U Sjedinjenim Američkim Državama razvijen je program privlačenja radnika koji ima za cilj da privuče što veći broj ljudi u mesta koja nisu razvijeni industrijski centri. Pored finansijskih podsticaja nude i druge pogodnosti radnicima, poput besplatnog članstva u teretani, večeru sa gradonačelnikom, subvencije za kupovinu kuće i slično, piše CNN.

Broj gradova koji nude ovakve podsticaje udvostručio se poslednjih godina, a tokom 2023. godine više od 50.000 radnika bilo je zainteresovano za ovaj program. Ovo su neki od gradova i država u kojima je ovakva vrsta programa zastupljena:

Tulsa, Oklahoma

Prvi program ove vrste pomoći pokrenut je u Tulsi. Radnicima je ponuđeno 10.000 dolara da se presele u ovaj američki grad u središnjem delu SAD. Kandidati moraju da imaju najmanje 18 godina, da žive van Oklahome najmanje godinu dana pre podnošenja zahteva i da se presele u Tulsu u roku od 12 meseci od odobrenja.

Zapadna Virdžinija

Program pruža primaocima koji ispunjavaju uslove gotovinu od 12.000 dolara (više od 11.000 evra), kao i mnogobrojne pogodnosti kao što su besplatne propusnice za golf, penjanje, zip line.

Indijana

Oko 340 domaćinstava preselilo se u Indijanu od kada je pokrenuta ova vrsta programa. Nekoliko gradova u ovoj saveznoj američkoj državi učestvuje, a vrednost paketa varira od grada do grada. Kandidati mogu da dobiju i preko 7.000 dolara, a uključene su i mnoge besplatne aktivnosti, poput besplatnih ulaznica za muzeje, besplatna sezonska karta za golf, kafa sa gradonačelnikom.

Aljaska

Aljaska, koja je postala interesantna i radnicima iz Srbije i regiona, se godinama bori sa smanjenjem broja populacije, pa zato je njen program namenjem prevashodno onim radnicima koji dolaze iz mesta unutar države. Iznos se menja svake godine, 2022. godine država je davala radnicima 3.284 dolara, što je bio najveći iznos do sada.

Aljaska je poslednjih godina postala privlačna sezonskim radnicima iz Srbije, koji tamo uglavnom rade na poslovima prerade ribe, a kako kažu, može dobro da se zaradi.

Ročester, Njujork

Ročester radnicima nudi čak 19.000 dolara (više od 17.000 evra) i to 10.000 dolara u gotovini i dodatnih 9.000 dolara kao podsticaj za kupovinu kuće. Cilj vlasti jeste da dovedu oko 600 radnika u naredne tri godine. Postoje i određeni uslovi za buduće kandidate, a jedan od njih je da moraju da žive u bilo kojoj državi osim Njujorka i da imaju više od 18 godina.

BONUS VIDEO:

Kurir televizija TRAŽITE POSAO? OVA ZANIMANJA SU DOBRO PLAĆENA, A HITNO SU IM POTREBNI RADNICI! Turinski: Srbija ima najviše otvorenih radnih mesta

(MONDO/N.D.)