Turisti koji se odluče da posete Berlin, često budu zaprepašćeni informacijom da se u nemačkoj prestonici gotovo nikada ne prave selfiji. Tako možete da čujete, kada se nađete u nekom kafiću i želite da napravite selfi fotografiju, odgovor Nemaca poput: "To je prilično smešno ovde. Mi u Berlinu ne pravimo selfije". 

Mnogi posetioci se slažu da je znatno manje onih koji poziraju ispred kamera telefona u javnosti. Nije novost da Nemci više cene svoju privatnost. Prema istraživanju Univerziteta Hohenhajm iz 2017. nemački građani otkrivaju lične podatke "prilično retko". A kada je reč o deljenju fotografija na društvenim mrežama, poput selfija na Instagramu, najveći procenat onih koji to rade je među najmlađim korisnicima društvenih mreža, piše BBC.

"Nemačka je jedna od onih zemalja u kojima je zabrinutost za privatnost izraženija", kaže Filip Masur, koautor izveštaja iz 2017. godine. "U bivšoj Istočnoj Nemačkoj, izraženi državni nadzor je možda naveo ljude da budu malo više zabrinuti za pitanja vezana za privatnost", dodao je on. "Bio sam iznenađen kada sam prvi put stigao u grad i video znak za zabranu korišćenja kamere u skoro svim klubovima koje sam posetio. Ali sada sam se navikao na činjenicu da ne mogu da fotografišem unutra i da moram ili da sklonim svoj pametni telefon ili da stavim nalepnicu preko njegovog sočiva".

Stanovnici Berlina smatraju da je neprikladno, čak i sebično da objavljuju svoje svakodnevne aktivnosti. Mnogi stanovnici grada  veruju da se njihova kultura "bez selfija" razvila kroz čuvenu klupsku scenu - nastoje da održe atmosferu tajnosti na društvenim mrežama i podstiču ljude da uživaju u trenutku, navodi Masur za BBC.

BONUS VIDEO:

TikTok Nemačka bez vize

(MONDO/N.D.)