italije, a kineski sistem definitvno nije nešto u čemu bi ste želeli da živite.

Kapetan Hajro

Znaci u narednih 10 god samo ratovi pred nama,dobro su rekli na pocetku korone ZABORAVITE NA NORMALAN ZIVOT.

Baj baj

Americki san je gotov. Niste se pokazali kao dobri policajci i dobili ste pedalu. Vreme je da Ruski medved preuzme tu ulogu.

special image