Blokada paketa vojne pomoći Ukrajini, koju su izglasali članovi Republikanske partije u američkom Kongresu, direktno je odgovorna za pad Avdijevke u ruske ruke, piše britanski Telegraf. Ukrajinci su izgubili Avdijevku u februaru ove godine, a američka pomoć još uvek ne stiže. Za evropske države, kao i mnoge druge širom sveta, naviknute na sakrivanje pod američkim nuklearnim štitom, ovo je jasan signal za uzbunu, piše britanski list.
Štaviše, Kremlj je ove nedelje upozorio da su odnosi Rusije i članica NATO "skoro na nivou direktne konfrontacije". "Pax Americana", to jest, koncept globalne stabilnosti posle Drugog svetskog rata pod nadzorom svemoćne Amerike - je ugrožen. Njegov kraj bi predstavljao promenu sveta kakvog poznajemo. A da li će se to dogoditi zavisi od toga da li će Donald Tramp postati novi predsednik SAD.
Tramp je obećao da će okončati rat u Ukrajini "u jednom danu", a Viktor Orban, premijer Mađarske, rekao je prošlog meseca da mu je bivši američki predsednik otkrio da planira da u potpunosti prekine vojnu pomoć Ukrajini. To bi jasno dovelo do pobede Rusije u Ukrajini, a time bi i EU bila u opasnosti.
"To bi bila katastrofalna promena. Ali to bi bio toliko veliki problem da ne bi znali odakle da počnu da ga rešavaju", smatra profesor Džastin Bronk, zaposlen u uticajnom britanskom političkom institutu koji se bavi bezbednosnim pitanjima (RUSI). Telegraf je ovom prilikom pokušao da glumi proroka i pokušao je uz pomoć britanskih stručnjaka da sazna šta će se zapravo dogoditi ako Donald Tramp postane američki predsednik i ostane pri politici koju trenutno zastupa.
Član 5
Iako pomoć za Avdijevku nije stigla iz SAD, Rusi su pretrpeli velike gubitke pre nego što su se Ukrajinci povukli posle tromesečne krvave borbe. Ukrajina ne bi odmah izgubila rat čak iako bi da SAD izašle iz NATO, ali i, pošto pomoć SAD ne stiže, analitičari smatraju da bi Rusi već u drugoj polovini ove godine mogli da osvoje ogroman deo ukrajinske teritorije.
Potencijalne posledice ruske pobede u Ukrajini bile bi ogromne. Evropa bi bila preplavljena sa oko 15 miliona izbeglica, a istočne članice NATO bi se našle licem u lice sa ogromnom, iskusnom i borbeno prekaljenom ruskom vojskom koju podržava vojno-industrijski kompleks u usponu.
Boris Pistorijus, nemački ministar odbrane, upozorio je prošlog meseca da bi Rusija mogla da napadne NATO za pet do osam godina. Ali to predviđanje se zasniva na činjenici da će se rat u Ukrajini završiti da bi se Rusija pregrupisala.
Ono što je važno znati jeste da SAD, kao članica NATO alijanse, ne bi trebalo, ako tako žele, da podržavaju nijednu članicu. Suprotno popularnom verovanju, član 5, klauzula o međusobnoj odbrani Severnoatlantskog ugovora, ne obavezuje Ameriku, ili bilo kog drugog saveznika, da krene u rat u odbranu drugog.
"Iskreno mislim da mnogi političari na Zapadu ne razumeju šta je zapravo NATO, a to govorim kao bivši oficir NATO. Rusija bi mogla da okupira celu Estoniju, a SAD bi jednostavno mogle da aktiviraju taj članak i da se ne mešaju u sukob. Evropljani to zaista moraju da shvate", kaže Ed Arnold, istraživač evropsku sigurnost na britanskom institutu za bezbednost (RUSI). Zato Donald Tramp zapravo ne mora da napusti NATO da bi ga politički uništio.
Najgori scenario
Najgori mogući scenario, prema Telegrafu, je neka vrsta 1945. u obrnutom smeru: poraz Zapada u Ukrajini, praćen kineskim napadom na Tajvan koji bi drastično oslabio američki uticaj na Pacifiku. Čak i da se najgore ne dogodi, verovatno nam sledi više nestabilnosti i više sukoba.
Diplomata Ričard Has, koji je bio savetnik četvorici američkih predsednika, predlaže tri rešenja za članice NATO koje se plaše Trampove odluke: veće samopouzdanje, pronalaženje novih bezbednosnih partnera i neki oblik prilagođavanja protivnicima. Postojeće članice NATO trebalo bi da sklope više saveza jedna sa drugom.
U sredu su, na primer, ministri spoljnih poslova zemalja članica NATO razgovarali o planu koji je izradio Jens Stoltenberg, generalni sekretar, za petogodišnji plan pomoći od 100 milijardi dolara koji je osmišljen kako bise pomoglo Ukrajini "uprkos Trampu". Ipak, bez SAD teško bi NATO opstao.
Neki delovi oružja - kao što su cevi haubica M777 i rezervni delovi za tenkove Bredli - proizvode se isključivo u Sjedinjenim Državama. Niko drugi nema ni takve veštine u prikupljanju obaveštajnih podataka i logistici.
Ruski rulet
Grant Šaps, britanski sekretar za odbranu, upozorio je u članku da NATO zemlje koje su potrošile manje od dva odsto BDP-a na odbranu igraju "ruski rulet" sa budućnošću Zapada.
Dugoročno, nijedna od tri velike evropske vojne sile, Britanija, Francuska i Nemačka, trenutno nije u poziciji da samostalno proizvede bilo šta blizu konvencionalnog naoružanja potrebnog snagama drugog ešalona da ojačaju Baltik u slučaju ruske invazija. Za to će biti potrebno ne samo ulaganje u proizvodne pogone, već i ljudsku snagu. Od vlada će se zahtevati da budu iskrene prema javnosti o tome zašto mladi ljudi treba da služe - i za šta treba da se bore i umru, kaže Ed Arnold.
Takođe će neizbežno biti potrebno razgovarati o nuklearnom oružju. Britanski i francuski nuklearni arsenali igraće važnu ulogu u održavanju bezbednosti u Evropi, zaključuje se u analizi Telegrafa.
BONUS VIDEO:
(MONDO/U. M.)
"Partizan ide na Fajnal-for, Evroliga je prava košarka": Igrao sa Lebronom, a u Evropi pokazuje kakav je majstor
Ovo je tim Crvene zvezde za Milan u Ligi šampiona: Ivanić počinje na San Siru, da Mesi vidi kako treba!
Italijani, pa ipak Zvezda dolazi - zar samo toliko pažnje? U fokusu im Vlahović i Zlatanova svađa...
Mondo ukrštenica za 11. decembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
Razveo se Dejan Stanković u tajnosti: Već ima novu devojku, otkriveni svi detalji