• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

SLEDI SPEKTAKL NA NEBU KOJI SE VIĐA JEDNOM! "Nebeski ples" će biti vidljiv golim okom: "Videćemo novu zvezdu"

Autor Jana Desovski

Profesor Danijel Braun objašnjava da se nebeski događaj koji sledi naziva 'nova', kada se sjaj zvezde brzo povećava, a biće vidljiva neverovatna pojava na nebu.

 Stručnjaci najavili spektakl zvezda na nebu Izvor: Shutterstock

"Nebeski ples" između dve zvezde udaljene 3.000 svetlosnih godina dovešće do "eksplozije" tako sjajne da će biti vidljiva golim okom danima, rekli su u petak astronomi sa Univerziteta Notingem Trent. Eksplozija koja se dogodi jednom u životu u sistemu "T Coronae Borealis" pojaviće se kao nova zvezda koja sjajno sija na noćnom nebu, pre nego što izbledi i ponovo nestane u narednih 80 godina.

Profesor Danijel Braun objašnjava da se ovaj nebeski događaj naziva 'nova', kada se sjaj zvezde brzo povećava. Prema njegovim rečima, nije lako predvideti kada će taj događaj uslediti, ali veruje da bi to moglo da se desi bilo kada do septembra. "Čeka nas poslastica, videćemo takozvanu novu zvezdu na nebu", rekao je Braun, ističući da "T Coronae Borealis" zapravo nije jedna zvezda, već dve zvezde koje kruže jedna oko druge.

"Ono što ovaj par zvezda čini tako izuzetnim je to što s vremena na vreme povećavaju svoju svetlost toliko da nam postaje lako vidljivo", rekao je astronom. Masovnija zvezda u paru je "beli patuljak", rekao je Braun.

Saputnik u tom paru bio je ostareli "crveni džin". "Otprilike svakih 80 godina, beli patuljak prikupi dovoljno materijala da se zapali u termonuklearnoj eksploziji i u velikoj meri pojača svoju svetlost", rekao je Braun. "Sada je vreme za još jednu takvu eksploziju za T Coronae Borealis, čija će svetlost od 11 mag, jedva vidljiva dvogledom na tamnom nebu, porasti na 2 mag, uporediva sa zvezdama u sistemu Plug, i biće vidljiva golim oko čak i na zagađenom nebu. Astronomi objašnjavaju da su ove 'nove' u suštini poput hidrogenskih bombi.

BONUS VIDEO:

Pogledajte

00:16
Nastavlja se potraga za Dankom
Izvor: Kurir/Nenad Kostić
Izvor: Kurir/Nenad Kostić

 (Jutarnji list/MONDO/J.D.)

Možda će vas zanimati

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image