Džek Ma (rođen 10. septembra 1964, Hangdžou, provincija Džeđiang, Kina) je kineski preduzetnik koji je bio na čelu Alibaba grupe, koja se sastojala od nekoliko najpopularnijih veb-sajtova u Kini, uključujući tržište za poslovanje Alibaba.com i sajt za kupovinu Taobao.com, kao i AliExpress (AliExspress je kineska onlajn prodavnica koja prodaje proizvode malih preduzeća iz Kine i ostalih zemalja koji nudi proizvode internacionalnim internet kupcima. U vlasništvu je Alibaba Group).
Ma se kao dečak, koji je sada jedan od najbogatijih ljudi na svetu, interesovao za engleski jezik, a tokom tinejdžerskih godina radio je kao vodič za strane turiste u Hangdžouu. Pre nego što je dobio posao vodiča, u njegovom životu je istaknut period kada nije mogao da dobije posao ni u fast fudu (KFC). U KFC-u ako bi se 24 osobe prijavile za posao, kaže Ma - 23 bi bilo zaposleno, a on nije bio jedan od njih, preneo je Cnbc.
Ma je takođe dva puta pao na prijemnom ispitu za Učiteljski koledž u Hangdžouu. Njegova slaba tačka je bila matematika. Primljen je iz trećeg pokušaja, 1984. godine, a diplomirao je engleski jezik 1988. godine. Nakon koledža, Ma se prijavio za 30 poslova u svom rodnom gradu Hangdžou u Kini i svaki put su ga odbili.
Pošto su ga odbili više puta za posao, on je rekao da ga je to odbijanje naučilo važnoj poslovnoj lekciji: "Moraš da se navikneš na neuspeh", rekao je tokom držanja govora na Univerzitetu u Najrobiju. "Ako ne možeš da se navikneš na neuspeh — baš kao bokser — ako ne možeš da se navikneš da budeš udaren, kako možeš da pobediš?", rekao je on publici u Najrobiju jednom prilikom.
To mu je dobro došlo kada je 1999. osnovao kineski sajt za e-trgovinu Alibaba. U početku je Ma često slušao da "neće uspeti". "Sećam se 2001. godine, otišli smo da prikupimo nekih 5 miliona dolara od rizičnih kapitalista u SAD i bili smo odbijeni", rekao je Ma. Uprkos neuspehu, nije se zaustavio.
Ma je bio ubeđen da internet tržište malih preduzeća ima mnogo veći potencijal za rast od alternativnog internet tržišta poslovnih korisnika. Mala preduzeća su plaćala članarinu da bi bila sertifikovana kao prodavci od poverenja na Alibabi, uz veću naknadu za preduzeća koja žele da prodaju kupcima izvan Kine. Da bi ulio poverenje u onlajn prodaju, Alipay je kreiran (2003) da deluje kao treća strana u transakcijama.
Alibaba je brzo rastao i primetile su je veće međunarodne kompanije poput američke kompanije Ebay, koja je više puta nudila kupovinu Alibabe počev od 2004. godine. Godine 2005. privukla je pažnju američkog internet portala Yahoo!, koji je kupio 40 odsto akcija, a 2007. Alibaba.com je prikupio 1,7 milijardi dolara u svojoj inicijalnoj javnoj ponudi ( IPO ) u Hong Kongu.
U septembru 2018. objavljeno je da će Ma otići sa mesta predsednika Alibabe sledeće godine, iako će ostati u odboru.
U 2014. godini Ma je nadgledao stvaranje Ant grupe, koja je služila kao matična grupa za Alipay i druge finansijske usluge. U 2020. Ant je bio zakazan za IPO (initial public offering - inicijalnu javnu ponudu). Međutim, to je odloženo kada su kineski zvaničnici tražili da se kompanija restrukturira. Pored toga, protiv Alibabe je otvorena antimonopolska istraga. Ovaj razvoj događaja usledio je ubrzo nakon što je Ma kritikovao finansijske regulatore u zemlji. U aprilu 2021. Alibaba je optužena za antimonopolsku kaznu od 2,8 milijardi dolara zbog kršenja antimonopolskih zakona. Kazna je bila mala u poređenju sa ogromnom zaradom kompanije.
U odvojenoj vesti pročitajte kako će dolazak "AliExpress-a" u Srbiju uticati na kupce.
BONUS VIDEO:
Zvezda razbila Novi Pazar 7:1! Šetnja kraj Jošanice, Milojević će biti zadovoljan
Napadnut autobus sa fudbalerima Zvezde u Novom Pazaru! Bačen topovski udar, policija hitno reagovala
Mondo ukrštenica za 15. decembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
Partizan će opet menjati trenera: Marko Jovanović potvrdio, tu je još dva meča!
Milisav podelio automobile i stanove najvrednijim radnicima: Dao im da upišu koliku platu žele (Video)