• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

OVA ZEMLJA POSTAJE VELIKA SILA, PRETNJA I KINI: Privreda na vrhuncu, troše se milijarde na puteve, luke, aerodrome...

Autor Ivana Lazić

Finansijski profesionalci širom sveta primećuju razvoj Indije od 2014. pod mandatom premijera Narendre Modija u dva mandata.

 narendra modi Izvor: Niharika KULKARNI / AFP / Profimedia

Kvalitet nove indijske infrastrukture samo je jedan od mnogih razloga zašto su brojni investitori uzbuđeni zbog izgleda za rast ove zemlje.

Finansijski profesionalci širom sveta primećuju razvoj Indije od 2014. pod mandatom premijera Narendre Modija u dva mandata, koji je rekao da želi da južnoazijska nacija postane ekonomija od 5 biliona dolara do 2025. Optimizam u najmnogoljudnijoj naciji na svetu je u oštroj suprotnosti sa raspoloženjem u Kini, koja se bori sa bezbroj ekonomskih izazova, uključujući ubrzani beg kapitala iz zemlje.

Njegove berze pretrpele su dugotrajan pad od nedavnih vrhunaca 2021. godine, sa više od 5 biliona dolara tržišne vrednosti koje je izbrisano sa berza u Šangaju, Šenženu i Hong Kongu. Direktne strane investicije (SDI) su prošle godine pale i ponovo pale u januaru, za skoro 12 odsto u poređenju sa istim mesecom 2023.

Indijsko tržište akcija, u međuvremenu, dostiže rekordne vrednosti. Vrednost kompanija koje se kotiraju na indijskim berzama premašila je 4 biliona dolara krajem prošle godine.

Budućnost se čini još svetlija. Očekuje se da će se tržišna vrednost Indije više nego udvostručiti na 10 biliona dolara do 2030. godine.

"Kina je zabranjena, pa… koja je druga zemlja koja bi možda mogla da zameni Kinu?“ rekao je Mital. "Ne postoji nijedna zemlja kao što je Kina osim Indije… u nekom obliku ili modu", dodao je on.

Izvor: Profimedia

Japan je imao koristi od investitora koji traže alternativu Kini, tokijski referentni indeks je prošle nedelje dostigao novi maksimum po prvi put u 34 godine, čemu je pomoglo poboljšanje korporativnih profita i slab jen. Ali zemlja je zaglavljena u recesiji i nedavno je izgubila poziciju treće najveće svetske ekonomije u odnosu na Nemačku.

Najnovija revizija kompajlera globalnih indeksa akcija MSCI odražava naklonost prema Indiji. MSCI je ovog meseca rekao da će povećati ponder Indije u indeksu tržišta u razvoju na 18,06% sa 17,98%, dok će Kinu smanjiti na 24,77%, prenosi CNN.

MSCI indeksi pomažu institucionalnim investitorima širom sveta da odluče kako da raspodele novac i gde da usmere svoja istraživanja.

"Težina Indije u MSCI indeksu tržišta u razvoju bila je oko 7% pre nekoliko godina“, rekao je Aditia Suresh, šef istraživanja indijskog kapitala u Mackuarie Capital. "Da li mislim da 18% [u MSCI indeksu] prirodno teži ka 25%? Da, to je jasno gde nas naši razgovori navode da verujemo.

Dok Indija ide ka nacionalnim izborima u narednim mesecima, posmatrači tržišta se nadaju da će Modijeva vladajuća Bharatiia Janata partija osvojiti treći mandat, što će doneti veću predvidljivost ekonomskoj politici u narednih pet godina.

"Ako se Modi vrati sa većinom i postoji politička stabilnost, onda sa sigurnošću mogu da kažem da će biti mnogo više interesovanja investitora u Indiji na održivijoj osnovi“, rekao je Mital.

Postoje dobri razlozi za euforiju oko Indije. Od rastuće mlade populacije do fabrika koje brujaju, zemlja joj ide u prilog.

Međunarodni monetarni fond očekuje rast Indije za 6,5% sledeće finansijske godine u poređenju sa 4,6% u Kini. Analitičari Džefrija očekuju da će ova zemlja postati treća najveća svetska ekonomija do 2027.

Izvor: Profimedia

Slično kao Kina pre više od tri decenije, Indija je tek na početku transformacije infrastrukture, trošeći milijarde na izgradnju puteva, luka, aerodroma i železnica.

Najbrže rastuća velika svetska ekonomija takođe pokušava da iskoristi novo razmišljanje koje je u toku među kompanijama u lancima snabdevanja. Globalna preduzeća žele da diverzifikuju poslovanje dalje od Kine, gde su se suočila sa preprekama tokom pandemije i izložena rizicima koji proističu iz tenzija između Pekinga i Vašingtona.

Kao rezultat toga, neke od najvećih svetskih kompanija, uključujući Apple (AAPL) dobavljača Fokconn, proširuju svoje poslovanje u Indiji. Izvršni direktor Tesle (TSLA) Elon Musk rekao je prošlog juna da njegova kompanija želi da investira u Indiju.

"Modi zaista brine o Indiji jer nas gura da napravimo značajna ulaganja u Indiju, što je nešto što nameravamo da uradimo“, rekao je Musk novinarima.

Dok interesovanje za petu najveću svetsku ekonomiju raste, visoke cene indijskih akcija plaše neke međunarodne investitore.

Indijske akcije su uvek bile skupe u poređenju sa drugim ekonomijama u usponu, rekao je Sureš, ali sada se "premija na premiju povećala“.

Čini se da domaći investitori, kako maloprodajni tako i institucionalni, odbacuju ove visoke vrednosti, dovodeći indijsko tržište akcija do neviđenih vrhunaca.

Bonus video:

Pogledajte

02:11
INDIJA ZABRANILA IZVOZ PIRINČA! Koliko će NOVA KRIZA pogoditi Srbiju? Stručnjak objašnjava: OVE države će najviše osetiti probleme
Izvor: Kurir televizija
Izvor: Kurir televizija

(Mondo, I.L.)

Pročitajte i ovo:

Komentari 7

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Brama

Indijci su naši veliki prijatelji. Odavno imamo odlične odnose sa Kinom i Indijom. Sad treba još ojačati veze sa Indijom jer nam oni mogu pomoći da vratimo Kosovo.

Zoran

@Brama Indijci su poreklom Srbi. Znaju oni to dobro

Sreten

Velike nevolje tek predstoje !.

special image