Slušaj vest

Ukrajinski avioni Su-25 prilagođeni su za lansiranje francuskih bombi AASM Hammer. Korišćenje precizno vođenih francuskih bombi AASM Hammer zahtevalo je sprovođenje određenih modifikacija na avionima Su-25, koji se nalaze u sastavu Vazduhoplovnih snaga Ukrajine.

Na društvenim mrežama objavljena je fotografija koja navodno prikazuje ukrajinski avion Su-25 opremljen bombama AASM Hammer. Ovo, ukoliko se potvrdi, bi bila ujedno i prva potvrda da su francuske avijacione bombe AASM Hammer integrisane na jurišne avione Su-25.

Do sada je ova informacija bila poznata samo iz tvrdnji komandanta avijacije Komande vazduhoplovnih snaga Ukrajine, Sergija Holubcova, u intervjuu iz juna 2024. godine.

Ukrajinski vojni analitičari iz publikacije Defense Express objašnjavaju da na objavljenoj fotografiji možemo videti ažuriranje koje je omogućilo avionima Su-25 da koriste bombe AASM Hammer, a to je ista konfiguracija montažnog pilona za bombe koja je korišćena za ukrajinske lovce MiG-29.

Ovaj pilon je takođe primećen kao nosač za vođene bombe JDAM-ER i SDB, što teoretski znači da su svi pomenuti sistemi naoružanja kompatibilni sa avionom Su-25.

Defense Express pretpostavlja da su ovaj dizajn i tehnologija razvijeni posebno kako bi se stvorio standard prema kojem bi zapadno precizno vođeno naoružanje moglo biti integrisano na avione sovjetske proizvodnje koje operativno koriste Vazduhoplovne snage Ukrajine.

Ovaj pristup mogao bi imati za cilj ubrzanje procesa integracije razvojem univerzalnog pilona za različite tipove oružja, umesto da se prilagodbe vrše za svako zapadno oružje pojedinačno. Ostaje nepoznato da li su sprovedene modifikacije u kokpitu aviona Su-25 kako bi se omogućilo precizno lansiranje bombi AASM Hammer.

Najverovatnije je primenjena tehnološka rešenja slična onima korišćenim pri adaptaciji aviona MiG-29 i Su-27 za lansiranje protivradarskih raketa AGM-88 HARM. U tom slučaju, elektronski sistem raketa bio je povezan sa tabletom iPad, koji se nalazio unutar pilotske kabine.

Još jedan važan detalj jeste da broj ukrajinskih aviona Su-25 prilagođenih za korišćenje AASM Hammer ostaje nepoznat. Koliko je letelica ovog tipa preživelo, takođe se ne zna.

Na Telegram kanalu StratCom Oružanih snaga Ukrajine (da, sada koriste američke nazive i skraćenice) objavljeno je nekoliko slika koje prikazuju pilote aviona Su-25 “kako izvode složene misije s visokim rizikom, neposredno iznad linije fronta”, prema tvrdnjama autora.

AASM Hammer2.jpg
Profimedia 

Ove slike mogle bi ukazivati na to da je, bez obzira na razloge, samo deo ukrajinske flote prilagođen za nošenje zapadnih krstarećih raketa Storm Shadow/SCALP-EG ili bombi JDAM.

Ipak, integracija zapadnih bombi u arsenal naoružanja koje Su-25 može lansirati daje ukrajinskim avionima za podršku iz vazduha nove mogućnosti neprijatne za ruske trupe na prvoj liniji fronta.

Nakon nagle promene politike francuskog predsednika Emanuela Makrona prema Rusiji u januaru 2024, Francuska je pokrenula isporuku 50 AASM bombi svakog meseca Ukrajini,

Francuske bombe HAMMER

AASM Hammer proizvodi kompanija Safran i predstavlja visoko precizno "hibridno oružje" koje ima karakteristike negde između bombe i projektila vazduh-zemlja. Razvijena je za upotrebu kao precizno oružje.

Odugovlačenje razvoja dovelo je do toga da je Francuska nabavila Enhanced Paveway II kao privremeno oružje. Navodno se AASM pokazao veoma efikasnim u borbi.

U stvari, to je i dalje bomba, konvencionalna, ali sa posebnim kompletom koji značajno povećava njen domet i preciznost. Na istom principu deluju i ruske bombe opremljene UMPK modulima.

Pre izvesnog vremena francuski i ukrajinski tehničari su prilagodili ove bombe za lansiranje iz ukrajinskih višenamenskih borbenih aviona MiG-29, o čemu smo pisali.

AASM je komplet koji pomaže u nadogradnji nevođenih vazdušnih bombi. AASM-250 Hammer je baziran na američkoj bombi Mk 82, koja je teška 227 kg.

AASM Hammer3.jpg
Profimedia 

Komplet se sastoji od prednjeg dela sa sistemom za navođenje i zakrilcima i zadnjeg dela sa potisnikom dizajniranim da poveća domet leta.

AASM komplet za nadogradnju može biti opremljen sa tri sistema navođenja: inercijskim sa GPS korekcijom, inercijskim sa GNSS-om sa termičkom slikom ili slično sa laserskim navođenjem.

Vazdušno vođene bombe sa termovizijskim i laserskim sistemima za navođenje su, prema tvrdnjama sa zapada imune na sisteme elektronskog ratovanja koje ruske snage trenutno koriste na bojnom polju.

Sa druge strane, ruski stručnjaci smatraju da izuzetno napredna protivvazdušna odbrana, poput njihove, može da presreće takve navođene bombe. Takođe dodaju da su opremljeni i drugim sofisticiranim protivmerama, a da su sistemi za elektronsko ratovanje efikasni.

Ipak, obe sukobljene strane moraju se složiti sa konstatacijom da upotreba ove municije povećava rizik za ukrajinske avione, čiji je broj svakim danom sve manji.

Potpuno integrisan u avion Rafale, AASM radi kao samostalni sistem na Mirage 2000, Mirage F1 i F-16. Prvobitno namenjen za upotrebu od strane F-16 nakon isporuke Ukrajini, od tada je integrisan u avione MiG-29 i Su-27.

BONUS VIDEO:

Kurir televizija "RAKETE KOJE JE BAJDEN ODOBRIO MOŽDA NEĆE MOĆI DA DOSEGNU MOSKVU!" Eksperti tvrde: Ukrajina neće koristiti oružje u punom kapacitetu

(Oružje online/Mondo)