• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

"DIVLJI ZAPAD INFLUENSERA JE GOTOV" Evropska država uvodi restrikcije - kazne i do 250.000€, sve je počelo zbog skandala

Autor Aleksandra Virijević

Italija uvodi nova pravila za influensere koja se odnose na razdvajanje reklamnog od druge vrste sadržaja.

 Italija uvodi restrikcije za influensere koja se tiču reklamnog sadržaja Izvor: Profimedia

Za italijanske influensere, kao i ostale kreatore sadržaja na društvenim mrežama, uskoro bi mogla da važe pravila kao i za tradicionalne medije kada objavljuju sadržaj na internetu. Kako prenosi BBC, aktivnosti influensera u ovoj državi biće pod nadzorom italijanske agencije za komunikaciju (AGCOM), a nova pravila će se u prvo vreme primenjivati samo na influensere sa više od milion pratilaca.

Profesija influensera sve je traženija, a njihova zarada po objavi nekad premašuje i 300 evra. Sadržaj koji objavljuju najčešće uključuje promociju određenih brendova, što često nije jasno naznačeno. Iz tog razloga  italijanska vlada odlučila je da uvede stroga pravila za njih.

"Divlji zapad influensera je gotov. Počinjemo sa velikim, ali i drugi će morati da se prilagode", rekao je šef AGCOM-a Đakomo Lasorela.

Ukoliko ne budu poštovali uvedena pravila, odnosno ne uspeju jasno da označe saradnju sa brendom ili otkriju svoje komercijalne interese, influenseri će morati da plate kaznu i do 250.000 evra. Kako se navodi u saopštenju AGCOM-a, u slučaju plasmana proizvoda oni će biti dužni da stave upozorenje o reklamnoj prirodi sadržaja.

Skandal koji je prethodio ovoj odluci

Mnogi ovu odluku italijanske države povezuju sa nedavnim skandalom u koji je bila umešana poznata italijanska influenserka Kjara Feranji. Ona je u decembru kaženja sa nešto više od milion evra jer je tvrdila da će prodaja tradicionalnog prazničnog kolača "Pandoro" pomoći u finansiranju dečije bolnice u Torinu. Međutim, proizvođač kolača je ovaj novac dao bolnici nekoliko meseci pre lansiranja proizvoda, tako da nijedan cent od prodaje nije doniran bolnici.

Na zahtev Nacionalne agencije za zaštitu tržišne konkurencije, protiv nje je italijansko državno tužilaštvo pokrenulo postupak zbog prevare i obmanjivanja potrošača. Ona se svojim pratiocima izvinila i rekla da je napravila grešku zbog povezivanja komercijalnih aktivnosti sa dobrotvornim.

Stroža pravila za influensere u drugim zemljama

Sa uvođenjem strožih pravila za influensere od prošle godine počele su i druge evropske zemlje.

Tako je Francuska u junu donela zakon prema kom influenserima može biti određena zatvorska kazna, ukoliko se utvrdi da su prekršili nove propise o reklamiranju. To je ujedno bio i prvi slučaj da je ova profesija zakonski definisana u Evropi.

Takođe, Evropska komisija najavila je da će nadzor nad aktivnostima influensera biti pojačan. Kreatori digitalnih sadržaja moraće svojim pratiocima da omoguće transparentne i pouzdane informacije.

BONUS VIDEO:

Pogledajte

05:00
NEPROCENJIVI SAVETI POZNATE INFLUENSERKE! Pogledajte kako će HIT video snimci TAKMIČARA dostići MILIONE PREGLEDA NA TIK-TOKU!
Izvor: Kurir TV
Izvor: Kurir TV

(Mondo/Index)

Možda će vas zanimati

Komentari 3

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Obrad

Posle druge kazne ugasite nalog.

Milica

Ovo uvesti i kod nas!

Mile

Ovu oblast je trebalo odavno ograniciti i iskontrolisati. A ne kao kod nas "influenser" poziva decu da uzmu od roditelja karticu od banke i uplate depozit na racunu za kladionicu. Dinara kazne nije platio. A to bi trebalo biti bar 5 godina robije i dozivitna zabrana bavljenja tim ili slicnim poslovima. A tek o ovima sto voze skupe automobile a drzavi prijavljuju 1000 eur za godinu dana i slicno... zato posten radnik daje 40 procenata od svoje plate na poreze, zdravstveno i penziono i ne moze nista da sakrije. Poreska da radi svoj posao vise od polovine "poznatih sa interneta" bi vec trebalo biti iza resetaka na par godina za utaju poreza.

special image