Ukrajina je prestala da dobija vojnu pomoć od SAD, izjavio je koordinator Bele kuće za nacionalnu bezbednost Džon Kirbi. Prema njegovim rečima, to se dogodilo usled iscrpljenosti budžetskih sredstava za ovakve programe.
"Izdali smo poslednji paket dostupnog inventara za koji smo imali sredstva da obezbedimo", rekao je Kirbi. Istovremeno je primetio da je podrška SAD Ukrajini prestala upravo kada joj je najhitnije potrebna. Dodelu nove pomoći mora da odobri Kongres, ali republikanci zahtevaju da zauzvrat demokrate pristanu da pooštre američko zakonodavstvo u borbi protiv ilegalne migracije.
Sjedinjene Države su krajem decembra prošle godine Ukrajini dostavile najnoviji, 12. paket pomoći, vredan 250 miliona dolara. Obuhvatao je municiju i opremu za sisteme PVO, rakete za MLRS, artiljerijske granate kalibra 155 mm i 105 mm, protivtenkovsko oružje i preko 15 miliona komada municije za malokalibarsko oružje.
U oktobru je američki predsednik Džo Bajden zatražio od Kongresa da izdvoji 106 milijardi dolara za pomoć Ukrajini, Izraelu i Tajvanu. Kijev je trebalo da dobije više od polovine ovih sredstava - 61,4 milijarde dolara, ali poslanici nisu uspeli da postignu konsenzus o ovom pitanju i odložili su raspravu za januar.
U novoj godini, predsednik Predstavničkog doma američkog Kongresa, republikanac Majk Džonson, zahtevao je da Bajdenova administracija formuliše jasnu strategiju o Ukrajini i iznese krajnje ciljeve u ratu kako bi se počelo sa radom na pronalaženju rešenja za finansiranje.
"Koje je finale u Ukrajini? Koja je naša strategija? Šta je cilj? Kako ćemo imati odgovarajući nadzor nad ovim dragocenim dolarima poreskih obveznika?", rekao je Džonson. Podsetio je da američki državni dug iznosi 34 triliona dolara i da će Vašington morati da pozajmi novac da dodeli sredstva Ukrajini, tako da pomoć Kijevu treba da bude pružena na "racionalan način".
Zauzvrat, Oružane snage Ukrajine takođe su počele da pripremaju vojnu strategiju za 2024. godinu. SAD su jasno stavile do znanja da Kijev mora jasno da naznači kakva će mu podrška biti potrebna za njegovo sprovođenje, tako da će plan biti kritičan u diskusijama o ovom pitanju, piše "Moscow Times".
Visoki američki zvaničnici rekli su za Blumberg da bi sporazum o američkoj pomoći Ukrajini mogao biti postignut do februara. Istovremeno, portparol Stejt departmenta Metju Miler ranije je upozorio da podrška neće nužno biti tako velikih razmera kao u prethodne dve godine rata sa Rusijom.
Ukrajina je postala najveći primalac oružja iz Sjedinjenih Država od Drugog svetskog rata. SAD su 2023. godine Kijevu pružile vojnu pomoć u ukupnom iznosu od preko 24 milijarde dolara, a 2022. godine - skoro 27 milijardi dolara.
BONUS VIDEO:
(MONDO/I.V.)
Rapsodija Zvezde, Olimpijakos je pao u Areni: Ovako se ide u plej-of Evrolige!
Zvezda pokazala Evropi da joj je mesto u plej-ofu: Kad imaš igrača koji može sve, pobede se i najbolji!
Stručnjak za energetiku o sankcijama NIS-u: Cene goriva bi otišle u nebesa i došlo bi do nestašice
Šta čeka Zvezdu i Partizan u Evroligi? Jedan grad može da bude prekretnica sezone, tamo "večiti" idu prvo!
Crvena zvezda se vratila u plej-of zonu: Pogledajte tabelu Evrolige posle velike pobede u Areni!