Slušaj vest

Kina već skoro deceniju gradi tajnu vojnu bazu u Tadžikistanu. Trenutno su radovi intenzivirani, o čemu svedoče satelitski snimci, piše britanski Telegraf. Baza se nalazi u jednom od najudaljenijih regiona sveta, provinciji planina Badakšan. Izgradnju finansira Kina u iznosu od 10 miliona dolara.

"Urezana" u planine, baza se uzdiže na skoro 4.000 metara nadmorske visine, ima osmatračnice i u njoj se nalaze vojnici iz obe zemlje, koji sada održavaju redovne zajedničke vojne vežbe koje prenose kineski državni mediji. Takođe bi trebalo da postane štab za borbu protiv organizovanog kriminala. Svu opremu će isporučiti Kina.

"Izgradnja baze je posledica političke situacije u kojoj su talibani preuzeli vlast u Avganistanu i rastućih pretnji duž granice", rekao je tadžikistanski političar Tolibhon Azimzoda.

Ni tadžikistanska ni kineska vlada nisu zvanično potvrdile postojanje baze. Na osnovu satelitskih snimaka, britanski Telegraf je otkrio da se baza stalno širi i dodaje pristupne rute. Zabrinutost zbog skoro 1.300 kilometara duge granice Tadžikistana sa Avganistanom eskalirala je otkako su se talibani vratili na vlast 2021. godine.

Kina stoga snabdeva Tadžikistan municijom i tehnologijom u okviru svojih širih planova za "stvaranje prve linije odbrane", rekao je Parviz Molojonov, politikolog i vršilac dužnosti direktora britanske nevladine organizacije "International Alert".

profimedia-0064629869.jpg
Yuri CORTEZ / AFP / Profimedia 

Peking povećava svoje prisustvo u ovom uglu sveta jer "želi da obuzda" ujgurske muslimane u zapadnom regionu Sinđijang, koji se bune protiv vlade, a pored toga, Peking može da nastavi sa svojim planovima za ekonomsku ekspanziju u Centralnoj Aziji i Evropi, piše list Telegraf.

Za Tadžikistan, bliže veze sa Kinom znače usvajanje istih "antiterorističkih" mera koje je Peking primenio protiv Ujgura, koje uključuju zatvaranje više od milion ljudi u logore za "prevaspitavanje". Prošlog meseca, tadžikistanske vlasti zabranile su ženama da nose hidžab i prisilile muškarce sa dugim bradama da se briju. Stotine džamija su zatvorene, učenje mora biti u skladu sa vladinim smernicama, a maloletnicima nije dozvoljeno da ulaze u bogomolje bez dozvole. Kažnjavaju se i roditelji koji šalju decu na veronauku u inostranstvo.

BONUS VIDEO:

Kurir televizija ŠTA JE VOJSKA SRBIJE POKAZALA VEŽBOM "VIHOR 2O24"? Stručnjaci analiziraju napredak u naoružanju: Jaka vojna struktura je neophodna

(Mondo/U. M.)