Francuska je abortus proglasila ustavnim pravom, dok francuska vlada kaže da je taj potez odgovor na pooštravanje zakona u SAD.

Nacrt zakona koji je usvojio francuski Senat nakon glasanja u sredu 28. februara odobren je nakon zajedničke sednice parlamenta u ponedeljak.

Francuski predsednik Emanuel Makron rekao je prošle nedelje da je njegova vlada posvećena tome da "pravo žena na abortus učini nepovratnim tako što će ga uneti u ustav".

"Nažalost, ovo nije izolovan incident"

Podstaknuti ukidanjem federalne zaštite prava na abortus u SAD pre dve godine, pristalice prava na abortus snažno podržavaju reviziju ustava, koju vide kao garanciju da se slična situacija neće dogoditi u Francuskoj. Vrhovni sud je 2022. godine poništio 50-godišnju presudu koja je to garantovala.

U uvodu u francusko zakonodavstvo stoji:

"Nažalost, ovaj događaj u SAD nije izolovan — u mnogim zemljama, čak i u Evropi, postoje struje koje nastoje da po svaku cenu ometaju slobodu žena da prekinu trudnoću ako žele" - navodi se u saopštenju.

Nijedna od najvećih francuskih političkih partija zastupljenih u parlamentu nije dovela u pitanje pravo na abortus, koje je u zemlji dekriminalizovano 1975. godine.

Ankete pokazuju da oko 85 odsto francuske javnosti podržava reformu.

Ipak nisu prvi na svetu

Svetski i regionalni mediji objavili su da je Francuska prva zemlja na svetu koja je abortus dodala u ustav, to je ipak uradila Jugoslavija 1974. godine.

Advokat Ivan Simić objasnio je i kako glasi Ustav iz 1974. godine.

"Kada govorimo o ovoj pojavi koja se dogodila u Francuskoj, ja to ne vidim kao nikakvo civilizacijsko dostignuće ili postignuće, niti nikakav napredni stepen razvitka. Ustav je ne samo najviši pravni akt, već i politički akt, a neki pravni teoretičari ga smatraju i filozofskim aktom. U Kraljevini Jugoslaviji, već 1929. godine, zakonom je regulisano pravo na abortus. Nakon Drugog svetskog rata, to pravo je ponovo ustanovljeno 1952. godine. U tom čuvenom Ustavu iz 1974. godine, koji smatram jednim od najretrogradnijih pravnih akata, jeste ustanovljeno pravo na abortus kao Ustavno pravo, ali ne mogu tvrditi da li je to tada bila politička propaganda", kaže advokat Simić i objašnjava šta piše u tom Ustavu:

"Piše da svako ima pravo da slobodno odluči o rađanju dece. Danas je to modifikovano, ali je suština ista. Otac ne može to sprečiti, niti pravno niti faktički. Ustav daje načelnu mogućnost i pravo, što se odnosi na rasu i pripadnost socijalnoj etničkoj grupi, ali postoje i ograničenja. Naglašeno je da se abortus može izvršiti do desete nedelje, ali to ne piše u Ustavu, već u
Zakonu o zdravstvenoj zaštiti", dodao je.

BONUS VIDEO: SEPSA, ŠOK, STERILITET! Abortus ostavlja užasne posledice: Postavlja se pitanje KAKO SPREČITI PREKID TRUDNOĆE

Kurir televizija SEPSA, ŠOK, STERILITET! Abortus ostavlja užasne posledice: Postavlja se pitanje KAKO SPREČITI PREKID TRUDNOĆE

(Mondo/Blic/M. Š.)