Juče se navršilo 125 godina od rođenja jednog od najozloglašenijih gangstera svih vremena - Al Kaponea. Ovekovečen je u holivudskim filmovima kao što su "Kum", "Lice sa ožiljkom" ili "Nedodirljivi", piše Dojče vele. Al Kapone je stekao ime još za života u burnim dvadesetim godinama 20. veka kao suosnivač i šef italijansko-američke mafije, grupe poznate kao Čikaški klan.
Neki ga opisuju kao Robina Huda prohibicije, jer je donirao novac u dobrotvorne svrhe. Od ostalih gangstera izdvajao se i po tome što je bio veoma prisutan u javnosti, šalio se s novinarima i stalno je pravio velike žurke na kojima su tekle reke alkohola.
Kao i kod mnogih drugih gangstera iz prošlosti, mišljenja o ovom nepromišljenom, ali i harizmatičnom mafijašu su podeljena. Neki ga i dalje poštuju, iako je bio odgovoran za "imperiju zločina" u Čikagu koja se zasnivala na "kockanju, prostituciji, švercu, mitu, trgovini drogom, pljački i ubistvima", navodi se na sajtu američke federalne policije, FBI.
Ko je bio Al Kapone?
Alfonso Gabrijel Kapone, sin imigranata iz Napulja, rođen 17. januara 1899. u Bruklinu, Njujork, došao je u kontakt sa organizovanim kriminalom još u ranoj mladosti. Kao tinejdžer je postao član kriminalne ulične bande "Fajv Points", prvenstveno irsko-američkog porekla. Oni su u istoimeneoj gradskoj četvrti donjeg Menhetna, u srcu Njujorka, iznuđivali novac za zaštitu - reketiranjem.
Mladi Kapone je brzo shvatio da samo nasilje neće obezbediti njegov trajni uspeh. Nakon što je rekao nešto uvredljivo o sestri gangstera Franka Galučija, on mu je u baru nožem unakazio lice. Imao je 18 godina kada je dobio nadimak "Lice sa ožiljkom". Galučija je kasnije postao Kaponeov telohranitelj. Ubrzo nakon toga, Kapone je upucao prvog čoveka, došao u sukob sa irskim gangsterima i rukama prebio jednog irskog mafijaša. Znajući da ne sme da dozvoli da ga ponovo uhvate, pobegao je iz Njujorka - u Čikago.
Na svom vrhuncu u tom gradu od 1925. do 1929. Kapone je važio za najmoćnijeg mafijaša u Sjedinjenim Državama. Međutim, on sebe nije video kao kriminalca, već kao bogatog biznismena koji je bio poznat i po svojoj velikodušnosti. Konzorcijum na čelu sa Kaponeom zgrnuo je ogromno bogatstvo prihodima koji su dolazili od ilegalne prodaje alkohola, pa sve do prostitucije.
Klanje na Dan zaljubljenih
FBI opisuje masakr na Dan zaljubljenih 14. februara 1929. kao "kulminaciju nasilja u eri čikaških bandi". Tog dana, sedam članova ili saradnika mafijaškog klana Bugs Morana ubijeno je iz automatskog oružja od strane rivala koji su se predstavljali kao policija. Iako je Capone u to vreme bio u svojoj kući na Floridi, veruje se da je naredio pokolj.
Nikada nije osuđen za ubistva, ali je na kraju otišao u zatvor zbog utaje poreza. Tako je u 33. godini završio karijeru mafijaškog bosa. Kaznu je služio u ozloglašenom zatvoru Alkatrazu, koji se nalazi na ostrvu u blizini San Franciska. Pušten je na slobodu 1939. godine zbog mentalne bolesti. Al Kapone je umro 1947. od srčanog udara nakon moždanog udara, u 48. godini.
Al Kapone: fascinantna ličnost
Zloglasni gangster ne samo da je ostavio trag na ulicama Čikaga 1920-ih, već i u Holivudu, kroz nekoliko mafijaških filmova inspirisanih njegovom pričom. Predstava tipičnog mafijaša onog vremena, u prugastom odelu i blago nagnutim šeširom - to je poteklo od Kaponea. Njegov naglasak i maniri su takođe inspirisali brojne portrete gangstera u stripovima, filmovima, popularnoj muzici i književnosti.
Pojavljuje se u kriminalističkom romanu Marija Puza "Kum" (1969), koji je bio predložak za istoimeni proslavljeni film Frensisa Forda Kopole 1972. Bio je inspiracija i autoru Armitidž Trajlu za roman "Lice sa ožiljkom" 1929. godine, koji je prikazan dva puta tokom godina.
Remek-delo Brajana De Palme "Nedodirljivi" je još jedna značajna drama inspirisana pričom o Kaponeu. Robert de Niro igra gangstera, a film je zasnovan na priči o tome kako je agent FBI Eliot Neks, koga igra Kevin Kostner, uspeo da uhvati čikaškog mafijaša. Film "Kapone" iz 2020. sa Tomom Hardijem u glavnoj ulozi takođe se bavi životom čoveka koji je vladao carstvom zločina.
Legenda o Al Kaponeu i dalje živi, jer njegova životna priča nije samo oličenje američkog sna, sin imigranta koji se sa dna društva uzdiže do bogatih, već odslikava i ambivalentnost američke kulture za vreme prohibicije, era koju karakteriše puritanska uzdržanost i neumerenost u trošenju. A te stare protivrečnosti su još uvek deo kulture Sjedinjenih Američkih Država.
BONUS VIDEO:
(MONDO/U. M.)
Partizan pao u Madridu: Serija 15:0, ključna trojka Kampaca i povreda za brigu!
Odložena sednica Skupštine FK Partizan: Klub se hitno oglasio, evo šta će se dešavati
Partizan sprema osvetu Real Madridu: Kampaco i Hezonja su tu, ali Žoc ima svoje nove adute
Mondo ukrštenica za 10. oktobar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
Željka pitali za Kampaca, on rekao samo jednu rečenicu: Nije mu se svidelo pitanje, ali sve je objasnio!