"Morala sam da radim kada sam bila u devetom mesecu trudnoće. Imala sam se** sa klijentima nedelju dana pre porođaja", kaže Sofi, se**ualna radnica u Belgiji kojoj je, kako piše Bi-Bi-Si, teško da uskladi svoj posao kao majka petoro dece. "Zaista je teško", dodaje ona.
Kada je Sofi rodila svoje peto dete carskim rezom, rečeno joj je da odmara u krevetu šest nedelja. Ali ona kaže da to nije bila opcija i odmah se vratila na posao.
"Nisam mogla da priuštim da stanem jer mi je bio potreban novac", kaže ona. Njen život bi bio mnogo lakši da ima pravo na porodiljsko odsustvo koje plaća njen poslodavac.
Prema novom zakonu u Belgiji – prvom te vrste u svetu – to će sada biti slučaj. Se**ualne radnice će imati pravo na službene ugovore o radu, zdravstveno osiguranje, penzije, porodiljsko odsustvo i bolovanje. U suštini, to će se tretirati kao i svaki drugi posao.
"To je prilika za nas da postojimo kao ljudi", kaže Sofi.
"Najbolji korak koji smo do sada videli bilo gde"
U svetu postoje desetine miliona se**ualnih radnica. Se**ualni rad je dekriminalizovan u Belgiji 2022. godine i legalan je u nekoliko zemalja, uključujući Nemačku, Grčku, Holandiju i Tursku. Međutim, uspostavljanje prava iz radnog odnosa i ugovora prvo se dešava u Belgiji.
"Ovo je radikalan i najbolji korak koji smo do sada videli bilo gde u svetu", rekla je Erin Kilbrajd, istraživač u Human Rights Vatch-u. Kritičari kažu da ovaj zakon neće sprečiti eksploataciju i zloupotrebu.
"Opasno je jer normalizuje profesiju koja je u suštini nasilna", kaže Julia Crumiere, volonterka u Isali, nevladinoj organizaciji koja pomaže se**ualnim radnicima na ulicama u Belgiji.
"Policajka me je rasplakala, da se osećam kao da sam sama kriva što sam silovana"
Odluka Belgije da promeni zakon rezultat je višemesečnih protesta 2022. godine, podstaknutih nedostatkom podrške vlade tokom pandemije kovida. Jedna od onih u prvom redu bila je Viktorija, predsednica Belgijskog sindikata se**ualnih radnika (UTSOPI), a prethodno je bila eskort dama 12 godina.
Za nju je to bila lična borba. Viktorija na prostituciju gleda kao na društvenu uslugu, a se** je samo oko 10% onoga što radi.
"To je skretanje pažnje na ljude, slušanje njihovih priča, jedenje kolača sa njima, plesanje uz valcer. Na kraju krajeva, radi se o usamljenosti", objašnjava ona.
Ali nezakonitost njenog rada pre 2022. predstavljala je značajne izazove. Radila je u nesigurnim uslovima, bez izbora klijenata, a njena agencija je uzimala veliki deo njene zarade. Viktorija kaže da ju je silovao klijent koji je postao opsednut njom. Otišla je u policijsku stanicu i kaže da je tamošnja policajka bila veoma stroga prema njoj.
"Rekla mi je da se**ualne radnice ne mogu biti silovane. Učinila je da se osećam kao da sam ja kriva što sam radila taj posao. Napustila sam stanicu plačući", prenosi Bi-Bi-Si.
Sve se**ualne radnice koje je intervjuisao Bi-Bi-Si rekle su im da su u nekom trenutku bili pod pritiskom da urade nešto protiv svoje volje. Zbog toga, Viktorija čvrsto veruje da će ovaj novi zakon poboljšati njihove živote.
"Ako nema zakona i ako je vaše poslovanje nezakonito, ne postoje protokoli koji bi vam pomogli. Ovaj zakon daje ljudima alate da nas učine bezbednijim", dodaje ona.
Kako regulisati se**ualnu industriju ostaje globalno pitanje koje izaziva podele.
BONUS VIDEO:
(BBC/MONDO/J.D.)
Zvezdu spustili dva mesta na tabeli Evrolige: Evo u čemu je stvar, Partizan se podigao!
Zvezda može do Top4, a kakve su šanse Partizana: Softver izračunao sve o srpskim klubovima u plej-ofu Evrolige!
Ispaljeni američki projektili na Rusiju: Preti velika eskalacija sukoba, Putin zapretio da će gađati Orešnikom
Kad ne smišlja Zvezdine pobede, onda je u Hramu Svetog Save: Sferopulos za MONDO o srpskoj kulturi, istoriji i Beogradu
Sutra Dan žalosti u Srbiji zbog masakra na Cetinju: Doneta odluka na sednici Vlade