Slušaj vest

Tajanstvena vrsta magme pronađena u ugašenim vulkanima rasutim širom sveta mogla bi da sadrži obilje retkih zemljanih elemenata, ključnih sastojaka za električna vozila, vetroturbine i druge čiste tehnologije, navodi se u izveštaju.

Retki zemljani elementi, kao što su lantan, neodimijum i terbijum, ključni su za pomoć svetu da prekine svoju dugu, destruktivnu vezu sa fosilnim gorivima koja greju planetu. Ovi materijali zapravo nisu tako retki, ali mogu biti izazovni za ekstrakciju jer se često nalaze u niskim koncentracijama. Kako potražnja za njima raste, mnoge zemlje se bore da pronađu nove izvore da prekinu svoju zavisnost od Kine, koja trenutno dominira u lancu snabdevanja.

Nova studija "potencijalno otvara novi put za ekstrakciju retkih elemenata", rekao je Majkl Anenburg, istraživač sa Australijskog nacionalnog univerziteta i autor studije. Istraživanje je inspirisano prošlogodišnjim otkrićem ogromnog nalazišta retkih zemljanih elemenata u Kiruni u arktičkoj Švedskoj, rudarskom gradu koji se nalazi na ogromnoj masi rude gvožđa, formiranoj pre oko 1.600 miliona godina nakon intenzivne vulkanske aktivnosti.

Naučnici sa Australijskog nacionalnog univerziteta i Univerziteta Kineske akademije nauka, želeli su da otkriju zašto se retki elemneti nalaze baš tamo. Želeli su da shvate da li je ovo "geološka nesreća, ili postoji nešto svojstveno tim vulkanima bogatim gvožđem što ih čini bogatim elementima retkih zemalja, rekao je Anenburg za CNN.

"Nikada nismo videli da magma bogata gvožđem izbija iz aktivnog vulkana, ali znamo da su neki ugašeni vulkani, stari milionima godina, imali ovu zagonetnu vrstu erupcije", rekao je Anenburg.

Tako su naučnici simulirali komoru magme u svojoj laboratoriji koristeći sintetičku stenu sa sličnim sastavom onima iz ovih ugašenih vulkana, stavili su je u peć pod pritiskom i zagrejali na ekstremno visoke temperature. Jednom kada se stena otopila i postala "magmatična", magma bogata gvožđem apsorbovala je sve retke zemlje iz svog okruženja, prema studiji, koja je zaključila da je ova magma bogata gvožđem bila do 200 puta efikasnija u koncentraciji retkih zemalja od magma koja obično izbija iz običnih vulkana.

Nalazi sugerišu da bi moglo biti neistraženih naslaga retkih elemenata u ugašenim vulkanima širom sveta, uključujući Sjedinjene Države, Čile i Australiju. Iskopavanje retkih elemenata je opterećeno ekološkim problemima zbog upotrebe toksičnih hemikalija koje mogu zagaditi tlo i podzemne vode. 

Nedavna studija je pokazala da bi materijali iz starih mobilnih telefona, električnih vozila i drugih izvora mogli da obezbede ogroman i zanemaren izvor retkih elemenata koji bi u velikoj meri mogao da smanji potrebu za rudarenjem.

BONUS VIDEO: 

Kurir televizija PROFESOR SA RUDARSKO-GEOLOŠKOG FAKULTETA OTKRIVA ISTINU: Rudarenje litijuma je moguće uz minimalan uticaj na životnu sredinu