"Ako Rusija pobedi Ukrajinu, šta mislite šta će se dogoditi u balkanskim zemljama" - postavio je pitanje Džo Bajden, američki predsednik i praktično otkrio još jedan razlog zbog čega Zapad ne odustaje od pomoći Kijevu. Analitičari ocenjuju da izjavu Bajdena treba ozbiljno shvatiti i da Zapad ne želi da Balkan ostane "enklava pod ruskim i kineskim uticajem".

Bajden je na konferenciji u Beloj kući bio otvoreniji nego ikad do sada pa je rekao da bi "ukidanje finansijske pomoći Ukrajini moglo dovesti do krize u zemljama Balkana". "Ako odemo, a Rusija izdrži njihov napad i pobedi Ukrajinu, šta mislite da će se dogoditi u balkanskim zemljama? Šta mislite da će se dogoditi od Poljske do Mađarske?" - upitao je Bajden i upozorio da bi takva situacija "promenila dinamiku".

Kako bi ta "promena dinamike" i pobeda Rusije u ratu u Ukrajini mogla da utiče na naš region - tema je koja se sve više nameće kako rat na istoku Evrope sve duže traje.

Srećko Đukić, bivši diplomata, kaže da izjava Bajdena zaslužuje duboku i svestranu analizu. "Sigurno ne može da veseli činjenica da Zapadni Balkan dolazi u fokus međunarodne pažnje i da se o tome uveliko govori ne samo u Americi nego u celom svetu, Rusiji, NATO-u, Ukrajini, o tome je pričao i Vladimir Zelenski. To je dokaz da se Zapadni Balkan nalazi u složenom geografskom i političkom položaju - navodi Đukić.

Volodimir Zelenski
profimedia/Pool /Ukrainian Presidentia / Zuma Press Vladimir Zelenski

Kako kaže, Bajdenovo upozorenje je sad možda eksplicitnije od svega što je do sada rečeno. "Međutim, to nije iznenađenje. Još je 2015. godine tadašnji šef Stejt departmenta Džon Keri govorio da se Balkan nalazi na liniji vatre u odnosima SAD i Rusije. Kasnije su stizale izjave sa Zapada da je na Zapadnom Balkanu primetan maligni uticaj Rusije. Praktično na svake dve-tri godine imamo slična upozorenja. Očigledno u regionu ima puno podvodnog kamenja, a mi to previđamo i verujemo da su mir i stabilnost nešto što nam je dato. Da se nešto krupno dešava oko nas to je sigurno" - ocenjuje Đukić.

"Bajden poslao jasnu poruku Zapadnom Balkanu"

Đukić smatra da Bajdenova izjava nije tek tako rečena. "Bajden je izgovorio to na konferenciji, znao je šta će reći i poslao je jasnu poruku Zapadnom Balkanu. Ako postavimo pitanje ko je na Zapadnom Balkanu u EU videćemo da nije niko. Ako se zapitamo ko je na Zapadnom Balkanu u NATO-u to su Albanija, Crna Gora i Severna Makedonija. Suštinski je i tzv. Kosovo u NATO-u jer ta alijansa garantuje bezbednost na toj teritoriji. Faktički ostaju samo BiH i Srbija" - analizira Đukić.

"Očigledno se namerno vodi rat iscrpljivanja u Ukrajini"

Bivši diplomata ne očekuje da se skoro završi rat u Ukrajini. "Moje je duboko uverenje da je prisutna velika ruska propaganda i da se precenjuje ruska moć, a da se strahovito potcenjuje zapadna vojna, ekonomska i finansijska pomoć. Ne treba ni precenjivati rusku ni potcenjivati evropsku moć. Treba istini pogledati u oči. Ako je Rusija sa 140 miliona stanovnika i BDP-om od 1.500 milijardi dolara u stanju da pobedi EU sa 500 miliona stanovnika i BDP-om od 17.000 milijardi dolara nek pobedi" - navodi Đukić.

Kako kaže, očigledno se namerno vodi rat iscrpljivanja. "Pa ko duže izdrži ljudski, materijalno, oružano, finansijski. Hladni rat imali smo 45 godina, a ovaj vreli rat traje dve godine pa ćemo videti koliko će da traje i ko će na kraju izdržati" - zaključuje Đukić.

Milivojević: Bajden izneo stav prema Srbiji

Bajden.jpg
Profimedia Džo Bajden

I Zoran Milivojević, diplomata, smatra da američki predsednik ništa slučajno ne izjavljuje. "Na Balkanu se vrte američki geostrateški interesi i ciljevi jer se Balkan nalazi u središtu prostora transatlantske zajednice i okružen je NATO alijansom, ali i pod uticajem Rusije i Kine. Zbog toga Zapad želi da se što pre zaokruži balkanska priča i to još za vreme ove administracije i pre završetka rata u Ukrajini. To nije ništa novo tako se Zapad ponašao i cele prošle godine" - analizira Milivojević.

On dodaje da očigledno stvari na ukrajinskom frontu ne idu onako kako se očekuje na Zapadu. "Ako Rusija pobedi to znači da Balkan ostaje enklava okružena NATO alijansom i pod uticajem Rusije i Kine. Tu, pre svega mislim, na Srbiju koja ima 50 odsto uticaja na region odnosno na BiH, Crnu Goru, tzv. Kosovo pa i Severnu Makedoniju. Zato se u suštini može reći da je Bajden izneo stav prema Srbiji" - ocenjuje Milivojević.

"Jasan indikator da je Srbija pod velikim pritiskom Zapada"

Kako kaže, Amerika i Zapad ostaju na poziciji koju su imali i prošle godine. "Žele da se što pre reši kosovsko pitanje i zatvori balkanska priča tako što bi praktično ceo region ušao u transatlantsku zajednicu. To je jasan indikator zašto je Srbija pod velikim pritiskom Zapada pogotovo što se kraj rata u Ukrajini približava, a Ukrajina trpi velike posledice u finansijskom i ekonomskom smislu" - navodi Milivojević.

"Svet podeljen u vezi sa ratom u Ukrajini"

Iskusni diplomata primećuje da je svet sada podeljen u vezi sa ratom u Ukrajini.

"To se najbolje videlo u Davosu što su pokazali i govori kineskog premijera Li Ćijanga i Džejka Salivena, američkog savetnika za nacionalnu bezbednost koji je rekao da SAD u trci s Kinom ne želi konflikt. Situacija se značajno promenila za godinu dana. Zapad ima ozbiljne probleme sa ekonomijom, vidimo šta se događa u Nemačkoj, a i u Americi je bio haos na Kongresu. Takođe, Zelenski i rat u Ukrajini su bili tema na marginama u Davosu. Ukrajina je u velikim problemima u vezi sa finansiranjem i naoružanjem. Takođe, činjenica je da je po izveštaju MMF-a Rusija prva ekonomija u Evropi, a ne Nemačka" - zaključuje Milivojević.

BONUS VIDEO: Da li Bajden pravilno rasuđuje? Pitanje je kada će DIĆI BELU ZASTAVU

Kurir TV "NEĆE PRIZNATI PORAZ TOKOM PREDIZBORNE KAMPANJE" Lutovac: Da li Bajden pravilno rasuđuje? Pitanje je kada će DIĆI BELU ZASTAVU

(Mondo/Blic/M. Š.)