Donald Tramp, kao ponovo izabrani predsednik SAD, nastaviće sa svojom politikom koja favorizuje fosilna goriva, što može dovesti do stabilizacije cena nafte i gasa, ali i povećane potražnje na globalnom tržištu. Kako ističe Jelica Putniković, stručnjak za energetiku, Trampova administracija će nastaviti sa povećanjem izvoza nafte i gasa, što je u interesu američke privrede i globalnog tržišta.
"Trampova politika, koja favorizuje naftne kompanije i fosilna goriva, mogla bi da dovede do stabilizacije cena nafte, ali i da stimuliše izvoz američke nafte i gasa. Tokom njegovog prethodnog mandata, SAD su postale jedan od vodećih izvoznika nafte, a ova strategija će verovatno biti nastavljena i u narednom periodu", kaže Putnikovićeva.
Naglašava da su cene nafte već pokazale izvestan rast od trenutka kada je Tramp ponovo izabran. U Americi, cena barela nafte iznosi 72 dolara, dok je u Evropi ova cena 75 ili 76 dolara po barelu.
"Trampova administracija će nastojati da cene nafte ostanu povoljne za američke potrošače, ali i da podstakne veći izvoz, što je u interesu ekonomije SAD", navodi sagovornica Jutarnjeg programa.
Tramp i globalno tržište energije
Jelica Putniković naglašava da Trampova politika u oblasti energije, koja se oslanja na povećanu eksploataciju fosilnih goriva, može imati dubok uticaj na globalnu ponudu i potražnju za naftnim i gasnim resursima.
"Američki predsednik takođe najavljuje moguće sankcije protiv Kine, koja je veliki potrošač energenata. Ovaj potez mogao bi dodatno da uzdrma globalno tržište", smatra Putnikovićeva.
Naglašava i da će se tržište nafte, uprkos ovim oscilacijama, prilagoditi.
"Povećanje proizvodnje nafte i prirodnog gasa, posebno iz Rusije, i od drugih proizvođača, može pomoći u održavanju stabilnosti tržišta", navodi sagovornica.
Trampova energetska politika – između prošlosti i budućnosti
Urednica Energije Balkana ukazuje da je Tramp tokom svog prvog mandata već uveo niz mera koje su išle u prilog tradicionalnim energetskim sektorima, poput nafte i gasa.
"On je izašao iz Pariskog sporazuma o klimatskim promenama i oporavio je naftnu industriju svojim odlukama poput dozvole za izgradnju naftovoda od Kanade do Meksičkog zaliva. Takvi potezi su pružili podršku naftnim i gasnim kompanijama, ali su takođe doveli do kritika o ugrožavanju životne sredine", zaključuje Putnikovićeva.
Smatra da se Trampova energetska politika oslanja na interese velikog kapitala, koji ima veliki ekonomski značaj za Ameriku, iako je, kako kaže, kontroverzan iz ekološkog ugla.
BONUS VIDEO:
Crvena zvezda dočekala strašno pojačanje: Stigao defanzivni specijalac da zakrpi problematično mesto!
Strašni Dobrić rešetao, Zvezda dobila sa pola snage: Generalna proba uspešna, sad se čeka Evroliga!
Simptomi zbog kojih je Milorad Dodik operisan: Budite oprezni, skoro svi ih procene pogrešno
Mondo ukrštenica za 9. decembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
Šanse večitih u Evroligi: Koliko pobeda je potrebno Zvezdi i Partizanu za plej-in?