Više od 12.000 udara munje zabeleženo je u Grčkoj, koju ovih dana pogađaju jake kiše. Nacionalna opservatorija Zevs je u sredu saopštila da je u prvom delu srede, tokom noći i jutra do 12 sati, bilo neverovatnih 12.000 udara, uglavnom koncentrisanih u severnom delu zemlje.

Zbog neviđenog broja udara munja, stanovnici severne Grčke su već u sredu dobili SMS upozorenja nadležnih službi. U četvrtak je na udaru bila Atika, a poruke su počele da stižu na grčkim mobilnim telefonima nekoliko minuta posle podneva. Osim munja, na Grčku se sručila i jaka kiša. Snažan pljusak pogodio je ostrvo Lezbos i centralnu Grčku. Vatrogasna služba izašla je na teren zbog više manjih požara koji su izbili kao posledica udara groma. Kiša nije uspela da ih ugasi, ali je bila potrebna akcija vatrogasnih službi. U pojedinim gradovima bilo je i poplava. Spasilačke službe su reagovale, ali na sreću nije bilo izveštaja o ljudskim žrtvama.

Međutim, Grci su od vlasti dobili oštra upozorenja o "brutalnim vremenskim prilikama i opasnosti po zdravlje i život". Meteorolog Giorgos Catrafilijas pozvao je sugrađane na društvenim mrežama da ostanu u zatvorenom prostoru, odnosno da se "danas klone boravka na otvorenom". "Brutalni vremenski uslovi će vladati tokom cele noći. Nemojte ostajati napolju danas. Pokušajte da budete okruženi zgradama ako ste napolju ili u automobilu. Oluja može biti veoma daleko od vas, a da vas svejedno pogodi grom", upozorio je Catrafilijas.

Zbog vremenskih (ne)prilika održan je vanredni sastanak grčkog Odbora za procenu rizika. Nakon toga, ministar za klimatsku krizu i civilnu odbranu Vasilis Kikilijas upozorio je da građani moraju da se pripreme za opasne vremenske uslove zbog očekivanih jakih pljuskova i grmljavine.

Inače se kiša dočekuje sa olakšanjem u u letnjim mesecima kada dobar deo Grčke vapi za svakom kapi vode. Ove godine je bilo upozorenje na novu opasnost od požara, koji sada redovno haraju Grčkom u letnjim mesecima. Problem se pogoršava jakim vetrovima. Međutim, sada je prva kiša sa sobom donela i grmljavinu, čime je povećana opasnost od požara, što se ponegde i ostvarilo.

Kako bi se pripremila za vremenske nepogode, Grčka koristi bespilotne letelice za nadgledanje šumskih površina, a u letnjim mesecima u pomoć su joj pritekli vatrogasci iz susednih zemalja. Prošle godine je u stravičnom požaru na severu zemlje stradalo 20 ljudi, a hiljade turista pobeglo je sa čuvene turističke destinacije ostrva Rodos.

BONUS VIDEO:

Kurir televizija "OD SUTRA PLJUSKOVI I GRMLJAVINA" Meteorolog otkrio prognozu do sredine maja: Uradite OVO kod kuće jer će biti obilnih padavina

(Mondo/U. M.)