U junu 2016, Britanija je glasala za izlazak iz Evropske unije u populističkoj pobuni koja je nagovestila pobedu Donalda Trampa na izborima nekoliko meseci kasnije.

Sada, u junu 2024., kandidati krajnje desnice, od kojih mnogi dele Trampov populistički nacionalizam, neprijateljstvo prema imigrantima, žarku ekonomsku poruku i prezir prema vladajućim elitama i globalističkim institucijama, upravo su pobedili na izborima za EU .

Da li će politička munja dvaput udariti?

Američki birači ne dobijaju uputstva od stranaca, a američki predsednički izbori, koji se odvijaju od države do države, daleko su drugačiji od onih za Evropsku uniju. Osim toga, Trampova pobeda pre osam godina imala je više veze sa nedostacima kampanje Hilari Klinton nego sa Bregzitom. Ali, predsednik Džo Bajden bi trebalo da bude zabrinut, piše CNN.

Najnovijom kampanjom u Evropi uspešno je testiran "moćan politički koktel" - gnev javnosti zbog onoga što se smatra migracijom van kontrole, bol birača koji se suočava sa visokim cenama i cenu za pojedince u borbi protiv klimatskih promena. Tramp snažno pogađa ove teme u saveznim državama gde je ishod rezultata uvek neizvestan, a koje uvek, po pravilu, odeređuju ko će u Belu kuću.

Još jedna pouka evropskih izbora je da su u doba inflacije aktuelne vlasti ranjive na nezadovoljno biračko telo. Kada Bajden ove nedelje stigne na samit G7 u Italiji, pridružiće se kvartetu od četiri druga politički umanjena zapadna lidera. Francuski predsednik Emanuel Makron i nemački kancelar Olaf Šolc doživeli su debakl. Nizak rejting kanadskog premijera Džastina Trudoa znači da on možda neće ni voditi svoju Liberalnu partiju na izbore do kraja sledeće godine. Očekuje se da će britanski premijer Riši Sunak biti "izbrisan" na opštim izborima sledećeg meseca nakon 14 godina vladavine konzervativaca. Ironično, najsigurniji evropski lider u G7 biće Đorđa Meloni, desničarska premijerka Italije. Njena partija je pobedila tokom vikenda, što je čini jednom od najmoćnijih lidera na drugoj strani Atlantika.

Očekivani povratak na vlast Laburističke partije u Britaniji sledećeg meseca bi zaustavio trend uspona desničarskih partija. A Poljska je upravo odbacila osam godina populističke vladavine koja je crpila inspiraciju od Trampa. Makron je reagovao na nalet krajnje desničarske partije "Nacionalno okupljanje" Marin Le Pen hrabrim potezom koji je zaprepastio analitičare. Raspustio je parlament i raspisao nove izbore. 

SAD pomno prate izbore u Francuskoj

Makron je biračima rekao da je njegovo kockanje zasnovano na poverenju "u sposobnost francuskog naroda da napravi najpravedniji izbor za sebe i za buduće generacije". On implicitno moli glasače da spasu temeljne vrednosti zemlje, navodeći svoju najavu kao čin "poverenja u francusku demokratiju".

To je prilično slično upozorenju da je američka demokratija u dubokoj opasnosti i da je moraju spasiti birači, koje je Bajden izrekao prošle nedelje tokom obeležavanja 80. godišnjice iskrcavanja u Normandiji. Zato će Bela kuća pratiti rezultate izbora u Francuskoj 7. jula čak i pažljivije nego izbore za Evropski parlament.

BONUS VIDEO:

kurir televizija "FRANCUSKA SE POZICIONIRA KAO ZEMLJA PREDVODNICA U EVROPI" Todorov: U interesu Srbije da ima saradnju sa najmoćnijom privredom EU

(MONDO/N.D.)