• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

"POZAJMLJUJEMO PARE OD BUDUĆIH GENERACIJA": Šef američke centralne banke šokirao, javnost u čudu - "Na koga je mislio?!"

Autor Uroš Matejić

Predsednik Federalnih rezervi SAD Džerom Pauel izjavio da je putanja dugova Sjedinjenih Država neodrživa i da se pozajmljuje od budućih generacija.

 profimedia-0833760014 copy.jpg Izvor: Profimedia

Intervju predsednika Federalnih rezervi SAD Džeroma Pauela, koji je dao za CBS, donosi jednu od retkih kritika fiskalne politike SAD sa kristalno jasnom porukom: Putanja dugova Sjedinjenih Država je neodrživa, pozajmljujemo od budućih generacijaPrema konvencionalnim standardima jasno je da je stopa zaduživanja Sjedinjenih Država neodrživa, ali je veoma retko da guverner najmoćnije centralne banke komentariše budžetska pitanja.

U Americi je, istorijski gledano, relativno uobičajeno da Bela kuća javno vrši pritisak na centralnu banku da promeni monetarnu politiku, obično u pravcu stimulativnih mera, ali je veoma retko da šef Federalnih rezervi govori o fiskalnoj (ne)odgovornosti. Na pitanje u intervjuu za CBS, Džerom Pauel je u početku izbegavao da odgovori na pitanje kako procenjuje državni dug. Rekao je da fiskalna pitanja svakako ulaze u modele FED-a koje koriste za donošenje monetarnih odluka, ali ih ne komentarišu, što je svojevrsni apsurd u konceptu makroekonomskog upravljanja Sjedinjenim Državama.

"Uglavnom se zaista trudimo da ne komentarišemo fiskalnu politiku i govorimo Kongresu kako da radi svoj posao kada oni zapravo imaju nadzor nad nama. Dakle, državni dug ne igra veliku ulogu u našem razmišljanju. U stvari, to uopšte ne igra ulogu u našem razmišljanju. Kada Kongres krene u deficitarnu potrošnju, to može biti stimulativno, to ide u naše modele. Ali mi to ne činimo, naša uloga uopšte nije da budemo sudija fiskalne politike na bilo koji način", rekao je Pauel.

Ignorišući iracionalnost tvrdnje šefa centralne banke da nacionalni dugovi "ne ulaze u razmišljanje" centralnih bankara, iako ulaze u njihove modele, Pauel je bio načelan, ali jasan u pogledu održivosti američkih dugova nakon što mu nisu dopustili da se izvuče prethodnim, "diplomatskim" odgovorom. Na direktno pitanje da li državni dug Sjedinjenih Država predstavlja rastući problem za nacionalnu ekonomiju, Pauel je odgovorio:

"Dakle, rekao bih ovo. Dugoročno gledano, SAD su na neodrživom fiskalnom putu. Federalne vlasti Sjedinjenih Država su na neodrživom fiskalnom putu. A to samo znači da dug raste brže od ekonomije. Dakle, to je neodrživo. Mislim da to uopšte nije kontroverzno. I mislim da znamo da se moramo vratiti na održivi fiskalni put. I mislim da sada počinjete da čujete ljude u izbornim jedinicama koji to mogu da učine. Vreme je da se vratimo tom fokusu".

Izvor: Profimedia

Nije de fakto iznenađenje što Pauel tvrdi da su fiskalni dugovi neodrživi, pa čak ni to da pitanje ne smatra kontroverznim, ali je zagonetno na koga misli kada kaže da su se na sceni pojavili političari koji mogu da obezbede da se Amerika vrati u put fiskalne održivosti. Čitav niz kongresnih debata u proteklih nekoliko godina ukazuje da se fiskalne politike demokrata i republikanaca neznatno razlikuju i da nijedna partija u praktično bipolarnom političkom sistemu ne pokazuje ozbiljnu inicijativu da zaustavi rast zaduženja, osim verbalno-politički.

Kada je novinar na kraju intervjua izjavio da Pauel izgleda veoma zabrinut zbog neodrživosti putanje fiskalnog duga, predsednik FED-a to jednostavno priznaje:

"Na duge staze, naravno da jeste veoma zabrinjavajuće. Znate, mi zapravo - pozajmljujemo od budućih generacija. I svaka generacija bi zaista trebalo da plaća za stvari koje su joj potrebne. To može dovesti do toga da savezna vlada kupi stvari koje su joj potrebne, ali ona bi zapravo trebalo da plaća te stvari, a ne polagati račune našoj deci i unucima. Mislim da ovo, opet, nije kontroverzno. Ali to je teško sa političkog stanovišta. To zapravo nije naše posao. Ali mislim da je prilično široko prihvaćeno da je vreme da se vratimo prioritetima fiskalne održivosti. Bolje pre nego kasnije", rekao je.

Nije lako razumeti čoveka koji je na visokoj javnoj funkciji, koji je svestan da je putanja fiskalnih dugova neodrživa i ugrožava stabilnost države čiji poreski obveznici mu daju platu, ali radije istrajava na politici "da ne mešaj se", umesto da postane vatreni javni aktivista zabrinut za budućnost američke dece.

BONUS VIDEO:

Pogledajte

01:09
Amerikanka o venčanjima na Balkanu
Izvor: TikTok/ellieandsenci
Izvor: TikTok/ellieandsenci

(MONDO/U. M.)

Možda će vas zanimati

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image