U beskrajnim prostranstvima Atlantskog okeana nalazi se Sargaško more, jedinstveni prirodni fenomen poznat po tome što je jedino more na svetu koje nema obalu. Ovo neobično more, koje je svojom mističnošću i specifičnostima privuklo pažnju naučnika, istraživača i moreplovaca, okruženo je strujama koje ga čine neuhvatljivim i bez granica kakve imaju ostala mora na Zemlji.
More je prekriveno smeđkasto-žutom morskom travom (zvanom Sargassum) smrdljivog mirisa. Ipak, ovaj region je od stvarnog ekološkog, istorijskog, pa čak i kulturnog značaja. S tim se slažu i mnogi stručnjaci koji proučavaju slane vode, a renomirani biolog dr Silvije Erl nazvao ga je "zlatnom plutajućom prašumom".
Prosečna dubina mora iznosi oko 4 i po hiljade metara, dok je najdublja tačka na više od 7 hiljada metara ispod zemlje. Uz to, Sargaško more je poznato po svojoj izrazitoj plavoj boji s ogromnom bistrinom sve do šezdesetak metara ispod površine.
Istorija Sargaškog mora i povezanost sa Bermudskim trouglom
Sargaško more je kroz istoriju bilo predmet mnogih mitova i legendi. Moreplovci su ga često opisivali kao zagonetno i zastrašujuće mesto zbog gustih polja algi koje su ometale plovidbu.
Kristofer Kolumbo je prvi put dokumentovao susrete sa čudnim prostirkama Sargasuma u svojim dnevnicima ekspedicije davne 1492. Pisao je o strahovima svojih mornara da će ih morske alge zaplesti i odvući na dno okeana.
Takvi strahovi su postali deo morskog predanja vekovima, a njegova ozloglašenost je dodatno pojačana zbog povezanosti sa Bermudskim trouglom.
Trougao, poznat po tome što je područje gde avioni i brodovi iznenada nestaju bez razloga, nalazi se u jugozapadnom delu Sargasa između Bermuda, Floride i Portorika.
Geografski položaj i granice
Sargaško more se prostire u centralnom delu Atlantskog okeana, između obala Severne Amerike i Evrope, ali je njegov tačan položaj određen okeanskim strujama koje ga okružuju. Granice ovog mora čine četiri glavne okeanske struje: Golfska struja na zapadu, Severnoatlantska struja na severu, Kanarska struja na istoku i Severnoekvatorijalna struja na jugu.
Ove kružne struje, koje se nazivaju okeanskim vrtlozima, efikasno zarobljavaju vodeno telo u sebi, što dovodi do onoga što je Žil Vern opisao u "Dvadeset hiljada milja pod morem" - kao "savršeno jezero na otvorenom Atlantiku".
Jedinstvena karakteristika: Nema obalu
Za razliku od svih drugih mora, Sargaško more nema kopnene obale. Ovo ga čini jedinstvenim i neobičnim u očima istraživača. Umesto čvrstih obala, Sargaško more je definisano okeanskim strujama koje kreiraju ogromni vrtlog poznat kao "Sargaški vrtlog". Upravo ova dinamika okeanskih struja doprinosi tome da more ostane stabilno na jednom mestu, ali bez fizičkih granica.
Zanimljivosti i ekologija
Sargaško more je dom mnogim vrstama riba, morskih kornjača, ptica i planktona, koji nalaze sklonište i hranu među algama.
Jedna od najpoznatijih stanovnika Sargaškog mora je evropska jegulja, koja prelazi hiljade kilometara iz evropskih reka da bi se mrestila upravo u ovom moru. Ovaj neverovatni migracioni put jegulja i dalje je misterija za naučnike.
Osim što je ekološki značajno, Sargaško more igra važnu ulogu u regulaciji klime. Okeanske struje koje ga okružuju doprinose prenosu toplote i hranljivih materija širom Atlantskog okeana, što ima direktan uticaj na klimatske uslove u regionu.
Nažalost, Sargaško more se suočava sa brojnim izazovima. Zagađenje plastikom i drugim otpadom, prekomerni ribolov i klimatske promene prete ovom jedinstvenom ekosistemu. Međunarodne organizacije i naučne institucije rade na očuvanju Sargaškog mora kroz različite inicijative i programe zaštite.
Veliki ekološki problem predstavlja gomilanje ogromnih količina biološki nerazgradivog čvrstog otpada koji nanose okolne morske struje. Kako je morska voda ovde u stanju mirovanja, otpad se gomila u velikim količinama i stvaraju se takozvane "morske deponije".
BONUS VIDEO:
(MONDO/N.D.)
"Hajde bolan, skloni se, ćuti više!": Grof žestoko udario na Radeta Bogdanovića
Čukarički pustio menicu Partizanu: Novi problemi u Humskoj, moraju da spreme novac!
Kladionice i kockarnice više neće smeti da se reklamiraju: Silaze sa bilborda i mesta na otvorenom u Srbiji
Bez Miloša Teodosića na Žalgiris: Težak udarac za Zvezdu, a to nije sve!
Mondo ukrštenica za 29. oktobar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!