Najmanje 41 osoba poginula je od jake kiše i "hladne lave" nakon erupcije vulkana na zapadnom indonežanskom ostrvu Sumatra. Satima je padao pljusak koji je nosio bujice pepela i kamenja niz planinu Marapi, najaktivniji vulkan na Sumatri. Više od 100 domova, džamija i javnih institucija je oštećeno, a 17 ljudi je nestalo, prenosi Bi-Bi-Si.
Preživeli su ispričali kako su pobegli dok je "hladna lava" tekla prema njihovim domovima. "Hladna lava" je mešavina vulkanskog materijala i šljunka koji se sliva niz padine vulkana tokom kiše. Temperatura može biti između 0° C i 100° C, ali najčešće je ispod 50° C. Izgleda kao kotrljanje vrućeg betona, koji se povećava u zapremini kako sve više otpada i krhotina nađe svoj put, prenosi Bi-Bi-Si.
"Čula sam grmljavinu i zvuk sličan ključaloj vodi. Bio je to zvuk velikog kamenja koje je padalo sa planine Marapi", rekla je agenciji AFP Rina Devina, 43-godišnja domaćica. Majka troje dece kaže da je kuća njenog komšije bila sravnjena velikim kamenjem i da je četvoro njenih komšija stradalo. U nedelju popodne, 19 tela pronađeno je u najteže pogođenom selu Canduang u okrugu Agam. Još devet tela pronađeno je u susednom okrugu Tanah Datar", prenosi Bi-Bi-Si.
"Hladni tokovi lave i klizišta se i dalje beleže i njihov intenzitet se povećava zbog teške eksploatacije prirodnih resursa", rekao je Vengki Purvanto, direktor ogranka Indonežanskog foruma za životnu sredinu na Zapadnoj Sumatri, prenosi Bi-Bi-Si. "Rezultat ovoga je ponavljanje katastrofa svake godine. Štaviše, svake godine se ovaj broj povećava. Katastrofa je sve bliže jedna drugoj", dodao je Purvanto za Bi-Bi-Si.
Vulkan Marapi, čije ime znači Vatrena planina, jedan je od najaktivnijih vulkana na Pacifičkom vatrenom prstenu. Visina je više od 2.800 metara.Vulkan je eruptirao 11 puta početkom 21. veka.Najsmrtonosnija nesreća dogodila se 1979. godine kada je vulkan ubio 60 ljudi. U decembru 2023. Marapi se iznenada aktivirao i ubio 23 planinara. Vulkan je takođe eruptirao u januaru, pa je vlada uvela zabranu pristupa krateru Marapi do 4,5 kilometara u obimu, prenosi CNN.
Marapi je poznat po iznenadnim erupcijama, koje je teško predvideti zbog plitkog izvora i blizine vrha. Osim toga, erupcije ne nastaju zbog dubokih kretanja magme koje pokreću potresi koji registruju seizmičke monitore, prenosi The Guardian.
BONUS VIDEO:
(Jutarnji list/MONDO/J.D.)
Rapsodija Zvezde, Olimpijakos je pao u Areni: Ovako se ide u plej-of Evrolige!
Zvezda pokazala Evropi da joj je mesto u plej-ofu: Kad imaš igrača koji može sve, pobede se i najbolji!
Stručnjak za energetiku o sankcijama NIS-u: Cene goriva bi otišle u nebesa i došlo bi do nestašice
Ovako će izgledati novi kružni tok u centru Beograda! U sredini sat od 15.000.000 RSD: "To će biti simbol grada"
NOVO NA MONDO PORTALU: Probaj MONDO sudoku, svaki dan u 19h nova igra!