Danijel Kalif, bivši pripadnik britanske vojske, koji je izazvao neverovatnu potragu nakon spektakularnog bekstva iz zatvora prošle godine, ove nedelje je proglašen krivim za špijuniranje u korist Irana, ali je oslobođen je optužbe za za lažnu dojavu o bombi. Presuda, koja je donesena u četvrtak, predstavlja vrhunac slučaja koji je otkrio složenu mrežu špijunskih aktivnosti, lažnih dokumenata i ugrožavanja nacionalne sigurnosti.
Kalif, koji sada ima 23 godine, prema pisanju Gardijanu, mirno je stajao na sudu u plavoj košulji i svetlim pantalonama dok su mu čitane sudske odluke. Nije pokazao nikakve emocije, čak i kada je proglašen krivim za dva dela povezana sa špijunažom. Tokom suđenja je priznao da je pobegao iz zatvora, kada se sakrio ispod dostavnog vozila, ali je tvrdio da je njegova špijunska aktivnost bila zamišljena kao pokušaj saradnje sa britanskim bezbednosnim službama u ulozi dvostrukog agenta. Međutim, tužioci su ga optužili da je iskoristio svoj položaj za prikupljanje poverljivih informacija, uključujući imena pripadnika specijalnih snaga poput SAS-a i Specijalne brodne službe. Sudu su predočeni dokazi da je Kalif fotografisao ručno napisani spisak od 15 vojnika.
Iako je tvrdio da Iranu nikada nije slao poverljive informacije i da je uglavnom slao beskorisne ili izmišljene dokumente, tužioci su istakli da je njegov pristup bio "ciničan i opasan", sa potencijalno katastrofalnim posledicama po britansku vojsku. Jedan od najkontroverznijih trenutaka suđenja odnosio se na njegovu povezanost sa slučajem Nazanin Zaghari-Retklif, britansko-iranske humanitarke koja je godinama bila zatvorena u Iranu. Tužioci su tvrdili da je Kalif poslao lažni dokument Iranu, 2021. godine, u kojem je tvrdio da britanska vlada ne namerava da pregovara o njenom puštanju bez izmirenja starog duga od 400 miliona funti.
Poruka u dokumentu glasila je: "Neće biti napretka u vraćanju Nazanin u Veliku Britaniju bez daljeg izmirenja duga Islamskoj Republici. Velika Britanija neće platiti otkup neprijateljskim nacijama." Dokumenti su, prema optužbi, mogli ozbiljno da ugroze bezbednost Zagari-Retklif. Njeno oslobađanje usledilo je tek nakon što je britanska vlada izmirila dug iz 1970-ih, ali su tužioci naglasili da su Kalifovi postupci bili nepromišljeni i potencijalno opasni. Tokom njegovog hapšenja u januaru 2022., policija je pretražila njegovu sobu u bazi Ministarstva odbrane Staford i pronašla niz lažnih dokumenata, u papirnoj i digitalnoj formi, za koji su navodno poticali od visokih vojnih zvaničnika, članova parlamenta i službi bezbednosti. Tužioci su tvrdili da je Kalif pomno pazio da ne ostavi nikakve tragove o tome koje je dokumente poslao Iranu.
Bekstvo od HMP Vandsvorta bio je samo jedan od Kalifevih poteza koji su izazvali nevericu. Tokom suđenja, sud je čuo da je Kalif planirao lažni pokušaj bekstva u avgustu 2023. kako bi bio premešten u zatvorsku jedinicu s visokim osiguranjem, ali nakon što incident nije prijavljen upravi, odlučio je da stvarno pobegne. U svojoj odbrani je tvrdio da je želeo da izbegne zatvor sa seksualnim prestupnicima i teroristima i da je njegovo bekstvo bio čin očaja. Nakon presude, predstavnici britanskog tužilaštva, upozorili su na ozbiljne posledice Kalifovog delovanja. "Njegovi postupci su mogli da ugroze živote pripadnika vojske i da naruše nacionalnu bezbednost", rekao je Betan Dejvid, šef odeljenja za borbu protiv terorizma.
Zvezda može do Top4, a kakve su šanse Partizana: Softver izračunao sve o srpskim klubovima u plej-ofu Evrolige!
Ispaljeni američki projektili na Rusiju: Preti velika eskalacija sukoba, Putin zapretio da će gađati Orešnikom
Kad ne smišlja Zvezdine pobede, onda je u Hramu Svetog Save: Sferopulos za MONDO o srpskoj kulturi, istoriji i Beogradu
Sutra Dan žalosti u Srbiji zbog masakra na Cetinju: Doneta odluka na sednici Vlade
Srbiju očekuje ledena noć: Temperatura pada i na -18 stepeni, evo gde će biti najhladnije