Pre samo dve nedelje, zaposleni u TikToku zaduženi za američko tržište vratili su se sa dobrim vestima svojim nadređenima u singapursko međunarodno sedište, objasnišvi im kako su "za dlaku, ali ipak uspešno" sprečili, po sudbinu kompanije, najcrnji scenario - blokadu aplikacije u SAD-u.

"Čak se i predsednik Džo Bajden nedavno pridružio TikToku u okviru kampanje", istakli su, naivno verujući da njegova administracija neće stati iza zakonskog predloga kojim bi se za više od 170 miliona američkih korisnika onemogućio pristup izuzetno popularnoj aplikaciji, i to u jeku predsedničke kampanje.

Međutim, samo nekoliko dana kasnije dočekao ih je hladan tuš. Bela kuća, u saradnji sa dvopartijskom sinofobičnom grupom iz Kongresa, radila je iza kulisa ne samo na pripremi, već i na usvajanju zakonskog predloga koji bi zabranio TikTok sa američkog tržišta ili bi vlasnike prisililo da aplikaciju prodaju nekome ko nema kinesko državljanstvo.

Cela operacija bila je obavijena velom tajne, uspešno sakrivena čak i od veoma sofisticiranih radara lobista koji su primetili da se nešto dešava tek kada je cela priča već bila u veoma poodmakloj zakonodavnoj fazi. Iza ove inicijative stoje američki TikTok skeptici koji mesecima, pa i godinama upozoravaju da popularna kineska aplikacija služi kao svojevrsni trojanski konj za pokušaj Pekinga da se infiltrira u njihove državne institucije i sam demokratski proces.

Kongres je velikom većinom izglasao odluku kojom je saopšteno da će Tik Tok u Americi biti zabranjen ukoliko ga Kinezi ne prodaju. Za ovu odluku glasalo je 352 kongresmena, protiv je bilo samo 65.

Podsetimo, BiteDance, kineska kompanija u čijem portfelju je TikTok, je u obavezi da informacije svih korisnika deli sa Komunističkom partijom, zbog čega postoji bojazan da će preko svojih visokosofisticiranih algoritama, po kojima je aplikacija poznata, može da "progura" određeni narativ među korisnicima na Zapadu. 

Ta teorija je dobila poseban podsticaj nakon terorističkog napada Hamasa 7. oktobra, pošto su sumnje potkrepljene konkretnim dokazima. Američki stručnjak za prikupljanje i obradu podataka Entoni Goldblom počeo je da analizira TikTok podatke na osnovu određenih heštegova koji se koriste u video snimcima objavljenim u SAD i vrlo brzo došao do zaključka da na platformi ima neuporedivo više video zapisa sa propalestinskim heštegovima nego onih sa pro-izraelski sadržajem. Štaviše, njegova analiza je pokazala da je odnos oko šokantnih 69 prema 1.

To je sadržaj koji stvara javno mnjenje među (mladim) korisnicima i dodatno ih podstiče da učestvuju u propalestinskim protestima i u velikoj meri oblikuje njihove političke stavove ispred veoma neizvesne predsedničke trke. Vredi podsetiti da su pre samo nekoliko meseci američki korisnici TikToka pokrenuli trend rehabilitacije reputacije ozloglašenog teroriste Al Kaide Osame Bin Ladena.

Iz tog razloga, sve veći broj zapadnih demokratija, uključujući brojne evropske zemlje, razmatraju opciju ograničavanja ili potpune zabrane TikToka na svom tržištu. Bajden nije prvi američki predsednik koji je zadavao glavobolje menadžmentu TikToka – Donald Tramp je to učinio 2020. godine kada je najavio da će ukloniti aplikaciju sa američkog tržišta "po hitnom postupku" putem izvršne naredbe, ali su sudovi blokirali njegovu inicijativu u to vreme.

BONUS VIDEO:

Tik Tok Tiktokerka razočarana Srbijom

 (Jutarnji list/MONDO/J.D.)