Severna Koreja značajno proširuje vojni kompleks "Postrojenje 11. februar" u gradu Hamhung, koji je ključan za proizvodnju balističkih raketa KN-23. Ovo su potvrdile najnovije satelitske slike koje je objavio Rojters u svojoj analizi objavljenoj 25. novembra 2024.
Rakete KN-23, koje ruske snage koriste u sukobu u Ukrajini, privukle su pažnju međunarodne zajednice, a analiza otkriva izgradnju nove montažne hale i smeštajnih objekata za radnike.
Nova montažna hala je procenjena na 60-70 odsto veličine postojećeg postrojenja, dok se dodatno modernizuje i susedni kompleks "Postrojenje 8. februar," za koji se veruje da je uključen u proizvodnju goriva za rakete. Ove promene ukazuju na jačanje severnokorejskog strateškog arsenala, potencijalno u skladu sa vojnim zahtevima koji proističu iz sve bliže saradnje sa Rusijom, iako obim te saradnje ostaje nepoznat.
Nova isporuka oružja za Rusiju
Prema dostupnim informacijama, Severna Koreja se priprema za novu isporuku krstarećih i balističkih raketa Rusiji, koja se suočava s nedostatkom dalekometnih projektila u sukobu u Ukrajini. Rusko Ministarstvo odbrane planira ove rakete iskoristiti za odmazdu zbog ukrajinskih napada američkim ATACMS i britanskim Storm Šedou raketama, koji su izazvali veliku štetu u oblasti Kurska. Severnokorejski projektili, poput krstarećih raketa za kopnene ciljeve, dopunjuju, ali ne zamenjuju ruske kapacitete, ukazujući na sve prisnije vojne veze između dve zemlje.
Ovaj savez je dodatno učvršćen potpisivanjem sporazuma o uzajamnoj odbrani u junu 2024, tokom posete Vladimira Putina Pjongjangu. Pored toga, više od 10.000 severnokorejskih vojnika raspoređeno je u rusku oblast Kursk, a neki od njih direktno učestvuju u sukobu u Ukrajini. Ova saradnja izaziva zabrinutost u Seulu i Vašingtonu, gde se smatra destabilizujućom za region i kršenjem međunarodnih sankcija protiv Pjongjanga.
Rakete KN-23: Tehnološka pretnja modernim odbranama
Rakete KN-23, proizvedene u "Postrojenju 11. februar," dizajnirane su za izbegavanje protivraketnih sistema, zahvaljujući niskoj visini leta i manevrisanju tokom leta. Ove rakete su prvi put testirane 2019. godine i pokazale su se efikasnim protiv modernih vazdušnih odbrana, što ih čini važnim oružjem za Rusiju.
Jedna od glavnih prednosti KN-23 je mobilnost - lansiraju se s mobilnog transportera, što omogućava brzo premeštanje i skrivanje. Čvrsto gorivo dodatno smanjuje vreme pripreme za lansiranje, za razliku od raketa na tečno gorivo. Rakete imaju domet između 400 i 700 kilometara, što omogućava Severnoj Koreji da gađa strateške mete u Južnoj Koreji i susednim državama.
Severna Koreja je od oktobra 2023. isporučila Rusiji preko 1.000 kontejnera oružja i municije, uključujući KN-23 rakete. Američki Pentagon je potvrdio ovu isporuku, dok ruske i severnokorejske vlasti nastavljaju da negiraju direktne transfere oružja.
Geopolitičke posledice
Širenje severnokorejskih raketnih kapaciteta predstavlja izazov za globalne napore u ograničavanju balističkih ambicija Pjongjanga. Ovo širenje dodatno osvetljava razdor unutar Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija u vezi s ograničavanjem severnokorejskih programa naoružanja, dok saradnja Pjongjanga i Moskve otvara novo poglavlje u međunarodnim odnosima.
BONUS VIDEO:
(MONDO/Army Recognition)
Zvezda zgazila rivala i popela se na vrh ABA lige: Zamalo stotka, a crveno-beli igrali u drugoj brzini!
Bivši fudbaler Zvezde automobilom udario ženu: Lekari joj se bore za život
Za Božić i do +15 stepeni, pa obrt: Ovakvoj prognozi se niko nije nadao, Čubrilo otkrio šta nas čeka u januaru
Oženio se Kebin sin u tajnosti: Supruga mlađa od njega 15 godina, otkriveni detalji
Tužilaštvo se oglasilo zbog Jovana Mijatovića: Bivši fudbaler Zvezde automobilom udario ženu