Često se tvrdi da je Češka jedna od najsekularnijih zemalja na svetu. Ova tvrdnja se obično zasniva na sociološkim istraživanjima i podacima popisa stanovništva koji pokazuju da samo mali deo Čeha redovno ide u crkvu. Prema izveštaju "European young Adults and Religion"-a mladi u Češkoj najmanje su religiozni u Evropi - čak 91% mladih od 16 do 29 godina kaže da ne pripadaju nijednoj religiji.

Stoga je ova evropska država poznata kao jedna od najmanje religioznih zemalja u Evropi i potencijalno u svetu. Kao razlog za to obično se navodi komunizam. Potiskivanje religije je taktika komunističkog režima, međutim, krivca ne treba tražiti samo u komunizmu. Uzmimo u obzir da su susedi Češke takođe bile pod komunističkim režimom, ali je Češka ipak lider u sekularizmu i nereligioznosti. 

Dakle, ne postoji samo jedan događaj koji je promenio verske poglede u ovoj zemlji. Mnogi istoričari veruju da je duga istorija antikatoličkih osećanja i odbacivanje organizovane religije dovela do istaknutog ateizma koji je danas vidljiv u Češkoj Republici.

Uticaj Katoličke crkve 

Presudan trenutak u verskoj istoriji Češke Republike mogao bi da bude događaj iz 1415. godine, kada je Katolička crkva naredila da se Jan Hus spali na lomači zbog jeresi. Jan Hus je bio katolički sveštenik, reformator, koji je imao mnogo sledbenika, poznatih kao Husiti, u tadašnjoj Češkoj. Njegova smrt dovela je samo do daljeg ustanka i uticaja Husita i odbacivanja Katoličke crkve. Više od dve stotine godina kasnije, Tridesetogodišnji rat se završio, a katolička Habzurška monarhija vladala je teritorijom koja će kasnije postati Češka. Ljudi u Bohemiji bili su primorani da prihvate religiju sa kojom se vekovima nisu slagali.

Država sa najviše ateista u Evropi tema

Nije iznenađujuće da to nije dovelo do pozitivnih osećanja prema Katoličkoj crkvi. Katolicizam, koji je bio glavna religija u to vreme, smatran je austrijskim uvozom koji je nasilno zamenio "pravu" religiju češke nacije - protestantizam. Raskršćavanje sa Habzburškom monarhijom, nemačkim jezikom i kulturom takođe je značilo i odbacivanje katoličke vere. Odbojnost prema katoličanstvu trajala je generacijama i samo je rasla i tokom Prvog svetskog rata. Tek kada je rat okončan i kada je Čehoslovačka postala samostalna država, narod je konačno bio oslobođen katoličanstva. 

Komunistički režim

Indiferentnost prema crkvi je u drugoj polovini 20. veka dodatno produbljena antireligijskom propagandom komunističkog režima, ali nereligioznost Češke, kao što smo već naveli, ne treba tumačiti isključivo kao nasleđe komunističke prošlosti. Češko stanovništvo je imalo prilično dvosmislenestavove prema crkvi i pre početka komunizma, što objašnjava zašto nijedna druga centralnoevropska postkomunistička zemlja ne pokazuje nisku podršku tradicionalnoj veri kao stanovništvo Češke.

Država sa najviše ateista u Evropi tema
MONDO/Mladen Šolak 

Nakon pada komunizma zabeležen je kratki porast interesovanja za određene religije, ali se ni on nije zadržao. Danas se Česi prvenstveno identifikuju kao ateisti, agnostici ili jednostavno za sebe kažu da su duhovni. Većina veruje u duhovne koncepte kao što su sudbina ili čuda, ali u nedavnom istraživanju "Pew Research Center"-a, 72% Čeha je reklo da se ne identifikuje ni sa jednom određenom religijom.

BONUS VIDEO:

Kurir TV ČEŠKA I SRBIJA IMAJU POSEBNO ODNOSE

(MONDO)