Ruski kosmonaut Oleg Kononenko postavio je juče novi rekord u ukupnom trajanju boravka u svemiru, čime je preuzeo titulu rekordera od takođe Rusa Genadija Padalke koji je u orbiti proveo više od 878 dana, saopštio je Roskosmos. Ruska svemirska agencija Roskosmos ranije je objavila da je juče u 11 sati 30 minuta i osam sekundi po moskovskom vremenu Kononenko postao kosmonaut koji je proveo najviše vremena u svemiru.

Pre njega titula je pripadala Padalki sa ukupnim trajanjem boravka u kosmosu za pet svemirskih letova od 878 dana, 11 sati, 29 minuta i 28 sekundi. Kononenko je sada peti put na Međunarodnoj svemirskoj stanici (International Space Station - ISS), a prvi put je tamo bio 2008. godine. Svi ostali aktivni kosmonauti ruskog tima leteli su najviše tri puta.

Kononenko je sleteo na ISS 15. septembra 2023. svemirskim brodom Sojuz MS-24 zajedno sa još jednim ruskim kosmonautom Nikolajem Čubom i Amerikankom Loral O'Hara. Ekspedicija 70, kako je zvanican naziv misije kada se Kononenko poslednji put priključio ISS, počela je 27. septembra i čini je sedam astronauta iz više država. Uz Kononeka, Čuba i O'Hara, u orbiti se nalaze i Andreas Mogensen, komandant misije, Jasmin Mogbeli, Satoši Furukawa i Konstantin Borisov, navodi NASA.

Kononenko i Čub su u oktobru obavili jednu "svemirsku šetnju" (space walk) kada su u otvorenom svemiru proveli više od 7 časova kako bi popravili oštećenje na jednom od modula ISS. O'Hara će se na Zemlju vratiti na proleće ove godine zajedno sa Rusom Olegom Novickim i beloruskom kosmonautkinjom Marinom Vasilevskom.

Ekspedicija Kononenka i Čube trajaće još šest meseci, nakon čega se vraćaju 23. septembra. Za to vreme, Kononenko će uspeti da postane prvi kosmonaut koji je proveo više od hiljadu dana u orbiti. Roskosmos je naveo da će taj rekord biti oboren 5. juna u 00.00.10 sati po moskovskom vremenu. Po završetku misije, njegovo vreme provedeno u orbiti Zemlje će dostići 1.110 dana, preneo je sajt Aero.rs.

BONUS VIDEO:

Kineska medijska grupacija Kina će započeti pripreme za izbor međunarodnih astronauta

(MONDO/U. M.)