Nakon što je ruski predsednik Vladimir Putin u utorak potpisao ukaz o proširenju nuklearne doktrine, u svetu raste strah od dalje eskalacije sukoba u Ukrajini koji traje već dve i po godine, od 24. februara 2022. godine, piše "Skaj Njuz". Mnogi se pitaju da li je Putin zaista spreman da pritisne "crveno dugme" i aktivira nuklearno oružje.
Vojni analitičari objasnili su promenu ruske nuklearne doktrine kao "blago upozorenje Zapadu". Time je snizio prag za aktiviranje nuklearnog napada.
Takođe, američke rakete "ATACMS", za koje je Ukrajina dobila dozvolu od Sjedinjenih Američkih Država, navodno su već iskorišćene u Brjanskoj oblasti. Na društvenim mrežama osvanuli su i snimci tog napada, ali zvanično nije potvrđeno da je reč o tim projektilima dugog dometa.
Rusija sada očekuje, prema pisanju "Skaja", zajednički napad na svoju teritoriju od Ukrajine i njenog nuklearnog saveznika (SAD). Svet je to očekivao, a promenu nuklearne doktrine Moskva je inicirala prvi put u septembru ove godine.
Portparol Kremlja Dmitrij Paskov danas je izjavio da je ruski predsednik Vladimir Putin spreman da pregovara sa Donaldom Trampom, novoizabranim američkim predsednikom. On stupa na dužnost u januaru 2025. godine.
Tramp je u više navrata u svojoj predsedničkoj kampanji najavio da će "rešiti rat u Ukrajini za 24 sata." Do januara je ostalo tačno dva meseca da lideri Rusije i Ukrajine sednu za sto sami, bez posrednika.
Nije poznato šta tačno Tramp planira, ali se sumnja da će ostati pri svom ranijem stavu da se sukob u Ukrajini okonča što je pre moguće. On će tražiti brzo rešenje, a mnogi to vide kao potez koji će jedino ići u korist Rusiji, ne Ukrajini.
U današnjem napadu na Kursku oblast, Ukrajina je navodno iskoristila moćne britansko-francuske rakete "Storm Shadow". Stanovnici sela Marino tvrde da su pronašli fragmente ovih projektila.
Kakva je raketa “Storm Shadow”?
Francuzi ovu raketu zovu “Skalp”. Ona ima maksimalni domet od 250 kilometara, lansira se iz aviona i leti približno brzini zvuka. Ova raketa se smatra idealnim oružjem za prodor u ruske bunkere i skladišta municije.
Svaka ovakva raketa košta blizu milion američkih dolara zbog čega se one lansiraju u izuzetno kontrolisanim i unapred pripremljenim uslovima i okolnostima. Određena količina ovih krstarećih raketa već je poslata Ukrajini, ali uz napomenu da smeju da se lansiraju na ruske ciljeve samo unutar Ukrajine.
“Storm Šedou bio je veoma efikasno oružje za Ukrajinu, pogađajući upravo dobro zaštićene ciljeve na okupiranoj teritoriji. Nije iznenađenje što je Kijev lobirao za njihovu upotrebu unutar Rusije, naročito za gađanje aerodroma koji se koriste za napade kliznim bombama koje su nedavno ometale ukrajinske trupe na frontu”, izjavio je ranije vojni analitičar, bivši oficir britanske vojske i izvršni direktor konsultantske kuće “Sibylline” Džastin Kramp.
Međutim, on je naveo da je ruska protivvazdušna odbrana evoluirala kako bi se suprotstavila ovakvim raketama. Takođe, ističe da bi Moskva mogla da se pronađe pod velikim opterećenjem zbog količine raketa koju Ukrajina bude dobila.
“Ovo će otežati vojnu logistiku, komandu i kontrolu i vazdušnu podršku, a čak i ako se ruski avioni povuku dalje od ukrajinskih granica kako bi izbegli raketnu pretnju, i dalje će trpeti povećanje vremena i troškova po naletu na liniju fronta”, dodao je Kramp.
BONUS VIDEO:
(MONDO)
Jovanović spasao Partizan: Odbranio penal, "zaključao" gol i sačuvao tri boda za kraj godine!
Prvo oglašavanje Čede Jovanovića o razvodu: "Nešto se čoveku desi što ne može da sanja, ja sam to doživeo "
Ovo je trudna verenica ubijenog Nikole iz Kaluđerice: Napadači pucali kroz prozor, čula se vriska i škripa guma
Lalatović skočio na Dudića, novinari sprečili tuču! Pogledajte haos posle utakmice u Novom Sadu
Mondo ukrštenica za 22. decembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!