Slušaj vest

Godišnji samit država BRIKS-a, šesnaesti od osnivanja organizacije 2006. godine, održava se u Kazanju u Rusiji. Njemu prisustvuju 24 predsednika država i vlada, uključujući i ruskog domaćina, predsednika Vladimira Putina. Na nedavnom samitu u Južnoafričkoj Republici, Putin nije bio na zajedničkoj fotografiji, umesto njega je bio ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov. Putin je otkazao učešće jer se očigledno plašio hapšenja pošto je Međunarodni krivični sud u Hagu za njim izdao nalog za hapšenje, a Južna Afrika priznaje taj sud.

Prvobitnoj grupi članica BRIKS-a Brazilu, Rusiji, Indiji, Kini i Južnoafričkoj Republici 2024. pridružile su se još četiri zemlje: Egipat, Etiopija, Iran i Ujedinjeni Arapski Emirati. Moskva kaže da interesovanje za saradnju raste, da 34 zemlje žele saradnju "u različitim oblicima", među kojima su članice Zajednice nezavisnih država, zemlje iz Afrike, Južne Amerike i Jugoistočne Azije.

Jedna od glavnih tema je zajednički BRIKS Bridge platni sistem, koji je ruski ministar finansija predstavio početkom oktobra. To bi trebalo da omogući "brza i zgodna" prekogranična plaćanja između zemalja članica u nacionalnim valutama, uključujući tehnologiju blokčejn i digitalne valute centralnih banaka - bez uključivanja korespondentskih banaka u SAD, prema časopisu The Economist, Moskva želi da zaobiđe međunarodne sankcije na ovaj način koji sprečavaju Rusiju da vrši prekogranična plaćanja u američkim dolarima.

BRIKS
SERGEY BOBYLEV / BRICS-RUSSIA2024.RU HANDOUT/PHOTO HOST BRICS-RUSSIA2024.RU 

Planirani sistem plaćanja je uzbunio zapadni finansijski nadzor, ali je uspostavljanje takvog sistema plaćanja komplikovano. Zemlje učesnice moraju pružiti veliku državnu pomoć, a sistem bi mogao preopteretiti nacionalne regulatorne institucije ako bi jedna zemlja akumulirala velike monetarne rezerve u valuti druge zemlje. Motiv Rusije je jasan, kaže Ekonomist, ali zašto bi drugim zemljama BRIKS-a bio potreban takav sistem plaćanja?

Evgenij Kogan sa ruske Više škole ekonomije napisao je na svom Telegram profilu "Bitkogan" da organizacija BRIKS-a do sada nije pokazala gotovo nikakvu spremnost da zaštiti Rusiju od međunarodnih sankcija. Ukupna populacija zemalja BRIKS-a čini 45 odsto svetske populacije, a njihov udeo u globalnom bruto domaćem proizvodu 37,3 odsto. Pored toga, Kogan ukazuje na sledeći odnos zaključuje da je "prerano govoriti o novom svetskom poretku".

Ali, zemlje u razvoju imaju interes za organizaciju BRIKS-a i njen sistem plaćanja.

"Ne da bi naljutile SAD, već zaista kao priliku za brza plaćanja", napisao je ovaj ruski ekonomista.

Moskva i dalje uspeva da proda format BRIKS-a kao "novi svetski poredak" , kaže Anton Barbašin sa onlajn portala RiddleRussia. Rusija pokreće brojne inicijative, iako se većina njih ne sprovodi ili ostaje na nivou sportskog takmičenja BRIKS-a.

"Projekat jedinstvene valute je propao", zaključuje Barbašin.

Za sada samo Iran sarađuje sa Rusijom na izgradnji "alternativne finansijske arhitekture" koja bi trebalo da bude zasnovana na ruskom platnom sistemu. 

Putin i Si Đinping
MAXIM SHIPENKOV/EPA 

Barbašin je uveren da će slogan BRIKS-a "Za pravedan svet" ostati samo slogan, jer svaka država članica vodi svoje pregovore sa razvijenim zapadnim zemljama i zato što unutar ove organizacije postoje brojne protivrečnosti. Kina i Indija su se sukobile 2020. godine, a Iran više puta preti ratom Saudijskoj Arabiji.

"Budućnost organizacije BRIKS zavisiće od rivala Indije i Kine", smatra Barbašin.

Aleksej Čigadajev sa Univerziteta u Lajpcigu kaže da kineske vlasti ne podržavaju povezivanje kineskih banaka sa ruskim sistemom prenosa finansijskih vesti (SPFS), koji funkcioniše slično SVIFT-u. Umesto toga, Kina regrutuje na ruskom tržištu za sopstveni finansijski sistem CIPS. U Rusiji trenutno posluju četiri kineske banke koje obavljaju transakcije sa 23 ruske banke kao indirektni učesnici.

"Rusija će verovatno postajati sve više zavisna od juana i Pekinga u održavanju pristupa međunarodnom finansijskom sistemu", smatra Čigadajev da upravo zbog toga Moskva želi da podstakne stvaranje zajedničke valute BRIKS-a kako bi smanjila svoju rastuću zavisnost na Kinu.

BONUS VIDEO:

kurir televizija Šok tvrdnje Šahrimanjan Obradović: Afričke zemlje možda istisnu Rusiju iz BRIKS-a

(Večernji/MONDO/Nevena Davidović)