Turisti zaglavljeni na aerodromu u Dubaiju ispričali su da "očajnički traže hranu" dok im istovremeno ponestaje vode, zbog velikih poplava koje su prouzrokovale kiše i grmljavinske oluje, prenosi BBC. U utorak je otkazano skoro 50 letova, a na društvenim mrežama su se pojavili snimci luksuznih automobila koji plutaju u bujicama vode i šoping centara koji su preplavljeni vodom, kao i potopljenih aerodroma.

Vlasti su izdale upozorenje građanima da ostanu kod kuće, ali čini se da su zaboravili na putnike na aerodromima, koji su rekli da već satima čekaju i da nemaju nikakve informacije. Stvorile su se velike gužve na šalterima, ali i grupe ljudi koji su nezadovoljno vikali, pljeskali i zviždali u znak protesta.

Prema podacima stranice za praćenje letova Flight Aware, 150 letova koji su trebali da napuste Međunarodni aerodrom u Dubaiju odloženi su, a njih 120 je otkazano. Emirates, vodeća aviokompanija Dubaija, najavila je obustavljanje usluga do četvrtka ujutro.

"Trenutno imamo značajne smetnje zbog vremenskih neprilika i kontinuirano radimo s našim timovima za hitne slučajeve kako bismo uspostavili normalan rad što je pre moguće", objavilo je u sredu Međunarodni aerodrom Dubai na društvenoj mreži "X".

Kako su najavili, danas se letovi nastavljaju sa terminala jedan, uz napomenu da je moguće putovanje samo uz potvrđene rezervacije, budući da se letovi još uvijek otkazuju i kasne.

Putnici su preživljavali samo pomoću "duty free" trgovina, gde su proizvodi oslobođeni lokalnih ili državnih poreza, pod uslovom da će da ih kupe turisti koji će zatim da plate carine i poreze u zemlji odredišta. Džejms i Elizabet Devajn iz Kembridža zaglavili su na pogrešnom aerodromu sa svojim šestomesečnim sinom, nakon što je njihov let sa venčanja u Sidneju preusmeren. Oni su sleteli na aerodorm "Dubai World Central", koji je udaljen više od 80 kilometara od nameravanog odredišta, Međunarodnog aerodoroma Dubai.

"Restorani su zatvoreni, jedina hrana koju imamo je iz 'duty free' trgovina, dakle nema hrane za bebe ili malu decu. Nema ni pelena, pa ih delimo s drugim putnicima kojima takođe trebaju", rekao je James.

S obzirom na to da novi putnici stalno pristižu, Džejms procenjuje da su na aerodromu trenutno stotine, ako ne i hiljade ljudi. Kako kažu, čekali su 13 sati, a panika zbog manjka hrane i vode stalno raste.

Margaret i Derek Mek Artur, stariji par iz Škotske, u sredu je trebao da krene iz Dubaija prema Tokiju. Stigli su na ukrcavanje u 6 ujutro, ali 13 sati kasnije još uvijek nisu imali alternativni let ili objekt u kom mogu da prespavaju. "Nemamo hrane, popili smo dosad samo kavu. Očajnički želimo nešto da pojedemo, nisu nam dati nikakvi vaučeri i ne znamo što se događa", rekla je Margaret.

Mat Ver koji živi u Dubaiju već deset godina, prisetio se "velikog zlokobnog oblaka" koji se pojavio na nebu tokom popodneva u utorak. "Nebo je postalo potpuno crno, zeleno i apokaliptično, video sam da dolazi oluja. Dubai je ostao pod vodom, hiljade kuća je potpuno poplavljeno", rekao je Ver.

Oluja kakva se ne pamti u prethodnih 75 godina

U utorak je u Ujedinjenim Arapskim Emiratima (UAE) zabeležena najveća količina padavina od pre 75 godina. Kiša nije uobičajena u UAE, ali se povremeno javlja tokom hladnijih zimskih meseci. 

Škole će da ostanu zatvorene do sledeće nedelje, a rad od kuće je produžen na još jedan dan za većinu vladinih službenika. Predsednik je takođe naredio da se porodice pogođene olujom premeste na sigurnije lokacije. U poplavi je poginula najmanje jedna osoba, sedamdesetogodišnjak koji se utopio u automobilu u Ras Al-Khaimahu, a nedavno su objavljene fotografije koje pokazuju kako voda poplavljuje i pustinjska područja.

BONUS VIDEO:

Instagram Ivana Španović Dubai

(Jutarnji.hr/Mondo/A.V.)