• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

"TAMO VAS PRODAVCI SAMI UVLAČE U TEZGE": Ovo je najstarija pijaca na svetu, dnevno je poseti 500.000 ljudi

Autor Aleksandra Virijević

Ogromna gužva, ratluk, suveniri, cenkanje i jako jeftini komadi odeće, sigurno je prvo što vam padne na pamet kada neko spomene Istanbul.

 Najstarija i najveća pijaca na svetu nalazi se u Istanbulu  Izvor: RINA.RS

Turci su od davnina poznati kao odlični trgovci, pa zato i ne treba da čudi što se najstarija, najveća i najposećenija natkrivena pijaca na svetu nalazi u srcu Istanbula i nezobilazno je mesto za svakog turistu koji poseti glavni grad TurskeVeliki Bazar izgrađen je početkom 15. veka i uspešno je odolevao svim iskušenjima tokom svoje duge istorije. Danas je smešten na preko 50.000 kvadratnih metara i na njemu možete naći bukvalno sve, što se kaže, od igle do lokomotive.

"Poseta ovoj pijaci za mene je bila zaista nesvakidašnje iskustvo. Toliko ljudi, toliko prodavaca, sve je šareno i ne znate gde pre da pogledate i šta pre da kupite. Tamo vas prodavci sami uvlače na njihove tezge i nude da kupite ono što su izložili. Naravno, cenkanje je neizostavno to je tamo stvar tradicije i običaja, ali Turci su toliko vešti trgovci da vi kupute toliko toga misleći da ste uštedeli, a u stvari vam te stvari nisu bile ni potrebne. Oni su pravi majstori za to", kaže urednik agencije RINA, Miloš Ristič iz Čačka koji je obišao ovu najveću pijacu na svetu.

U Velikom Bazaru smešteno je čak preko 4.000 radnji, ali može se primetiti da zanatalije tradicionalne za Tursku polako gube primat u odnosu na moderne trendove. Tako da ukoliko posetite ovo mesto, nemojte se iznenaditi kad sve ono što vidite po buticima, prodavnicama i online shopovima po društvenim mrežama u Srbiji tamo ugledate i kupite čak i deset puta jeftinije. Patike su deset evra, trenerke isto toliko, a pojediničani komadi letnje garderobe još jeftiniji.

"Ono što je na mene ostavilo najjači utisak jesu tipično turski proizvodi, poput njihovog ratluka, ukrasnih suvenira i takozvanih fildžana iz kojih se kod njih pije kafa, šoljice za čaj ručno urađene i ukrašene. Veliki Bazar je jedan veliki muzej zapravo gde možete naučiti i mnogo toga o istoriji Turske. Moj savet je da u Istanbul krenete sa što manjim prtljagom, jer ćete se sa ovog pijaca vratiti sa mnogo više stvari nego što ste poneli", dodaje Miloš.

Ko ima nelagodu da se kreće u velikoj masi ljudi, onda ova pijaca nije mesto za njega jer ovde je svakodnevno reka posetilaca i zato je jako važno da se ne odvajate od grupe, tako bar savetuju turstički vodiči.

"Veliki Bazar u Istanbulu dnevno poseti neverovatnih 500.000 ljudi, što je zaista fascinantna brojka. Iako ima svoju profesionalnu namenu u trgovačkoj razmeni, on je već decenijama unazad jedna od najvećih turističkih atrkacija u Turskoj", izjavila je Paulina Ionota turistički vodič.

Zanimljivo je da je nekada na ovoj velikoj pijaci postojalo čak pet džamija od kojih je danas aktivna samo jedna. Takođe, Veliki Bazar ima 21 vrata, dva bedema, 17 gostionica, 56 ulica, i zapošljava preko 20.000 radnika.

BONUS VIDEO:

Pogledajte

00:25
"Cvetna pijaca" u Novom Sadu
Izvor: Kurir
Izvor: Kurir

(Mondo/A.V.)

Možda će vas zanimati

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image