Redak snimak do kog je došao BBC prikazuje javno suđenje dvojici tinejdžera u Severnoj Koreji. Oni su osuđeni na po 12 godina zatvora zbog gledanja koreanskaih drama (K-drama).
Na snimku, za koji se veruje da je nastao 2022. godine, nalaze se dva šesnaestogodišnjaka vezani lisicama, a njihovo suđenje, na otvorenom stadionu, prati nekoliko stotina učenika. Pored dečaka nalaze se i dva policajca koja ih grde i zameraju što nisu razmišljali o svojim greškama.
Gledanje južnokorejskih zabavnih emisijia, snimaka, slušanje njihovih izvođača i igranje igrica, zabranjeno je i kažnjivo u Severnoj Koreji. Uprkos tome pojedini su spremni da rizikuju i budu kažnjeni zbog gledanja K-drama, koje postaju sve popularnije u svetu.
Snimak poput ovog veoma je redak budući da Severna Koreja ne dozvoljava da fotografije, video snimci ili bilo kakvi dokazi o životu u toj zemlji procure u spoljni svet. Ovaj video je BBC dostavio "South and North Development" (Sand), istraživački institut koji radi sa ljudima prebeglim sa severa.
Kako prenosi BBC, klip sa javnog suđenja nedavno je emitovan širom Severne Koreje sa ciljem širenja državne ideologije, ali i kako bi se građani upozorili da ne gledaju ovakav sadržaj. Na njemu se takođe nalazi i narator koji ponavlja državnu propagandu.
"Kultura pokvarenog marionetskog režima proširila se čak i na tinejdžere. Oni imaju samo 16 godina, ali su već uništili svoju budućnost", čuje se na snimku.
Prethodna kazna za maloletnike, koji su prekršili ove odredbe zakona, bila je odlazak u radne logore. Oni nisu osuđivani na zatvorsku kaznu, a boravak u logorima je trajao manje od pet godina. Međutim, od 2020. godine država je donela zakon kojim se gledanje i distribucija južnokorejskih sadržaja popularne kulture kažnjava smrću. Tako je dvadesetdvogodišnji mladić osuđen na smrtnu kaznu zbog slušanja južnokorejske muzike i deljenja njihovih filmova sa prijateljima.
Severnokorejski izbeglica govorio je za BBC o ograničavanju sloboda u ovoj zemlji i istakoa činjenicu da gledanje ovih sadržaja za mlade znači beg iz stvarnosti.
"Za severnokorejski narod, gledanje K-drama je poput korišćenja droge koja im pomaže da zaborave njihovu tešku realnost", naglasio je on.
Severnokorejci su počeli da uživaju u južnokorejskim zabavnim sadržajima tokom 2000-ih, kada je Južna Koreja sprovodila "politiku sunca" nudeći bezuslovnu ekonomsku i humanitarnu pomoć Severu. Seul je ovu politiku okončao 2010. godine, uz napomenu da pomoć nije stigla do običnih Severnokorejaca kojima je bila namenjena i da nije rezultirala nikakvim "pozitivnim promenama" u ponašanju Pjongjanga.
Razlog za ovako stroge kazne jeste uverenje Pjongjanga da je južnokorejska pop kultura opasna po državnu ideologiju. Međutim, ovakav sadržaj nastavlja da se širi državom, a dolazi pre svega iz Kine.
BONUS VIDEO:
(Mondo/BBC)
Rapsodija Zvezde, Olimpijakos je pao u Areni: Ovako se ide u plej-of Evrolige!
Zvezda pokazala Evropi da joj je mesto u plej-ofu: Kad imaš igrača koji može sve, pobede se i najbolji!
Šta čeka Zvezdu i Partizan u Evroligi? Jedan grad može da bude prekretnica sezone, tamo "večiti" idu prvo!
Stručnjak za energetiku o sankcijama NIS-u: Cene goriva bi otišle u nebesa i došlo bi do nestašice
Partizanovog igrača čeka duža pauza: Mijailović otkrio detalje o povredi košarkaša!