Slušaj vest

Najmanje dve osobe su poginule, a drugi su povređeni u utorak kada su naoružani muškarci otvorili vatru na grupu novinara koji su se okupili na vladinoj konferenciji za novinare koja je bila zakazana da najavi ponovno otvaranje najveće javne bolnice na Haitiju.

Novinar i policajac ubijeni su na licu mesta, rekao je svedok Rojtersu. Radio Tele Metronome je saopštio da je ranjeno sedam novinara i dva policajca. Džonson "Izo" Andre, koji se smatra najmoćnijim vođom bandi na Haitiju i deo koalicije bandi poznate kao Viv Ansanm, koja je preuzela kontrolu nad većim delom Port-o-Prensa, objavio je video na društvenim mrežama gde preuzima odgovornost za napad.

Na snimku se navodi da koalicija bandi nije odobrila ponovno otvaranje bolnice. Nacionalna policija Haitija nije odmah odgovorila na zahtev za informacije. Na snimku objavljenom na internetu vide se novinari u zgradi i najmanje trojica kako leže na podu, očigledno ranjeni. Video nije mogao odmah da se verifikuje.

"Neće proći bez posledica"

Prelazni predsednički savet saopštio je u objavi na Fejsbuku da taj čin neće proći bez posledica.

"Izražavamo saučešće svim porodicama žrtava, a posebno haićanskoj nacionalnoj policiji i svim novinarskim udruženjima", navodi se u saopštenju.

Novinari su pozvani da stignu u bolnicu od 8 ujutro po lokalnom vremenu na konferenciju za štampu u centru glavnog grada Port-o-Prensa sa novim ministrom zdravlja Haitija. Još su čekali ministra kada je oko 11 sati počela pucnjava.

Ministar zdravlja Dukenson Lorte Blema postavljen je krajem novembra u rekonstrukciji kabineta kada je bivši premijer Gari Konile smenjen nakon samo šest meseci na funkciji.

Bolnica Državnog univerziteta na Haitiju, poznata kao opšta bolnica, najveća je javna bolnica u zemlji, ali je zatvorena od martovskih napada bandi zbog kojih je bivši premijer Ariel Henri svrgnut s vlasti.

Vlasti su obećale da će ponovo otvoriti objekat u utorak. Međutim, kako su se novinari okupili da izveštavaju o događaju, osumnjičeni članovi bande otvorili su vatru.

Napadi bandi gurnuli su zdravstveni sistem Haitija na ivicu kolapsa, pljačke, podmetanja požara i uništavanja medicinskih ustanova i apoteka u prestonici. Nasilje je izazvalo porast broja pacijenata i nedostatak resursa za njihovo lečenje. Zdravstveni sistem Haitija suočava se sa dodatnim izazovima zbog kišne sezone, što će verovatno povećati rizik od bolesti koje se prenose vodom. Loši uslovi u kampovima i improvizovanim naseljima povećali su rizik od bolesti poput kolere, sa više od 84.000 sumnjivih slučajeva u zemlji, navodi Unicef.

BONUS VIDEO:

Video plus Potraga za Alijom Balijagićem, osumjičenim za dvostruko ubistvo u Crnoj Gori